mychiptime.com

Elite Boys

08/25/2017

Carrollton, TX

Elite Boys

XC


Back to Friday Night Hawk XC Invite Main


Friday Night Hawk Invite

Friday Night Hawk Invite

August 25, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc

Table of Contents

Finish List - Boys - Elite Boys - Teams
Team Detail - Boys - Elite Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Elite Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 427 Wes McPhail Amarillo Tascosa 9:26.3 4:43/M 12  
2 2 734 Adam Dayani Lewisville Hebron 9:42.8 4:51/M 12  
3 3 833 Connor Rutledge Southlake Carroll 9:54.2 4:57/M 12  
4 4 848 Caleb Bouchard Byron Nelson HS 9:56.5 4:58/M  
5 5 757 Myles Richter Lewisville Hebron 9:58.8 4:59/M 11  
6 6 819 Juan Arcila Southlake Carroll 10:02.2 5:01/M 12  
7 7 585 Christian Campbell Grapevine 10:06.6 5:03/M 11  
8 8 832 Vishnu Nair Southlake Carroll 10:08.4 5:04/M 11  
9 9 822 Drew Bliss Southlake Carroll 10:09.6 5:05/M 11  
10 10 825 Jackson Felkins Southlake Carroll 10:09.9 5:05/M 12  
11 11 830 Enzo Mortimer Southlake Carroll 10:10.7 5:05/M 12  
12 12 704 Tyler Hopkin Lewisville 10:11.1 5:06/M 11  
13 13 752 Ross McKee Lewisville Hebron 10:11.9 5:06/M 10  
14 14 851 Spencer Hataway Byron Nelson HS 10:13.4 5:07/M  
15 15 852 Brandon Johnson Byron Nelson HS 10:16.8 5:08/M  
16 16 709 Juan Martinez Lewisville 10:18.6 5:09/M 11  
17 17 827 Henry Gardner Southlake Carroll 10:23.9 5:12/M 11  
18 18 590 Bryce Cook Grapevine 10:24.5 5:12/M 11  
19 19 432 Erik Zamora Amarillo Tascosa 10:26.3 5:13/M 11  
20 20 850 Bryce Gyure Byron Nelson HS 10:27.1 5:14/M  
21 21 599 Jacob Hartsfield Grapevine 10:28.2 5:14/M 10  
22 22 612 Josh Steinle Grapevine 10:29.0 5:15/M 11  
23 23 611 Kathan Shenoy Grapevine 10:29.1 5:15/M 11  
24 24 420 Gavin Canady Amarillo Tascosa 10:33.0 5:17/M 12  
25 25 425 Demitrius Guerrero Amarillo Tascosa 10:34.8 5:17/M 9  
26 (> 7) 829 Nate Lannen Southlake Carroll 10:35.0 5:18/M 10  
27 (> 7) 820 Nick Arriaza Southlake Carroll 10:35.1 5:18/M 11  
28 26 697 Esteban Del Campo Lewisville 10:39.2 5:20/M 12  
29 27 594 Alfredo Gallegos Grapevine 10:39.9 5:20/M 11  
30 28 701 Matthew Forbis Lewisville 10:41.7 5:21/M 11  
31 29 737 Grant Goodrich Lewisville Hebron 10:42.1 5:21/M 11  
32 30 588 Ben Cleff Grapevine 10:42.3 5:21/M 12  
33 31 857 Daniel Spicer Byron Nelson HS 10:46.2 5:23/M  
34 (> 7) 603 Cody McCauley Grapevine 10:48.4 5:24/M 11  
35 32 423 Joseph Clarke Amarillo Tascosa 10:53.3 5:27/M 11  
36 (> 7) 580 Andrew Balod Grapevine 10:54.6 5:27/M 10  
37 33 856 John Miller Byron Nelson HS 10:55.6 5:28/M  
38 (> 7) 608 Jack Neal Grapevine 10:58.3 5:29/M 11  
39 34 849 Ben Green Byron Nelson HS 10:59.3 5:30/M  
40 (> 7) 853 Colby Jones Byron Nelson HS 11:02.9 5:31/M  
41 35 748 Dylan Lowe Lewisville Hebron 11:03.9 5:32/M 11  
42 36 426 Kaden McMurry Amarillo Tascosa 11:04.0 5:32/M 9  
43 (> 7) 855 Rhyan Lough Byron Nelson HS 11:16.9 5:38/M  
44 37 725 Kobe Soto Lewisville 11:22.4 5:41/M 10  
45 (> 7) 854 Josh Lass Byron Nelson HS 11:23.6 5:42/M  
46 38 720 Christian Salazar Lewisville 11:25.9 5:43/M 12  
47 39 421 Hector Casonova Amarillo Tascosa 11:27.3 5:44/M 12  
48 (< 5) 519 Max Cassidy Faith Christian (Grapevine) 11:41.7 5:51/M 12  
49 40 699 Dillon Eisen Lewisville 11:50.2 5:55/M 12  
50 (> 7) 719 Jose Rodriguez Lewisville 11:56.7 5:58/M 9  
51 (> 7) 710 Jesus Mendez Lewisville 11:59.5 6:00/M 10  
52 (> 7) 723 Victor Saucedo Lewisville 12:48.9 6:24/M 10  
Top

Final Team Results - Boys

Elite Boys

Team - Southlake Carroll

Finish Position - 1

Team Score (places): 36

Team Score (times): 50:24.5

Ave Time:10:04.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 833 Connor Rutledge 12 3 3 9:54.2 9:54.2 0:00.0
2 819 Juan Arcila 12 6 9 10:02.2 19:56.5 0:07.9
3 832 Vishnu Nair 11 8 17 10:08.4 30:04.9 0:14.2
4 822 Drew Bliss 11 9 26 10:09.6 40:14.6 0:15.3
5 825 Jackson Felkins 12 10 36 10:09.9 50:24.5 0:15.7
6 830 Enzo Mortimer 12 (11) (47) 10:10.7 1:00:35.3 0:16.5
7 827 Henry Gardner 11 (17) (64) 10:23.9 1:10:59.2 0:29.6
8 829 Nate Lannen 10 More Than 7   10:35.0 1:21:34.3 0:40.7
9 820 Nick Arriaza 11 More Than 7   10:35.1 1:32:09.4 0:40.9

Team - Byron Nelson HS

Finish Position - 2

Team Score (places): 84

Team Score (times): 51:40.2

Ave Time:10:20.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 848 Caleb Bouchard 4 4 9:56.5 9:56.5 0:00.0
2 851 Spencer Hataway 14 18 10:13.4 20:10.0 0:16.9
3 852 Brandon Johnson 15 33 10:16.8 30:26.8 0:20.2
4 850 Bryce Gyure 20 53 10:27.1 40:54.0 0:30.5
5 857 Daniel Spicer 31 84 10:46.2 51:40.2 0:49.6
6 856 John Miller (33) (117) 10:55.6 1:02:35.8 0:59.0
7 849 Ben Green (34) (151) 10:59.3 1:13:35.2 1:02.7
8 853 Colby Jones More Than 7   11:02.9 1:24:38.1 1:06.3
9 855 Rhyan Lough More Than 7   11:16.9 1:35:55.1 1:20.3
10 854 Josh Lass More Than 7   11:23.6 1:47:18.7 1:27.0

Team - Lewisville Hebron

Finish Position - 3

Team Score (places): 84

Team Score (times): 51:39.7

Ave Time:10:19.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 734 Adam Dayani 12 2 2 9:42.8 9:42.8 0:00.0
2 757 Myles Richter 11 5 7 9:58.8 19:41.6 0:16.0
3 752 Ross McKee 10 13 20 10:11.9 29:53.6 0:29.1
4 737 Grant Goodrich 11 29 49 10:42.1 40:35.7 0:59.3
5 748 Dylan Lowe 11 35 84 11:03.9 51:39.7 1:21.1

Team - Grapevine

Finish Position - 4

Team Score (places): 91

Team Score (times): 51:57.6

Ave Time:10:23.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 585 Christian Campbell 11 7 7 10:06.6 10:06.6 0:00.0
2 590 Bryce Cook 11 18 25 10:24.5 20:31.1 0:17.9
3 599 Jacob Hartsfield 10 21 46 10:28.2 30:59.4 0:21.6
4 612 Josh Steinle 11 22 68 10:29.0 41:28.4 0:22.4
5 611 Kathan Shenoy 11 23 91 10:29.1 51:57.6 0:22.5
6 594 Alfredo Gallegos 11 (27) (118) 10:39.9 1:02:37.5 0:33.2
7 588 Ben Cleff 12 (30) (148) 10:42.3 1:13:19.9 0:35.7
8 603 Cody McCauley 11 More Than 7   10:48.4 1:24:08.3 0:41.7
9 580 Andrew Balod 10 More Than 7   10:54.6 1:35:02.9 0:48.0
10 608 Jack Neal 11 More Than 7   10:58.3 1:46:01.2 0:51.7

Team - Amarillo Tascosa

Finish Position - 5

Team Score (places): 101

Team Score (times): 51:53.9

Ave Time:10:22.7

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 427 Wes McPhail 12 1 1 9:26.3 9:26.3 0:00.0
2 432 Erik Zamora 11 19 20 10:26.3 19:52.7 0:59.9
3 420 Gavin Canady 12 24 44 10:33.0 30:25.7 1:06.6
4 425 Demitrius Guerrero 9 25 69 10:34.8 41:00.5 1:08.4
5 423 Joseph Clarke 11 32 101 10:53.3 51:53.9 1:26.9
6 426 Kaden McMurry 9 (36) (137) 11:04.0 1:02:57.9 1:37.6
7 421 Hector Casonova 12 (39) (176) 11:27.3 1:14:25.2 2:00.9

Team - Lewisville

Finish Position - 6

Team Score (places): 119

Team Score (times): 53:13.1

Ave Time:10:38.6

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 704 Tyler Hopkin 11 12 12 10:11.1 10:11.1 0:00.0
2 709 Juan Martinez 11 16 28 10:18.6 20:29.7 0:07.5
3 697 Esteban Del Campo 12 26 54 10:39.2 31:09.0 0:28.1
4 701 Matthew Forbis 11 28 82 10:41.7 41:50.7 0:30.5
5 725 Kobe Soto 10 37 119 11:22.4 53:13.1 1:11.3
6 720 Christian Salazar 12 (38) (157) 11:25.9 1:04:39.1 1:14.8
7 699 Dillon Eisen 12 (40) (197) 11:50.2 1:16:29.3 1:39.1
8 719 Jose Rodriguez 9 More Than 7   11:56.7 1:28:26.1 1:45.6
9 710 Jesus Mendez 10 More Than 7   11:59.5 1:40:25.6 1:48.4
10 723 Victor Saucedo 10 More Than 7   12:48.9 1:53:14.6 2:37.8

Team - Faith Christian (Grapevine)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 519 Max Cassidy 12 Less Than 5   11:41.7 11:41.7 0:00.0

Results Question | Race Website

Results Powered By: