mychiptime.com

BOYS OPEN 4

11/18/2017

The Woodlands, TX

BOYS OPEN 4

XC


Back to Nike Cross Regionals - South Main


2017 Nike Cross Regionals South

2017 Nike Cross Regionals South

November 18, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - Boys Open 4 - Nike Cross South
Team Detail - Boys - Boys Open 4 - Nike Cross South
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Open 4

Nike Cross South

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1772 Olari Livingston Purple Blaze A 16:23.00 5:15/M    
2 DNS 2165 Devin Rodriguez Unattached 16:23.84 5:15/M    
3 2 1468 Logan Mitchell Keller A XC 16:25.29 5:16/M    
4 3 1458 Christian Rivera Kaufman XC 16:28.05 5:17/M    
5 DNS 2152 Walker Hendricks Unattached 16:37.36 5:20/M    
6 DNS 2151 Nicholas Gonzalez Unattached 16:38.33 5:20/M    
7 4 1465 Trevor Chapman Keller A XC 16:42.61 5:21/M    
8 5 1164 Mauro Alvizo Cougars XC 16:42.68 5:21/M    
9 6 1389 Joseph Tiller Highland Village A Running Club 16:43.02 5:21/M    
10 7 2172 Zachary Turman Cy Ranch XC 16:43.12 5:21/M    
11 8 1438 Cameron Colvin Katy Red D 16:47.30 5:23/M    
12 (< 5) 1907 Tyler Egger Stratford A Running Club 16:54.80 5:25/M    
13 9 1957 Brandon Large The Underfed XC Club 16:55.94 5:25/M    
14 10 1441 Anthony Vasquez Katy Red D 16:56.62 5:26/M    
15 DNS 2179 Jacob Ye Unattached 16:56.73 5:26/M    
16 11 1310 Walter Reed Falcon Fast A XC 17:00.13 5:27/M    
17 12 1601 Eric MacLean McKinney Cross Country Club 17:04.93 5:28/M    
18 13 2022 Juan Rivera THEPACK79853 17:06.12 5:29/M    
19 DNS 2173 Jayce Turner Unattached 17:07.16 5:29/M    
20 DNS 2176 Jacobo Wedemeyer Unattached 17:08.30 5:29/M    
21 (< 5) 1668 Carlos Vallejo North Side Running Club 17:09.72 5:30/M    
22 14 1547 River Bailey Lockhart RoadRunners 17:09.92 5:30/M    
23 (< 5) 1230 Armando Hernandez Eagle Running Club 17:10.21 5:30/M    
24 15 1866 Cristian Sanchez Sam Houston Running Team 17:10.69 5:30/M    
25 16 1439 Lorenzo Orozco Katy Red D 17:11.55 5:30/M    
26 DNS 2153 Edward G. Irizarry Unattached 17:11.60 5:30/M    
27 DNS 2157 Mason Lischka Unattached 17:11.93 5:30/M    
28 17 1386 Aiden Lyons Highland Village A Running Club 17:12.83 5:31/M    
29 (< 5) 1604 Brendan Corcoran McKinney North A Running Club 17:13.01 5:31/M    
30 18 1170 Jose Rivera Cougars XC 17:13.59 5:31/M    
31 19 1960 Rowdy Menefee The Underfed XC Club 17:14.40 5:31/M    
32 DNS 2149 Daniel Garraway Unattached 17:20.31 5:33/M    
33 20 1387 Mason Rainford Highland Village A Running Club 17:20.40 5:33/M    
34 21 1308 Maxwell Murphy Falcon Fast A XC 17:20.69 5:33/M    
35 22 2021 Ofir Ortega THEPACK79853 17:20.77 5:33/M    
36 (< 5) 966 Cassius Serff-Roberts Akins Running 17:21.15 5:34/M    
37 DNS 2150 Joel Garza Unattached 17:22.02 5:34/M    
38 23 1798 Nick Cisneros Rayburn A RC 17:23.18 5:34/M    
39 (< 5) 1397 Daniel Brickman Hornet XC 17:23.97 5:34/M    
40 DNS 2160 Noah Perez Unattached 17:24.46 5:35/M    
41 DNS 2139 Xavier Cerda Unattached 17:25.76 5:35/M    
42 (< 5) 1229 Trevon Hardy Eagle Running Club 17:26.04 5:35/M    
43 DNS 2159 Josue Mejorada Unattached 17:26.19 5:35/M    
44 24 1548 Ian Flores Lockhart RoadRunners 17:27.00 5:36/M    
45 DNS 2134 Alex Albarran Unattached 17:28.45 5:36/M    
46 DNS 2146 Connor Frank Unattached 17:30.08 5:37/M    
47 25 1307 Richard Gonzalez Falcon Fast A XC 17:30.59 5:37/M    
48 26 1770 Dereck Adames Purple Blaze A 17:31.84 5:37/M    
49 27 1470 Colin Torrey Keller A XC 17:32.06 5:37/M    
50 28 1385 Ryan Fillingim Highland Village A Running Club 17:33.82 5:38/M    
51 29 1168 Andrew Hamilton Cougars XC 17:34.28 5:38/M    
52 (< 5) 1911 Benjamin Howell Stratford A Running Club 17:35.14 5:38/M    
53 (< 5) 965 Matthew Quiroz Akins Running 17:35.45 5:38/M    
54 30 1246 Austin Vasquez Eagles 17:35.74 5:38/M    
55 DNS 2168 Michael Skinner Unattached 17:35.81 5:38/M    
56 31 1388 Carter Reed Highland Village A Running Club 17:37.09 5:39/M    
57 32 1169 Noah Hamilton Cougars XC 17:37.35 5:39/M    
58 33 1467 Cameron Klein Keller A XC 17:37.76 5:39/M    
59 34 1459 Spencer Keith Kaufman XC 17:38.11 5:39/M    
60 35 1384 Jacob Egan Highland Village A Running Club 17:38.72 5:39/M    
61 DNS 2171 Ethan Suire Unattached 17:39.05 5:39/M    
62 36 1309 Robert Neeley Falcon Fast A XC 17:39.28 5:39/M    
63 37 1460 Noah McBride Kaufman XC 17:39.37 5:39/M    
64 (< 5) 1912 Nate Learussa Stratford A Running Club 17:40.06 5:40/M    
65 38 1165 Connor Austin Cougars XC 17:40.94 5:40/M    
66 39 1311 Robert Whitaker Falcon Fast A XC 17:41.26 5:40/M    
67 40 1469 Michael Signo Keller A XC 17:42.34 5:40/M    
68 DNS 2155 Jaxson Lafeber Unattached 17:42.59 5:40/M    
69 DNS 2180 Nathaniel Zapata Unattached 17:43.85 5:41/M    
70 41 1466 Henry Dodds Keller A XC 17:44.92 5:41/M    
71 (< 5) 1301 James Christian Episcopal High School Baton Rouge 17:45.57 5:41/M    
72 42 1306 Esteban Garza Falcon Fast A XC 17:46.07 5:42/M    
73 DNS 2158 Alec MacArtney Unattached 17:46.68 5:42/M    
74 43 1602 Graeme MacLean McKinney Cross Country Club 17:51.00 5:43/M    
75 DNS 2132 Yaseen Abdalla Unattached 17:51.03 5:43/M    
76 44 1799 Luis Delreal Rayburn A RC 17:52.11 5:44/M    
77 45 2143 Hugo De La Garza Jr Cy Ranch XC 17:52.72 5:44/M    
78 (< 5) 1906 Dillion Cockrum Stratford A Running Club 17:53.07 5:44/M    
79 46 1383 Matt Chambers Highland Village A Running Club 17:53.54 5:44/M    
80 47 1166 Jared Austin Cougars XC 17:53.75 5:44/M    
81 DNS 2164 Marco Rios Unattached 17:55.30 5:45/M    
82 48 1219 Alan Rangel Decatur XC Club 17:55.44 5:45/M    
83 49 1437 Darren Acopa Katy Red D 17:55.74 5:45/M    
84 50 2018 Eduardo Carrillo THEPACK79853 17:56.41 5:45/M    
85 DNS 2135 Seth Andrade Unattached 17:56.48 5:45/M    
86 DNS 2162 Brian Peters Unattached 17:56.80 5:45/M    
87 51 1442 Nathan Warren Katy Red D 17:58.31 5:46/M    
88 52 1950 Christian Hernandez The Ridge Running Club 18:00.05 5:46/M    
89 53 1958 Tyler Large The Underfed XC Club 18:00.54 5:46/M    
90 54 1461 Edwin Olvera Kaufman XC 18:01.65 5:46/M    
91 55 1552 David Mendez-Serrato Lockhart RoadRunners 18:01.97 5:46/M    
92 56 1216 Gabriel Embree Decatur XC Club 18:03.18 5:47/M    
93 57 1865 Kevin Martinez Sam Houston Running Team 18:03.34 5:47/M    
94 58 2212 Aidan Seth Venom XC 18:04.06 5:47/M    
95 59 1550 Henry Gomez Lockhart RoadRunners 18:05.36 5:48/M    
96 60 1771 Jonah Fay Purple Blaze A 18:05.87 5:48/M    
97 61 2017 Heriberto Amaya THEPACK79853 18:07.19 5:48/M    
98 DNS 2178 Chauncey Wilkes Unattached 18:08.41 5:49/M    
99 62 1948 Bryce Alexander The Ridge Running Club 18:08.47 5:49/M    
100 63 2215 Noah Wolk Venom XC 18:08.50 5:49/M    
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
101 64 1551 Luke Hippensteel Lockhart RoadRunners 18:09.48 5:49/M    
102 65 1405 Jervaughn Muriel Innovation Fort Worth XC Club 18:09.67 5:49/M    
103 66 1217 Christian Isaac Decatur XC Club 18:09.99 5:49/M    
104 67 1243 Brandon Gallegos Eagles 18:14.19 5:51/M    
105 (< 5) 948 Andrew Zurita Acuna’s Matatas 18:16.99 5:51/M    
106 DNS 2147 Bryan Garcia Unattached 18:17.33 5:52/M    
107 (< 5) 1924 Christian Garza Team McAllen Track Club 18:17.98 5:52/M    
108 (< 5) 1605 Rishi Doolabh McKinney North A Running Club 18:19.05 5:52/M    
109 (< 5) 1303 Tanner Morales Episcopal High School Baton Rouge 18:19.21 5:52/M    
110 68 1603 Nicolas MacLean McKinney Cross Country Club 18:21.23 5:53/M    
111 DNS 2145 Isaac Flores Unattached 18:25.30 5:54/M    
112 69 2211 Nicholas Schorn Venom XC 18:26.20 5:54/M    
113 70 1220 Sergio Sanchez Decatur XC Club 18:29.15 5:55/M    
114 71 1949 Daniel Bluth The Ridge Running Club 18:29.91 5:55/M    
115 (< 5) 1606 Ruaya Zamora McKinney North A Running Club 18:30.00 5:56/M    
116 72 2144 William Fedor Cy Ranch XC 18:30.07 5:56/M    
117 73 2209 Josh Pikoff Venom XC 18:30.92 5:56/M    
118 74 1167 Joaquin Camacho Cougars XC 18:31.84 5:56/M    
119 75 1860 Aaron Aguilera Sam Houston Running Team 18:32.15 5:56/M    
120 76 1863 Daniel Luna Sam Houston Running Team 18:35.00 5:57/M    
121 77 1800 Raul Lopez Rayburn A RC 18:35.80 5:57/M    
122 78 2019 Bryan Garcia THEPACK79853 18:36.61 5:58/M    
123 79 1861 Robert Garcia Sam Houston Running Team 18:36.81 5:58/M    
124 (< 5) 1304 David Whitehurst Episcopal High School Baton Rouge 18:41.38 5:59/M    
125 DNS 2156 Johnny Lafortune Unattached 18:47.26 6:01/M    
126 80 1546 Belton Andress Lockhart RoadRunners 18:48.00 6:02/M    
127 81 1952 Turner Metzler The Ridge Running Club 18:48.29 6:02/M    
128 82 1954 Tyler Mildren The Ridge Running Club 18:50.41 6:02/M    
129 83 2175 Andrew Venegas Cy Ranch XC 18:50.70 6:02/M    
130 84 1956 Nicholas Gracia The Underfed XC Club 18:51.30 6:03/M    
131 85 1463 Jayson Tucker Kaufman XC 18:51.73 6:03/M    
132 86 1953 Ethan Mildren The Ridge Running Club 18:53.98 6:03/M    
133 DNS 2133 Hashane Abeyagunawardene Unattached 18:54.56 6:03/M    
134 (< 5) 947 Xavier Banda Acuna’s Matatas 18:55.99 6:04/M    
135 87 2166 Sebastian Rodriguez Cy Ranch XC 18:58.33 6:05/M    
136 88 1599 Sage Foster McKinney Cross Country Club 18:59.40 6:05/M    
137 89 1776 Joshua Turner Purple Blaze A 19:00.96 6:05/M    
138 DNS 2138 Cameron Carpenter Unattached 19:01.19 6:06/M    
139 90 1242 Sean Borchard Eagles 19:01.83 6:06/M    
140 91 1464 Timothy Chapman Keller A XC 19:02.76 6:06/M    
141 92 1600 John Kalthoff McKinney Cross Country Club 19:03.13 6:06/M    
142 93 1218 Oscar Palomo Decatur XC Club 19:03.95 6:06/M    
143 (< 5) 962 Eli Baca Akins Running 19:04.11 6:07/M    
144 94 1245 Jonathan Rios Eagles 19:06.50 6:07/M    
145 95 2210 Clayton Pyrcz Venom XC 19:07.41 6:08/M    
146 96 2213 Alex Seybel Venom XC 19:10.48 6:09/M    
147 (< 5) 1302 Todd McInnis Episcopal High School Baton Rouge 19:12.34 6:09/M    
148 97 1404 Caymen Gibson Innovation Fort Worth XC Club 19:13.43 6:10/M    
149 98 2020 Tommy Montelongo THEPACK79853 19:21.63 6:12/M    
150 99 1244 Andres Garcia Eagles 19:25.92 6:13/M    
151 DNS 2140 Micah Cheng-Guajardo Unattached 19:26.82 6:14/M    
152 DNS 2137 Blaze Bright Unattached 19:28.35 6:14/M    
153 100 1774 Lawson Steed Purple Blaze A 19:29.72 6:15/M    
154 101 1775 Jason Trujillo Purple Blaze A 19:29.85 6:15/M    
155 102 1961 Tony Munoz The Underfed XC Club 19:32.32 6:16/M    
156 103 1110 Weston Miller Carroll I XC Club 19:34.48 6:16/M    
157 DNS 2170 Nathan Stegmann Unattached 19:39.12 6:18/M    
158 104 1802 Justin Sanchez Rayburn A RC 19:41.79 6:19/M    
159 DNS 2136 Logan Antone Unattached 19:48.97 6:21/M    
160 105 1862 Ricardo Lopez Sam Houston Running Team 19:58.75 6:24/M    
161 106 1962 Isaac Ramirez The Underfed XC Club 20:02.91 6:25/M    
162 (< 5) 1737 Jeremy Robbins Park E Cross Country 20:18.91 6:30/M    
163 107 1549 Gabriel Franco Lockhart RoadRunners 20:28.50 6:34/M    
164 108 1959 William Menafee The Underfed XC Club 20:29.37 6:34/M    
165 109 1403 Alberto Escamilla Innovation Fort Worth XC Club 20:34.32 6:36/M    
166 110 1406 Michael Rodriguez Innovation Fort Worth XC Club 20:42.27 6:38/M    
167 (< 5) 1735 John Duett Park E Cross Country 20:53.85 6:42/M    
168 111 1803 Joe Vega Rayburn A RC 21:04.25 6:45/M    
169 112 1019 Hunter Gray Bobcat E XC Club 21:04.35 6:45/M    
170 (< 5) 963 Robert Garcia Akins Running 21:12.62 6:48/M    
171 113 1462 Marshall Pate Kaufman XC 21:35.99 6:55/M    
172 114 1020 Colton Gyure Bobcat E XC Club 22:11.26 7:07/M    
173 115 1108 Vincent Armato Carroll I XC Club 22:13.09 7:07/M    
174 116 1111 Tyler Schneiders Carroll I XC Club 22:20.42 7:09/M    
175 117 1109 Drake Miller Carroll I XC Club 22:21.87 7:10/M    
176 118 1407 Chris Smith Innovation Fort Worth XC Club 22:42.81 7:17/M    
177 119 1022 Austin Solis Bobcat E XC Club 22:59.38 7:22/M    
178 (< 5) 1740 Joshua Wood Park E Cross Country 24:11.17 7:45/M    
179 120 1112 Michael Spagnolli Carroll I XC Club 24:21.81 7:48/M    
180 (< 5) 1734 Adriel Acosta Park E Cross Country 24:34.25 7:52/M    
181 121 1016 Nehemiah Ajiboye Bobcat E XC Club 25:06.09 8:03/M    
182 122 1021 Lucas Norred Bobcat E XC Club 25:06.21 8:03/M    
Top

Final Team Results - Boys

Boys Open 4

Team - Highland Village A Running Club

Finish Position - 1

Team Score (places): 102

Team Score (times): 1:26:27.16

Ave Time:17:17.43

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1389 Joseph Tiller   6 6 16:43.02 16:43.02 0:20.02
2 1386 Aiden Lyons   17 23 17:12.83 33:55.85 0:49.83
3 1387 Mason Rainford   20 43 17:20.40 51:16.25 0:57.40
4 1385 Ryan Fillingim   28 71 17:33.82 1:08:50.07 1:10.82
5 1388 Carter Reed   31 102 17:37.09 1:26:27.16 1:14.09
6 1384 Jacob Egan   (35) (137) 17:38.72 1:44:05.88 1:15.72
7 1383 Matt Chambers   (46) (183) 17:53.54 2:01:59.42 1:30.54

Team - Keller A XC

Finish Position - 2

Team Score (places): 106

Team Score (times): 1:26:00.06

Ave Time:17:12.01

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1468 Logan Mitchell   2 2 16:25.29 16:25.29 0:02.29
2 1465 Trevor Chapman   4 6 16:42.61 33:07.90 0:19.61
3 1470 Colin Torrey   27 33 17:32.06 50:39.96 1:09.06
4 1467 Cameron Klein   33 66 17:37.76 1:08:17.72 1:14.76
5 1469 Michael Signo   40 106 17:42.34 1:26:00.06 1:19.34
6 1466 Henry Dodds   (41) (147) 17:44.92 1:43:44.98 1:21.92
7 1464 Timothy Chapman   (91) (238) 19:02.76 2:02:47.74 2:39.76

Team - Cougars XC

Finish Position - 3

Team Score (places): 122

Team Score (times): 1:26:48.84

Ave Time:17:21.77

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1164 Mauro Alvizo   5 5 16:42.68 16:42.68 0:19.68
2 1170 Jose Rivera   18 23 17:13.59 33:56.27 0:50.59
3 1168 Andrew Hamilton   29 52 17:34.28 51:30.55 1:11.28
4 1169 Noah Hamilton   32 84 17:37.35 1:09:07.90 1:14.35
5 1165 Connor Austin   38 122 17:40.94 1:26:48.84 1:17.94
6 1166 Jared Austin   (47) (169) 17:53.75 1:44:42.59 1:30.75
7 1167 Joaquin Camacho   (74) (243) 18:31.84 2:03:14.43 2:08.84

Team - Falcon Fast A XC

Finish Position - 4

Team Score (places): 132

Team Score (times): 1:27:11.95

Ave Time:17:26.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1310 Walter Reed   11 11 17:00.13 17:00.13 0:37.13
2 1308 Maxwell Murphy   21 32 17:20.69 34:20.82 0:57.69
3 1307 Richard Gonzalez   25 57 17:30.59 51:51.41 1:07.59
4 1309 Robert Neeley   36 93 17:39.28 1:09:30.69 1:16.28
5 1311 Robert Whitaker   39 132 17:41.26 1:27:11.95 1:18.26
6 1306 Esteban Garza   (42) (174) 17:46.07 1:44:58.02 1:23.07

Team - Katy Red D

Finish Position - 5

Team Score (places): 134

Team Score (times): 1:26:49.52

Ave Time:17:21.90

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1438 Cameron Colvin   8 8 16:47.30 16:47.30 0:24.30
2 1441 Anthony Vasquez   10 18 16:56.62 33:43.92 0:33.62
3 1439 Lorenzo Orozco   16 34 17:11.55 50:55.47 0:48.55
4 1437 Darren Acopa   49 83 17:55.74 1:08:51.21 1:32.74
5 1442 Nathan Warren   51 134 17:58.31 1:26:49.52 1:35.31

Team - Kaufman XC

Finish Position - 6

Team Score (places): 213

Team Score (times): 1:28:38.91

Ave Time:17:43.78

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1458 Christian Rivera   3 3 16:28.05 16:28.05 0:05.05
2 1459 Spencer Keith   34 37 17:38.11 34:06.16 1:15.11
3 1460 Noah McBride   37 74 17:39.37 51:45.53 1:16.37
4 1461 Edwin Olvera   54 128 18:01.65 1:09:47.18 1:38.65
5 1463 Jayson Tucker   85 213 18:51.73 1:28:38.91 2:28.73
6 1462 Marshall Pate   (113) (326) 21:35.99 1:50:14.90 5:12.99

Team - Lockhart RoadRunners

Finish Position - 7

Team Score (places): 216

Team Score (times): 1:28:53.73

Ave Time:17:46.75

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1547 River Bailey   14 14 17:09.92 17:09.92 0:46.92
2 1548 Ian Flores   24 38 17:27.00 34:36.92 1:04.00
3 1552 David Mendez-Serrato   55 93 18:01.97 52:38.89 1:38.97
4 1550 Henry Gomez   59 152 18:05.36 1:10:44.25 1:42.36
5 1551 Luke Hippensteel   64 216 18:09.48 1:28:53.73 1:46.48
6 1546 Belton Andress   (80) (296) 18:48.00 1:47:41.73 2:25.00
7 1549 Gabriel Franco   (107) (403) 20:28.50 2:08:10.23 4:05.50

Team - THEPACK79853

Finish Position - 8

Team Score (places): 224

Team Score (times): 1:29:07.10

Ave Time:17:49.42

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2022 Juan Rivera   13 13 17:06.12 17:06.12 0:43.12
2 2021 Ofir Ortega   22 35 17:20.77 34:26.89 0:57.77
3 2018 Eduardo Carrillo   50 85 17:56.41 52:23.30 1:33.41
4 2017 Heriberto Amaya   61 146 18:07.19 1:10:30.49 1:44.19
5 2019 Bryan Garcia   78 224 18:36.61 1:29:07.10 2:13.61
6 2020 Tommy Montelongo   (98) (322) 19:21.63 1:48:28.73 2:58.63

Team - The Underfed XC Club

Finish Position - 9

Team Score (places): 267

Team Score (times): 1:30:34.50

Ave Time:18:06.90

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1957 Brandon Large   9 9 16:55.94 16:55.94 0:32.94
2 1960 Rowdy Menefee   19 28 17:14.40 34:10.34 0:51.40
3 1958 Tyler Large   53 81 18:00.54 52:10.88 1:37.54
4 1956 Nicholas Gracia   84 165 18:51.30 1:11:02.18 2:28.30
5 1961 Tony Munoz   102 267 19:32.32 1:30:34.50 3:09.32
6 1962 Isaac Ramirez   (106) (373) 20:02.91 1:50:37.41 3:39.91
7 1959 William Menafee   (108) (481) 20:29.37 2:11:06.78 4:06.37

Team - Purple Blaze A

Finish Position - 10

Team Score (places): 276

Team Score (times): 1:30:31.39

Ave Time:18:06.28

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1772 Olari Livingston   1 1 16:23.00 16:23.00 0:00.00
2 1770 Dereck Adames   26 27 17:31.84 33:54.84 1:08.84
3 1771 Jonah Fay   60 87 18:05.87 52:00.71 1:42.87
4 1776 Joshua Turner   89 176 19:00.96 1:11:01.67 2:37.96
5 1774 Lawson Steed   100 276 19:29.72 1:30:31.39 3:06.72
6 1775 Jason Trujillo   (101) (377) 19:29.85 1:50:01.24 3:06.85

Team - Cy Ranch XC

Finish Position - 11

Team Score (places): 294

Team Score (times): 1:30:54.94

Ave Time:18:10.99

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2172 Zachary Turman   7 7 16:43.12 16:43.12 0:20.12
2 2143 Hugo De La Garza Jr   45 52 17:52.72 34:35.84 1:29.72
3 2144 William Fedor   72 124 18:30.07 53:05.91 2:07.07
4 2175 Andrew Venegas   83 207 18:50.70 1:11:56.61 2:27.70
5 2166 Sebastian Rodriguez   87 294 18:58.33 1:30:54.94 2:35.33

Team - Sam Houston Running Team

Finish Position - 12

Team Score (places): 302

Team Score (times): 1:30:57.99

Ave Time:18:11.60

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1866 Cristian Sanchez   15 15 17:10.69 17:10.69 0:47.69
2 1865 Kevin Martinez   57 72 18:03.34 35:14.03 1:40.34
3 1860 Aaron Aguilera   75 147 18:32.15 53:46.18 2:09.15
4 1863 Daniel Luna   76 223 18:35.00 1:12:21.18 2:12.00
5 1861 Robert Garcia   79 302 18:36.81 1:30:57.99 2:13.81
6 1862 Ricardo Lopez   (105) (407) 19:58.75 1:50:56.74 3:35.75

Team - McKinney Cross Country Club

Finish Position - 13

Team Score (places): 303

Team Score (times): 1:31:19.69

Ave Time:18:15.94

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1601 Eric MacLean   12 12 17:04.93 17:04.93 0:41.93
2 1602 Graeme MacLean   43 55 17:51.00 34:55.93 1:28.00
3 1603 Nicolas MacLean   68 123 18:21.23 53:17.16 1:58.23
4 1599 Sage Foster   88 211 18:59.40 1:12:16.56 2:36.40
5 1600 John Kalthoff   92 303 19:03.13 1:31:19.69 2:40.13

Team - Decatur XC Club

Finish Position - 14

Team Score (places): 333

Team Score (times): 1:31:41.71

Ave Time:18:20.34

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1219 Alan Rangel   48 48 17:55.44 17:55.44 1:32.44
2 1216 Gabriel Embree   56 104 18:03.18 35:58.62 1:40.18
3 1217 Christian Isaac   66 170 18:09.99 54:08.61 1:46.99
4 1220 Sergio Sanchez   70 240 18:29.15 1:12:37.76 2:06.15
5 1218 Oscar Palomo   93 333 19:03.95 1:31:41.71 2:40.95

Team - The Ridge Running Club

Finish Position - 15

Team Score (places): 348

Team Score (times): 1:32:17.13

Ave Time:18:27.43

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1950 Christian Hernandez   52 52 18:00.05 18:00.05 1:37.05
2 1948 Bryce Alexander   62 114 18:08.47 36:08.52 1:45.47
3 1949 Daniel Bluth   71 185 18:29.91 54:38.43 2:06.91
4 1952 Turner Metzler   81 266 18:48.29 1:13:26.72 2:25.29
5 1954 Tyler Mildren   82 348 18:50.41 1:32:17.13 2:27.41
6 1953 Ethan Mildren   (86) (434) 18:53.98 1:51:11.11 2:30.98

Team - Venom XC

Finish Position - 16

Team Score (places): 358

Team Score (times): 1:32:17.09

Ave Time:18:27.42

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2212 Aidan Seth   58 58 18:04.06 18:04.06 1:41.06
2 2215 Noah Wolk   63 121 18:08.50 36:12.56 1:45.50
3 2211 Nicholas Schorn   69 190 18:26.20 54:38.76 2:03.20
4 2209 Josh Pikoff   73 263 18:30.92 1:13:09.68 2:07.92
5 2210 Clayton Pyrcz   95 358 19:07.41 1:32:17.09 2:44.41
6 2213 Alex Seybel   (96) (454) 19:10.48 1:51:27.57 2:47.48

Team - Rayburn A RC

Finish Position - 17

Team Score (places): 359

Team Score (times): 1:34:37.13

Ave Time:18:55.43

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1798 Nick Cisneros   23 23 17:23.18 17:23.18 1:00.18
2 1799 Luis Delreal   44 67 17:52.11 35:15.29 1:29.11
3 1800 Raul Lopez   77 144 18:35.80 53:51.09 2:12.80
4 1802 Justin Sanchez   104 248 19:41.79 1:13:32.88 3:18.79
5 1803 Joe Vega   111 359 21:04.25 1:34:37.13 4:41.25

Team - Eagles

Finish Position - 18

Team Score (places): 380

Team Score (times): 1:33:24.18

Ave Time:18:40.84

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1246 Austin Vasquez   30 30 17:35.74 17:35.74 1:12.74
2 1243 Brandon Gallegos   67 97 18:14.19 35:49.93 1:51.19
3 1242 Sean Borchard   90 187 19:01.83 54:51.76 2:38.83
4 1245 Jonathan Rios   94 281 19:06.50 1:13:58.26 2:43.50
5 1244 Andres Garcia   99 380 19:25.92 1:33:24.18 3:02.92

Team - Innovation Fort Worth XC Club

Finish Position - 19

Team Score (places): 499

Team Score (times): 1:41:22.50

Ave Time:20:16.50

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1405 Jervaughn Muriel   65 65 18:09.67 18:09.67 1:46.67
2 1404 Caymen Gibson   97 162 19:13.43 37:23.10 2:50.43
3 1403 Alberto Escamilla   109 271 20:34.32 57:57.42 4:11.32
4 1406 Michael Rodriguez   110 381 20:42.27 1:18:39.69 4:19.27
5 1407 Chris Smith   118 499 22:42.81 1:41:22.50 6:19.81

Team - Carroll I XC Club

Finish Position - 20

Team Score (places): 571

Team Score (times): 1:50:51.67

Ave Time:22:10.33

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1110 Weston Miller   103 103 19:34.48 19:34.48 3:11.48
2 1108 Vincent Armato   115 218 22:13.09 41:47.57 5:50.09
3 1111 Tyler Schneiders   116 334 22:20.42 1:04:07.99 5:57.42
4 1109 Drake Miller   117 451 22:21.87 1:26:29.86 5:58.87
5 1112 Michael Spagnolli   120 571 24:21.81 1:50:51.67 7:58.81

Team - Bobcat E XC Club

Finish Position - 21

Team Score (places): 588

Team Score (times): 1:56:27.29

Ave Time:23:17.46

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1019 Hunter Gray   112 112 21:04.35 21:04.35 4:41.35
2 1020 Colton Gyure   114 226 22:11.26 43:15.61 5:48.26
3 1022 Austin Solis   119 345 22:59.38 1:06:14.99 6:36.38
4 1016 Nehemiah Ajiboye   121 466 25:06.09 1:31:21.08 8:43.09
5 1021 Lucas Norred   122 588 25:06.21 1:56:27.29 8:43.21

Team - Acuna’s Matatas

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 948 Andrew Zurita   Less Than 5   18:16.99 18:16.99 1:53.99
2 947 Xavier Banda   Less Than 5   18:55.99 37:12.98 2:32.99

Team - Hornet XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1397 Daniel Brickman   Less Than 5   17:23.97 17:23.97 1:00.97

Team - Stratford A Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1907 Tyler Egger   Less Than 5   16:54.80 16:54.80 0:31.80
2 1911 Benjamin Howell   Less Than 5   17:35.14 34:29.94 1:12.14
3 1912 Nate Learussa   Less Than 5   17:40.06 52:10.00 1:17.06
4 1906 Dillion Cockrum   Less Than 5   17:53.07 1:10:03.07 1:30.07

Team - Unattached

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2165 Devin Rodriguez   Do Not Score   16:23.84 16:23.84 0:00.84
2 2152 Walker Hendricks   Do Not Score   16:37.36 33:01.20 0:14.36
3 2151 Nicholas Gonzalez   Do Not Score   16:38.33 49:39.53 0:15.33
4 2179 Jacob Ye   Do Not Score   16:56.73 1:06:36.26 0:33.73
5 2173 Jayce Turner   Do Not Score   17:07.16 1:23:43.42 0:44.16
6 2176 Jacobo Wedemeyer   Do Not Score   17:08.30 1:40:51.72 0:45.30
7 2153 Edward G. Irizarry   Do Not Score   17:11.60 1:58:03.32 0:48.60
8 2157 Mason Lischka   Do Not Score   17:11.93 2:15:15.25 0:48.93
9 2149 Daniel Garraway   Do Not Score   17:20.31 2:32:35.56 0:57.31
10 2150 Joel Garza   Do Not Score   17:22.02 2:49:57.58 0:59.02
11 2160 Noah Perez   Do Not Score   17:24.46 3:07:22.04 1:01.46
12 2139 Xavier Cerda   Do Not Score   17:25.76 3:24:47.80 1:02.76
13 2159 Josue Mejorada   Do Not Score   17:26.19 3:42:13.99 1:03.19
14 2134 Alex Albarran   Do Not Score   17:28.45 3:59:42.44 1:05.45
15 2146 Connor Frank   Do Not Score   17:30.08 4:17:12.52 1:07.08
16 2168 Michael Skinner   Do Not Score   17:35.81 4:34:48.33 1:12.81
17 2171 Ethan Suire   Do Not Score   17:39.05 4:52:27.38 1:16.05
18 2155 Jaxson Lafeber   Do Not Score   17:42.59 5:10:09.97 1:19.59
19 2180 Nathaniel Zapata   Do Not Score   17:43.85 5:27:53.82 1:20.85
20 2158 Alec MacArtney   Do Not Score   17:46.68 5:45:40.50 1:23.68
21 2132 Yaseen Abdalla   Do Not Score   17:51.03 6:03:31.53 1:28.03
22 2164 Marco Rios   Do Not Score   17:55.30 6:21:26.83 1:32.30
23 2135 Seth Andrade   Do Not Score   17:56.48 6:39:23.31 1:33.48
24 2162 Brian Peters   Do Not Score   17:56.80 6:57:20.11 1:33.80
25 2178 Chauncey Wilkes   Do Not Score   18:08.41 7:15:28.52 1:45.41
26 2147 Bryan Garcia   Do Not Score   18:17.33 7:33:45.85 1:54.33
27 2145 Isaac Flores   Do Not Score   18:25.30 7:52:11.15 2:02.30
28 2156 Johnny Lafortune   Do Not Score   18:47.26 8:10:58.41 2:24.26
29 2133 Hashane Abeyagunawardene   Do Not Score   18:54.56 8:29:52.97 2:31.56
30 2138 Cameron Carpenter   Do Not Score   19:01.19 8:48:54.16 2:38.19
31 2140 Micah Cheng-Guajardo   Do Not Score   19:26.82 9:08:20.98 3:03.82
32 2137 Blaze Bright   Do Not Score   19:28.35 9:27:49.33 3:05.35
33 2170 Nathan Stegmann   Do Not Score   19:39.12 9:47:28.45 3:16.12
34 2136 Logan Antone   Do Not Score   19:48.97 10:07:17.42 3:25.97

Team - Akins Running

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 966 Cassius Serff-Roberts   Less Than 5   17:21.15 17:21.15 0:58.15
2 965 Matthew Quiroz   Less Than 5   17:35.45 34:56.60 1:12.45
3 962 Eli Baca   Less Than 5   19:04.11 54:00.71 2:41.11
4 963 Robert Garcia   Less Than 5   21:12.62 1:15:13.33 4:49.62

Team - Eagle Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1230 Armando Hernandez   Less Than 5   17:10.21 17:10.21 0:47.21
2 1229 Trevon Hardy   Less Than 5   17:26.04 34:36.25 1:03.04

Team - Episcopal High School Baton Rouge

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1301 James Christian   Less Than 5   17:45.57 17:45.57 1:22.57
2 1303 Tanner Morales   Less Than 5   18:19.21 36:04.78 1:56.21
3 1304 David Whitehurst   Less Than 5   18:41.38 54:46.16 2:18.38
4 1302 Todd McInnis   Less Than 5   19:12.34 1:13:58.50 2:49.34

Team - McKinney North A Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1604 Brendan Corcoran   Less Than 5   17:13.01 17:13.01 0:50.01
2 1605 Rishi Doolabh   Less Than 5   18:19.05 35:32.06 1:56.05
3 1606 Ruaya Zamora   Less Than 5   18:30.00 54:02.06 2:07.00

Team - North Side Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1668 Carlos Vallejo   Less Than 5   17:09.72 17:09.72 0:46.72

Team - Park E Cross Country

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1737 Jeremy Robbins   Less Than 5   20:18.91 20:18.91 3:55.91
2 1735 John Duett   Less Than 5   20:53.85 41:12.76 4:30.85
3 1740 Joshua Wood   Less Than 5   24:11.17 1:05:23.93 7:48.17
4 1734 Adriel Acosta   Less Than 5   24:34.25 1:29:58.18 8:11.25

Team - Team McAllen Track Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1924 Christian Garza   Less Than 5   18:17.98 18:17.98 1:54.98

Results Question | Race Website

Results Powered By: