mychiptime.com

Championship Boys

08/25/2017

Carrollton, TX

Championship Boys

XC


Back to Friday Night Hawk XC Invite Main


Friday Night Hawk Invite

Friday Night Hawk Invite

August 25, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys - Teams
Team Detail - Boys - Varsity Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 831 Jack Myers Southlake Carroll 10:18.1 5:09/M 11  
2 2 821 Kieran Beirne Southlake Carroll 10:25.3 5:13/M 10  
3 3 826 Antonio Flocruz Southlake Carroll 10:31.5 5:16/M 9  
4 4 828 Everrett Kolto Southlake Carroll 10:33.2 5:17/M 12  
5 5 823 Noah Castro Southlake Carroll 10:36.2 5:18/M 9  
6 6 824 Chris Duffy Southlake Carroll 10:49.8 5:25/M 12  
7 7 394 Kenneth Nowlin Abilene 10:51.1 5:26/M 12  
8 (< 5) 789 Cade Sharp Prince Of Peace 10:56.0 5:28/M 11  
9 8 835 Steven Torres Southlake Carroll 10:58.4 5:29/M 10  
10 9 429 Mauricio Villanueva Amarillo Tascosa 11:00.4 5:30/M 9  
11 10 475 Zane Wharton Celina 11:05.1 5:33/M 11  
12 11 387 Henry Alcorta Abilene 11:05.4 5:33/M 10  
13 12 417 Dallas Anderson Amarillo Tascosa 11:12.4 5:36/M 12  
14 13 551 Cooper Goldsworthy Gainesville 11:12.5 5:36/M 10  
15 14 661 Kolbe Bauer John Paul II (Plano) 11:15.0 5:38/M 12  
16 15 430 Hayden Wrinkle Amarillo Tascosa 11:18.3 5:39/M 10  
17 16 418 Alexander Bailey Amarillo Tascosa 11:18.8 5:39/M 9  
18 17 675 Jon Mazza John Paul II (Plano) 11:22.1 5:41/M 12  
19 18 390 Chris Ibarra Abilene 11:26.9 5:43/M 12  
20 19 404 A.j. Torres Abilene 11:27.4 5:44/M 9  
21 20 402 Bryant Scott Abilene 11:29.5 5:45/M 12  
22 (< 5) 442 Gonzalo Gaytan Carrollton Creekview 11:34.1 5:47/M 12  
23 21 664 David Boyle John Paul II (Plano) 11:35.7 5:48/M 10  
24 22 414 Daryck Shields Abilene Cooper 11:35.7 5:48/M 10  
25 23 500 Victor Salazar Dallas White 11:36.6 5:48/M 12  
26 24 681 Carter Patton John Paul II (Plano) 11:37.4 5:49/M 12  
27 25 406 John Michael Albarado Abilene Cooper 11:37.6 5:49/M 9  
28 26 462 Cody Clark Celina 11:37.7 5:49/M 11  
29 27 553 Eliam Gonzalez-Marquez Gainesville 11:38.0 5:49/M 12  
30 28 412 John Scaief Abilene Cooper 11:38.2 5:49/M 11  
31 29 496 Saul Lara Dallas White 11:48.9 5:54/M 11  
32 30 684 Kyle Schichl John Paul II (Plano) 11:53.6 5:57/M 12  
33 31 471 Michael Patrinicola Celina 11:54.1 5:57/M 11  
34 32 466 Dylan Hussein Celina 11:54.6 5:57/M 11  
35 33 682 Kevin Patton John Paul II (Plano) 11:56.2 5:58/M 10  
36 34 428 Armando Varela Amarillo Tascosa 11:56.4 5:58/M 11  
37 35 419 Keegan Barnett Amarillo Tascosa 11:58.8 5:59/M 12  
38 36 389 Josue Delagarza Abilene 12:01.3 6:01/M 9  
39 37 489 Steven Cordell Dallas White 12:03.2 6:02/M 9  
40 38 393 Caleb McAdams Abilene 12:03.6 6:02/M 12  
41 (> 7) 405 Ivan Zuniga Abilene 12:03.8 6:02/M 10  
42 39 409 Daniel Maese Abilene Cooper 12:04.2 6:02/M 10  
43 (< 5) 536 Alex Rodriguez Ft Worth South Hills 12:07.8 6:04/M 11  
44 40 668 Ben Gitzinger John Paul II (Plano) 12:08.6 6:04/M 12  
45 (> 7) 677 Nick McIntire John Paul II (Plano) 12:10.9 6:05/M 10  
46 (> 7) 392 Abram Lopez Abilene 12:10.9 6:05/M 10  
47 (> 7) 398 Justin Reed Abilene 12:19.0 6:10/M 12  
48 41 565 Micah Martinez-Masias Gainesville 12:19.5 6:10/M 10  
49 42 552 Tyler Goldsworthy Gainesville 12:26.0 6:13/M 12  
50 43 545 Dalton Chancellor Gainesville 12:26.1 6:13/M 12  
51 44 413 Braden Scruggs Abilene Cooper 12:27.9 6:14/M 10  
52 45 408 Dylan Fahey Abilene Cooper 12:29.9 6:15/M 10  
53 46 530 Logan Youngblood Faith Christian (Grapevine) 12:31.5 6:16/M 10  
54 47 492 Ismael Garduno Dallas White 12:32.5 6:16/M 12  
55 48 559 Eric Ibarra Gainesville 12:32.9 6:16/M 10  
56 49 499 Antonio Salas Dallas White 12:34.8 6:17/M 11  
57 (< 5) 534 Felix Morales Ft Worth South Hills 12:35.9 6:18/M 10  
58 50 566 Edrick Mesta Gainesville 12:36.6 6:18/M 10  
59 51 498 Daniel Roa Dallas White 12:41.1 6:21/M 12  
60 52 474 Cobey Weemes Celina 12:43.6 6:22/M 10  
61 53 518 Buddy Brown Faith Christian (Grapevine) 13:01.0 6:31/M 9  
62 54 523 Daniel Fenske Faith Christian (Grapevine) 13:01.8 6:31/M 9  
63 (> 7) 562 Miguel Luna Gainesville 13:07.8 6:34/M 11  
64 55 488 Luke Cordell Dallas White 13:19.2 6:40/M 12  
65 56 415 Matthew Shira Abilene Cooper 13:23.5 6:42/M 11  
66 (< 5) 452 Jorge Nieto Carrollton Creekview 13:26.1 6:43/M 12  
67 (< 5) 535 Jorge Nava Ft Worth South Hills 13:41.0 6:51/M 10  
68 57 517 Kaleb Beardsley Faith Christian (Grapevine) 13:58.1 6:59/M 12  
69 (< 5) 531 Jonathan Guiterrez Ft Worth South Hills 13:59.7 7:00/M 12  
70 (> 7) 410 Triston Mayes Abilene Cooper 14:02.4 7:01/M 10  
71 58 528 John Skoog Faith Christian (Grapevine) 14:23.2 7:12/M 11  
72 59 516 Jared Beardsley Faith Christian (Grapevine) 14:32.1 7:16/M 9  
73 60 529 Kian Wilcox Faith Christian (Grapevine) 15:19.9 7:40/M 9  
74 (> 7) 525 Liam Loesch Faith Christian (Grapevine) 15:53.4 7:57/M 11  
75 (> 7) 411 Patrick Nishimwe Abilene Cooper 16:32.9 8:16/M 12  
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Southlake Carroll

Finish Position - 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 52:24.5

Ave Time:10:28.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 831 Jack Myers 11 1 1 10:18.1 10:18.1 0:00.0
2 821 Kieran Beirne 10 2 3 10:25.3 20:43.5 0:07.2
3 826 Antonio Flocruz 9 3 6 10:31.5 31:15.0 0:13.4
4 828 Everrett Kolto 12 4 10 10:33.2 41:48.3 0:15.0
5 823 Noah Castro 9 5 15 10:36.2 52:24.5 0:18.1
6 824 Chris Duffy 12 (6) (21) 10:49.8 1:03:14.3 0:31.6
7 835 Steven Torres 10 (8) (29) 10:58.4 1:14:12.7 0:40.2

Team - Abilene

Finish Position - 2

Team Score (places): 75

Team Score (times): 56:20.4

Ave Time:11:16.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 394 Kenneth Nowlin 12 7 7 10:51.1 10:51.1 0:00.0
2 387 Henry Alcorta 10 11 18 11:05.4 21:56.5 0:14.2
3 390 Chris Ibarra 12 18 36 11:26.9 33:23.5 0:35.7
4 404 A.j. Torres 9 19 55 11:27.4 44:50.9 0:36.2
5 402 Bryant Scott 12 20 75 11:29.5 56:20.4 0:38.3
6 389 Josue Delagarza 9 (36) (111) 12:01.3 1:08:21.8 1:10.1
7 393 Caleb McAdams 12 (38) (149) 12:03.6 1:20:25.4 1:12.4
8 405 Ivan Zuniga 10 More Than 7   12:03.8 1:32:29.2 1:12.6
9 392 Abram Lopez 10 More Than 7   12:10.9 1:44:40.2 1:19.8
10 398 Justin Reed 12 More Than 7   12:19.0 1:56:59.2 1:27.8

Team - Amarillo Tascosa

Finish Position - 3

Team Score (places): 86

Team Score (times): 56:46.5

Ave Time:11:21.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 429 Mauricio Villanueva 9 9 9 11:00.4 11:00.4 0:00.0
2 417 Dallas Anderson 12 12 21 11:12.4 22:12.9 0:12.0
3 430 Hayden Wrinkle 10 15 36 11:18.3 33:31.2 0:17.9
4 418 Alexander Bailey 9 16 52 11:18.8 44:50.1 0:18.3
5 428 Armando Varela 11 34 86 11:56.4 56:46.5 0:55.9
6 419 Keegan Barnett 12 (35) (121) 11:58.8 1:08:45.4 0:58.4

Team - John Paul II (Plano)

Finish Position - 4

Team Score (places): 106

Team Score (times): 57:43.9

Ave Time:11:32.7

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 661 Kolbe Bauer 12 14 14 11:15.0 11:15.0 0:00.0
2 675 Jon Mazza 12 17 31 11:22.1 22:37.1 0:07.1
3 664 David Boyle 10 21 52 11:35.7 34:12.9 0:20.6
4 681 Carter Patton 12 24 76 11:37.4 45:50.3 0:22.4
5 684 Kyle Schichl 12 30 106 11:53.6 57:43.9 0:38.5
6 682 Kevin Patton 10 (33) (139) 11:56.2 1:09:40.1 0:41.1
7 668 Ben Gitzinger 12 (40) (179) 12:08.6 1:21:48.7 0:53.5
8 677 Nick McIntire 10 More Than 7   12:10.9 1:33:59.7 0:55.8

Team - Celina

Finish Position - 5

Team Score (places): 151

Team Score (times): 59:15.3

Ave Time:11:51.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 475 Zane Wharton 11 10 10 11:05.1 11:05.1 0:00.0
2 462 Cody Clark 11 26 36 11:37.7 22:42.9 0:32.5
3 471 Michael Patrinicola 11 31 67 11:54.1 34:37.0 0:48.9
4 466 Dylan Hussein 11 32 99 11:54.6 46:31.7 0:49.4
5 474 Cobey Weemes 10 52 151 12:43.6 59:15.3 1:38.4

Team - Abilene Cooper

Finish Position - 6

Team Score (places): 158

Team Score (times): 59:23.7

Ave Time:11:52.7

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 414 Daryck Shields 10 22 22 11:35.7 11:35.7 0:00.0
2 406 John Michael Albarado 9 25 47 11:37.6 23:13.3 0:01.9
3 412 John Scaief 11 28 75 11:38.2 34:51.5 0:02.4
4 409 Daniel Maese 10 39 114 12:04.2 46:55.7 0:28.5
5 413 Braden Scruggs 10 44 158 12:27.9 59:23.7 0:52.2
6 408 Dylan Fahey 10 (45) (203) 12:29.9 1:11:53.6 0:54.1
7 415 Matthew Shira 11 (56) (259) 13:23.5 1:25:17.2 1:47.8
8 410 Triston Mayes 10 More Than 7   14:02.4 1:39:19.7 2:26.7
9 411 Patrick Nishimwe 12 More Than 7   16:32.9 1:55:52.6 4:57.1

Team - Gainesville

Finish Position - 7

Team Score (places): 166

Team Score (times): 1:00:02.3

Ave Time:12:00.4

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 551 Cooper Goldsworthy 10 13 13 11:12.5 11:12.5 0:00.0
2 553 Eliam Gonzalez-Marquez 12 27 40 11:38.0 22:50.6 0:25.5
3 565 Micah Martinez-Masias 10 41 81 12:19.5 35:10.1 1:07.0
4 552 Tyler Goldsworthy 12 42 123 12:26.0 47:36.2 1:13.5
5 545 Dalton Chancellor 12 43 166 12:26.1 1:00:02.3 1:13.6
6 559 Eric Ibarra 10 (48) (214) 12:32.9 1:12:35.3 1:20.4
7 566 Edrick Mesta 10 (50) (264) 12:36.6 1:25:11.9 1:24.0
8 562 Miguel Luna 11 More Than 7   13:07.8 1:38:19.7 1:55.2

Team - Dallas White

Finish Position - 8

Team Score (places): 185

Team Score (times): 1:00:36.2

Ave Time:12:07.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 500 Victor Salazar 12 23 23 11:36.6 11:36.6 0:00.0
2 496 Saul Lara 11 29 52 11:48.9 23:25.6 0:12.2
3 489 Steven Cordell 9 37 89 12:03.2 35:28.8 0:26.5
4 492 Ismael Garduno 12 47 136 12:32.5 48:01.3 0:55.8
5 499 Antonio Salas 11 49 185 12:34.8 1:00:36.2 0:58.2
6 498 Daniel Roa 12 (51) (236) 12:41.1 1:13:17.4 1:04.5
7 488 Luke Cordell 12 (55) (291) 13:19.2 1:26:36.6 1:42.5

Team - Faith Christian (Grapevine)

Finish Position - 9

Team Score (places): 268

Team Score (times): 1:06:55.7

Ave Time:13:23.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 530 Logan Youngblood 10 46 46 12:31.5 12:31.5 0:00.0
2 518 Buddy Brown 9 53 99 13:01.0 25:32.5 0:29.5
3 523 Daniel Fenske 9 54 153 13:01.8 38:34.3 0:30.3
4 517 Kaleb Beardsley 12 57 210 13:58.1 52:32.5 1:26.6
5 528 John Skoog 11 58 268 14:23.2 1:06:55.7 1:51.6
6 516 Jared Beardsley 9 (59) (327) 14:32.1 1:21:27.8 2:00.6
7 529 Kian Wilcox 9 (60) (387) 15:19.9 1:36:47.8 2:48.4
8 525 Liam Loesch 11 More Than 7   15:53.4 1:52:41.2 3:21.9

Team - Carrollton Creekview

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 442 Gonzalo Gaytan 12 Less Than 5   11:34.1 11:34.1 0:00.0
2 452 Jorge Nieto 12 Less Than 5   13:26.1 25:00.3 1:52.0

Team - Ft Worth South Hills

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 536 Alex Rodriguez 11 Less Than 5   12:07.8 12:07.8 0:00.0
2 534 Felix Morales 10 Less Than 5   12:35.9 24:43.7 0:28.0
3 535 Jorge Nava 10 Less Than 5   13:41.0 38:24.8 1:33.2
4 531 Jonathan Guiterrez 12 Less Than 5   13:59.7 52:24.5 1:51.8

Team - Prince Of Peace

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 789 Cade Sharp 11 Less Than 5   10:56.0 10:56.0 0:00.0

Results Question | Race Website

Results Powered By: