mychiptime.com

BOYS OPEN 2

11/18/2017

The Woodlands, TX

BOYS OPEN 2

XC


Back to Nike Cross Regionals - South Main


2017 Nike Cross Regionals South

2017 Nike Cross Regionals South

November 18, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - Boys Open 2 - Nike Cross South
Team Detail - Boys - Boys Open 2 - Nike Cross South
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Open 2

Nike Cross South

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1540 Albino Rodriguez La Maquina RoadRunners 16:46.48 5:22/M    
2 2 1092 Steven Torres Carroll F XC Club 16:59.05 5:27/M    
3 3 1539 Dominik Medrano La Maquina RoadRunners 17:01.58 5:27/M    
4 (< 5) 976 James Puckett Angels XC Club 17:07.51 5:29/M    
5 DNS 2098 Alex Melcer Unattached 17:09.06 5:30/M    
6 4 1892 William Bonderer Strake Jesuit XC club 17:19.11 5:33/M    
7 5 1360 Cristian Montelongo Giddings A 17:20.24 5:33/M    
8 6 1893 Will Botard Strake Jesuit XC club 17:21.34 5:34/M    
9 7 1898 Andrew Spires Strake Jesuit XC club 17:21.41 5:34/M    
10 8 1052 Joseph Wittig Bulldog Running Club 17:21.80 5:34/M    
11 9 1793 David Aussenhofer Raider Running Club 17:24.02 5:35/M    
12 10 1971 George Papalexiou The Woodlands C XC 17:24.28 5:35/M    
13 11 1032 Michael Montez Boerne XC Club 17:30.60 5:37/M    
14 12 1897 Diego Soto Strake Jesuit XC club 17:30.68 5:37/M    
15 (< 5) 1935 John Pena Team Tribe A 17:31.48 5:37/M    
16 13 1974 Chris Vlaha The Woodlands C XC 17:31.80 5:37/M    
17 14 1538 Kristian Martinez La Maquina RoadRunners 17:41.03 5:40/M    
18 15 1034 James Sanders Boerne XC Club 17:41.07 5:40/M    
19 (< 5) 1937 William Porter Team Tribe A 17:45.67 5:41/M    
20 (< 5) 1634 Ben Cleff Mustang Army 17:46.10 5:42/M    
21 16 1007 Braxston Redmond Bobcat C XC Club 17:46.15 5:42/M    
22 17 1975 Lars Walker The Woodlands C XC 17:46.22 5:42/M    
23 18 1717 Steven Hulett Park C Cross Country 17:47.81 5:42/M    
24 19 1714 Jeremy Bourbeau Park C Cross Country 17:48.97 5:42/M    
25 20 1482 Seth Walker Keller C XC 17:49.80 5:43/M    
26 21 1358 Oscar Laris Giddings A 17:52.72 5:44/M    
27 22 1006 Jordan Mayo Bobcat C XC Club 17:56.80 5:45/M    
28 23 1088 Bradley Heidebrecht Carroll F XC Club 17:56.95 5:45/M    
29 24 1030 Conner Blake Boerne XC Club 17:59.70 5:46/M    
30 DNS 2093 Bryson Gully Unattached 18:05.59 5:48/M    
31 25 1894 Harrison Hayes Strake Jesuit XC club 18:06.07 5:48/M    
32 26 1688 Trey Clower Panther Elite A Distance Program 18:07.86 5:48/M    
33 27 1972 Clark Poon The Woodlands C XC 18:07.99 5:48/M    
34 28 1895 Mark Mahoney Strake Jesuit XC club 18:10.99 5:49/M    
35 DNS 2100 David Moreno Unattached 18:12.04 5:50/M    
36 29 1031 Chris Martinez Boerne XC Club 18:12.22 5:50/M    
37 (< 5) 1128 Josh Slobodnik Cedar Park XC Club 18:12.27 5:50/M    
38 30 1089 Matthew Hetrick Carroll F XC Club 18:12.99 5:50/M    
39 31 1719 Adrian Ocharo Park C Cross Country 18:16.80 5:51/M    
40 32 1796 Jesus Ponce Raider Running Club 18:17.25 5:52/M    
41 DNS 2101 Nathan Stauber Unattached 18:17.29 5:52/M    
42 33 1161 Cody Stone Cougars A XC 18:18.31 5:52/M    
43 34 1534 Mark Cardona La Maquina RoadRunners 18:18.64 5:52/M    
44 35 1005 Braeden Kennedy Bobcat C XC Club 18:18.82 5:52/M    
45 DNS 2090 Frederick Corona Unattached 18:18.97 5:52/M    
46 (< 5) 1283 Isaiah Tinajero Eastwood B Running Club 18:19.06 5:52/M    
47 (< 5) 1282 Damian Pastran Eastwood B Running Club 18:21.06 5:53/M    
48 36 1795 Sergio Leon Raider Running Club 18:21.36 5:53/M    
49 DNS 2091 Ian Dixon Unattached 18:23.24 5:54/M    
50 (< 5) 1280 Ian Murphy Eastwood B Running Club 18:23.40 5:54/M    
51 (< 5) 1635 Alfredo Gallegos Mustang Army 18:24.06 5:54/M    
52 37 1096 Kieran Beirne Carroll G XC Club 18:24.51 5:54/M    
53 38 1004 Winston Hermann Bobcat C XC Club 18:25.31 5:54/M    
54 39 1896 Alex Mills Strake Jesuit XC club 18:25.81 5:54/M    
55 40 1156 Brock Bailey Cougars A XC 18:29.58 5:55/M    
56 41 1049 Zachary Looper Bulldog Running Club 18:30.69 5:56/M    
57 42 1093 Chris Tracht Carroll F XC Club 18:32.10 5:56/M    
58 43 1002 Keeton Gatlin Bobcat C XC Club 18:33.57 5:57/M    
59 44 1976 Tim Wolbers The Woodlands C XC 18:33.94 5:57/M    
60 45 1162 Christopher Williams Cougars A XC 18:34.12 5:57/M    
61 DNS 2095 Murtuza Khan Unattached 18:34.24 5:57/M    
62 46 1361 Hunter Pleasant Giddings A 18:35.57 5:57/M    
63 (< 5) 1363 Kyle Schatte Giddings B 18:36.36 5:58/M    
64 DNS 2097 Alec McAndrew Unattached 18:36.54 5:58/M    
65 47 1687 Matthew Bayles Panther Elite A Distance Program 18:36.58 5:58/M    
66 48 1718 Andrew Miller Park C Cross Country 18:37.00 5:58/M    
67 (< 5) 1829 Austin McNair Runnin' Cats 18:37.57 5:58/M    
68 49 1970 Cade Lachance The Woodlands C XC 18:38.08 5:58/M    
69 50 1091 Moritz Proell Carroll F XC Club 18:38.98 5:58/M    
70 51 1087 Brett Gilley Carroll F XC Club 18:40.14 5:59/M    
71 52 1158 Cameron Ikels Cougars A XC 18:40.27 5:59/M    
72 53 1095 Nile Barfield Carroll G XC Club 18:40.80 5:59/M    
73 54 1008 Jack Ward Bobcat C XC Club 18:42.34 6:00/M    
74 55 1359 Teegan MacKey Giddings A 18:42.49 6:00/M    
75 56 1973 Suraj Sudharsan The Woodlands C XC 18:42.97 6:00/M    
76 (< 5) 1396 John Castro Holy Trinity 18:44.34 6:00/M    
77 (< 5) 1127 Liam Ballon Cedar Park XC Club 18:44.67 6:00/M    
78 57 1536 Jeremiah De Los Santos La Maquina RoadRunners 18:45.83 6:01/M    
79 58 1090 Ryan Odneal Carroll F XC Club 18:45.84 6:01/M    
80 59 1481 Carson Mathews Keller C XC 18:46.00 6:01/M    
81 60 1715 Christopher Calizzi Park C Cross Country 18:47.53 6:01/M    
82 (< 5) 2104 Michael Venegas Cy Ranch XC 18:47.59 6:01/M    
83 DNS 2089 Aidan Carter Unattached 18:49.73 6:02/M    
84 61 1794 Samuel Gerlach Raider Running Club 18:54.85 6:03/M    
85 62 1094 Devin Aydon Carroll G XC Club 18:55.22 6:04/M    
86 (< 5) 2208 Aidan Pyrcz Venom B XC 18:55.42 6:04/M    
87 (< 5) 1215 Devin Davis Crusader Running Club 18:56.73 6:04/M    
88 63 959 Isaac Moore Airline B XC 18:57.88 6:04/M    
89 64 1690 Kory Ellis Panther Elite A Distance Program 18:58.97 6:05/M    
90 65 1357 Fernando Herrera Giddings A 19:00.65 6:05/M    
91 66 1035 Matthew Villescas Boerne XC Club 19:02.16 6:06/M    
92 67 1716 Daniel Derheim Park C Cross Country 19:02.99 6:06/M    
93 68 1502 Brandon Russell Kingwood C XC 19:03.05 6:06/M    
94 69 1048 Nathaniel Gonzales Bulldog Running Club 19:03.49 6:06/M    
95 70 1157 Arturo Figueroa Cougars A XC 19:07.42 6:08/M    
96 (< 5) 1362 Thomas Davis Giddings B 19:10.28 6:09/M    
97 DNS 2102 Marius Streit Unattached 19:10.88 6:09/M    
98 71 1356 Johnathan Galindo Giddings A 19:12.00 6:09/M    
99 72 1480 Ryan Gerety Keller C XC 19:14.31 6:10/M    
100 (< 5) 974 Preston Kimmel Angels XC Club 19:14.72 6:10/M    
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
101 73 1099 Kirby Spraggins Carroll G XC Club 19:17.26 6:11/M    
102 (< 5) 1279 Isaiah Morales Eastwood B Running Club 19:17.68 6:11/M    
103 (< 5) 1163 Peyton Foytik Cougars B XC 19:18.48 6:11/M    
104 DNS 2094 Aaron Guzman Unattached 19:20.21 6:12/M    
105 DNS 2096 Russ Lambert Unattached 19:20.48 6:12/M    
106 (< 5) 1382 Joe Wales Hebron Cross Country Club 19:22.39 6:12/M    
107 74 1797 Wes Simms Raider Running Club 19:22.59 6:12/M    
108 75 956 Cade Andres Airline B XC 19:23.70 6:13/M    
109 76 1097 Dimitri Desjardins Carroll G XC Club 19:27.07 6:14/M    
110 77 1478 Ross Dean Keller C XC 19:27.76 6:14/M    
111 (< 5) 1322 Benjamin Kloesel Falcon Fast C XC 19:28.62 6:14/M    
112 78 1535 Robert Carrillo Casimiro La Maquina RoadRunners 19:31.95 6:15/M    
113 (< 5) 1828 Caleb Kenneke Runnin' Cats 19:36.38 6:17/M    
114 79 1689 Thomas Eichelberger Panther Elite A Distance Program 19:38.74 6:18/M    
115 80 1692 Jake Watson Panther Elite A Distance Program 19:44.81 6:19/M    
116 81 1033 Cole Powledge Boerne XC Club 19:45.80 6:20/M    
117 82 1693 Keith Widener Panther Elite A Distance Program 19:46.02 6:20/M    
118 83 1159 Tristin Smith Cougars A XC 19:48.26 6:21/M    
119 (< 5) 1936 Jeremy Pina Team Tribe A 19:48.94 6:21/M    
120 84 961 Keith Mueller Airline B XC 19:51.78 6:22/M    
121 (< 5) 975 Brendan Olsen Angels XC Club 19:52.14 6:22/M    
122 DNS 2092 Nathan Goble Unattached 19:55.28 6:23/M    
123 85 1501 Joesph Rosenwinkel Kingwood C XC 19:59.24 6:24/M    
124 86 1497 Grant Allen Kingwood C XC 19:59.25 6:24/M    
125 (< 5) 2207 Adam Ledger Venom B XC 20:06.47 6:27/M    
126 (< 5) 1705 Parker Summerlin Panthers 20:06.74 6:27/M    
127 87 1700 Matthew Speirs Panther Elite B Distance Program 20:08.76 6:27/M    
128 88 1691 Jaden Ngo Panther Elite A Distance Program 20:12.08 6:28/M    
129 89 1345 Kam Kuhar Fulshear A Running Club 20:12.48 6:28/M    
130 90 1047 Ryan Farr Bulldog Running Club 20:14.56 6:29/M    
131 91 1347 Patrick McCann Fulshear A Running Club 20:16.57 6:30/M    
132 92 957 Josh Beard Airline B XC 20:19.57 6:31/M    
133 93 958 Dakota Blackstock Airline B XC 20:21.87 6:31/M    
134 94 1051 Noah Walker Bulldog Running Club 20:22.46 6:32/M    
135 95 1050 Parker Pitts Bulldog Running Club 20:23.01 6:32/M    
136 96 1351 Ej Tongee Fulshear A Running Club 20:23.41 6:32/M    
137 97 1479 Hagan Fromme Keller C XC 20:29.72 6:34/M    
138 98 1498 Zach Hughes Kingwood C XC 20:35.56 6:36/M    
139 (< 5) 1703 Keiji Chan Panthers 20:39.31 6:37/M    
140 99 960 Tyler Morgan Airline B XC 20:41.59 6:38/M    
141 (< 5) 1268 Zain Naved East Side C 20:56.87 6:43/M    
142 (< 5) 1663 Dayton Hisel Nolan Catholic B XC 21:03.35 6:45/M    
143 100 1500 Kory McMillian Kingwood C XC 21:06.85 6:46/M    
144 (< 5) 1381 Jonathan Herkimer Hebron Cross Country Club 21:11.09 6:47/M    
145 101 1160 Anton Stanfield Cougars A XC 21:13.18 6:48/M    
146 (< 5) 1354 Chris Runge Fulshear B Running Club 21:25.21 6:52/M    
147 (< 5) 1666 Jake Limosnero Nolan Catholic B XC 21:34.00 6:55/M    
148 (< 5) 2205 Josef Figueroa-Hooper Venom B XC 21:38.89 6:56/M    
149 102 1699 Cristian Perez Panther Elite B Distance Program 21:48.21 6:59/M    
150 DNS 2103 Sebastian Vazquez Unattached 21:50.00 7:00/M    
151 (< 5) 1321 Cooper Gibson Falcon Fast C XC 21:53.40 7:01/M    
152 103 1349 Jorge Nava Fulshear A Running Club 21:55.71 7:01/M    
153 104 1348 Jaryn Monroe Fulshear A Running Club 21:59.88 7:03/M    
154 105 1697 Tai Jones Panther Elite B Distance Program 22:01.06 7:03/M    
155 106 1350 Ashton Oxford Fulshear A Running Club 22:10.29 7:06/M    
156 107 1698 Shahzaib Lalani Panther Elite B Distance Program 22:16.43 7:08/M    
157 108 1696 Hayden Hutto Panther Elite B Distance Program 22:23.22 7:10/M    
158 (< 5) 1353 David Ruiz Fulshear B Running Club 22:23.59 7:10/M    
159 (< 5) 1664 Mason Holtz Nolan Catholic B XC 22:31.18 7:13/M    
160 (< 5) 1665 Bernard Kloesel Nolan Catholic B XC 22:31.86 7:13/M    
161 (< 5) 1807 Rafael Sanchez Rayburn B RC 22:38.73 7:15/M    
162 (< 5) 1806 Daniel Sanchez Rayburn B RC 22:44.73 7:17/M    
163 (< 5) 1269 Eli Williams East Side C 22:48.00 7:18/M    
164 (< 5) 1319 Michael Caire Falcon Fast C XC 22:57.28 7:21/M    
165 109 1537 Alexis Lopez La Maquina RoadRunners 23:17.87 7:28/M    
166 (< 5) 1940 Alex Wong Team Tribe B 23:31.49 7:32/M    
167 (< 5) 1939 Quinton Stokes Team Tribe A 23:32.72 7:33/M    
168 (< 5) 1320 Tyler Fowler Falcon Fast C XC 23:58.17 7:41/M    
169 (< 5) 1704 Diego Miranda Panthers 24:17.98 7:47/M    
170 (< 5) 1457 Robert Sanchez Katy Red H 24:18.48 7:47/M    
171 110 1346 Mackenzie McBride Fulshear A Running Club 25:28.65 8:10/M    
172 111 1694 Kevin Donovan Panther Elite B Distance Program 25:36.24 8:12/M    
173 (< 5) 1352 Drake Musil Fulshear B Running Club 25:54.76 8:18/M    
174 112 1695 Martin Harris Panther Elite B Distance Program 26:28.07 8:29/M    
Top

Final Team Results - Boys

Boys Open 2

Team - Strake Jesuit XC club

Finish Position - 1

Team Score (places): 54

Team Score (times): 1:27:38.61

Ave Time:17:31.72

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1892 William Bonderer   4 4 17:19.11 17:19.11 0:32.63
2 1893 Will Botard   6 10 17:21.34 34:40.45 0:34.86
3 1898 Andrew Spires   7 17 17:21.41 52:01.86 0:34.93
4 1897 Diego Soto   12 29 17:30.68 1:09:32.54 0:44.20
5 1894 Harrison Hayes   25 54 18:06.07 1:27:38.61 1:19.59
6 1895 Mark Mahoney   (28) (82) 18:10.99 1:45:49.60 1:24.51
7 1896 Alex Mills   (39) (121) 18:25.81 2:04:15.41 1:39.33

Team - La Maquina RoadRunners

Finish Position - 2

Team Score (places): 109

Team Score (times): 1:28:33.56

Ave Time:17:42.71

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1540 Albino Rodriguez   1 1 16:46.48 16:46.48 0:00.00
2 1539 Dominik Medrano   3 4 17:01.58 33:48.06 0:15.10
3 1538 Kristian Martinez   14 18 17:41.03 51:29.09 0:54.55
4 1534 Mark Cardona   34 52 18:18.64 1:09:47.73 1:32.16
5 1536 Jeremiah De Los Santos   57 109 18:45.83 1:28:33.56 1:59.35
6 1535 Robert Carrillo Casimiro   (78) (187) 19:31.95 1:48:05.51 2:45.47
7 1537 Alexis Lopez   (109) (296) 23:17.87 2:11:23.38 6:31.39

Team - The Woodlands C XC

Finish Position - 3

Team Score (places): 111

Team Score (times): 1:29:24.23

Ave Time:17:52.85

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1971 George Papalexiou   10 10 17:24.28 17:24.28 0:37.80
2 1974 Chris Vlaha   13 23 17:31.80 34:56.08 0:45.32
3 1975 Lars Walker   17 40 17:46.22 52:42.30 0:59.74
4 1972 Clark Poon   27 67 18:07.99 1:10:50.29 1:21.51
5 1976 Tim Wolbers   44 111 18:33.94 1:29:24.23 1:47.46
6 1970 Cade Lachance   (49) (160) 18:38.08 1:48:02.31 1:51.60
7 1973 Suraj Sudharsan   (56) (216) 18:42.97 2:06:45.28 1:56.49

Team - Boerne XC Club

Finish Position - 4

Team Score (places): 145

Team Score (times): 1:30:25.75

Ave Time:18:05.15

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1032 Michael Montez   11 11 17:30.60 17:30.60 0:44.12
2 1034 James Sanders   15 26 17:41.07 35:11.67 0:54.59
3 1030 Conner Blake   24 50 17:59.70 53:11.37 1:13.22
4 1031 Chris Martinez   29 79 18:12.22 1:11:23.59 1:25.74
5 1035 Matthew Villescas   66 145 19:02.16 1:30:25.75 2:15.68
6 1033 Cole Powledge   (81) (226) 19:45.80 1:50:11.55 2:59.32

Team - Carroll F XC Club

Finish Position - 5

Team Score (places): 147

Team Score (times): 1:30:20.07

Ave Time:18:04.01

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1092 Steven Torres   2 2 16:59.05 16:59.05 0:12.57
2 1088 Bradley Heidebrecht   23 25 17:56.95 34:56.00 1:10.47
3 1089 Matthew Hetrick   30 55 18:12.99 53:08.99 1:26.51
4 1093 Chris Tracht   42 97 18:32.10 1:11:41.09 1:45.62
5 1091 Moritz Proell   50 147 18:38.98 1:30:20.07 1:52.50
6 1087 Brett Gilley   (51) (198) 18:40.14 1:49:00.21 1:53.66
7 1090 Ryan Odneal   (58) (256) 18:45.84 2:07:46.05 1:59.36

Team - Bobcat C XC Club

Finish Position - 6

Team Score (places): 154

Team Score (times): 1:31:00.65

Ave Time:18:12.13

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1007 Braxston Redmond   16 16 17:46.15 17:46.15 0:59.67
2 1006 Jordan Mayo   22 38 17:56.80 35:42.95 1:10.32
3 1005 Braeden Kennedy   35 73 18:18.82 54:01.77 1:32.34
4 1004 Winston Hermann   38 111 18:25.31 1:12:27.08 1:38.83
5 1002 Keeton Gatlin   43 154 18:33.57 1:31:00.65 1:47.09
6 1008 Jack Ward   (54) (208) 18:42.34 1:49:42.99 1:55.86

Team - Park C Cross Country

Finish Position - 7

Team Score (places): 176

Team Score (times): 1:31:18.11

Ave Time:18:15.62

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1717 Steven Hulett   18 18 17:47.81 17:47.81 1:01.33
2 1714 Jeremy Bourbeau   19 37 17:48.97 35:36.78 1:02.49
3 1719 Adrian Ocharo   31 68 18:16.80 53:53.58 1:30.32
4 1718 Andrew Miller   48 116 18:37.00 1:12:30.58 1:50.52
5 1715 Christopher Calizzi   60 176 18:47.53 1:31:18.11 2:01.05
6 1716 Daniel Derheim   (67) (243) 19:02.99 1:50:21.10 2:16.51

Team - Giddings A

Finish Position - 8

Team Score (places): 192

Team Score (times): 1:31:31.67

Ave Time:18:18.33

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1360 Cristian Montelongo   5 5 17:20.24 17:20.24 0:33.76
2 1358 Oscar Laris   21 26 17:52.72 35:12.96 1:06.24
3 1361 Hunter Pleasant   46 72 18:35.57 53:48.53 1:49.09
4 1359 Teegan MacKey   55 127 18:42.49 1:12:31.02 1:56.01
5 1357 Fernando Herrera   65 192 19:00.65 1:31:31.67 2:14.17
6 1356 Johnathan Galindo   (71) (263) 19:12.00 1:50:43.67 2:25.52

Team - Raider Running Club

Finish Position - 9

Team Score (places): 212

Team Score (times): 1:32:20.07

Ave Time:18:28.01

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1793 David Aussenhofer   9 9 17:24.02 17:24.02 0:37.54
2 1796 Jesus Ponce   32 41 18:17.25 35:41.27 1:30.77
3 1795 Sergio Leon   36 77 18:21.36 54:02.63 1:34.88
4 1794 Samuel Gerlach   61 138 18:54.85 1:12:57.48 2:08.37
5 1797 Wes Simms   74 212 19:22.59 1:32:20.07 2:36.11

Team - Cougars A XC

Finish Position - 10

Team Score (places): 240

Team Score (times): 1:33:09.70

Ave Time:18:37.94

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1161 Cody Stone   33 33 18:18.31 18:18.31 1:31.83
2 1156 Brock Bailey   40 73 18:29.58 36:47.89 1:43.10
3 1162 Christopher Williams   45 118 18:34.12 55:22.01 1:47.64
4 1158 Cameron Ikels   52 170 18:40.27 1:14:02.28 1:53.79
5 1157 Arturo Figueroa   70 240 19:07.42 1:33:09.70 2:20.94
6 1159 Tristin Smith   (83) (323) 19:48.26 1:52:57.96 3:01.78
7 1160 Anton Stanfield   (101) (424) 21:13.18 2:14:11.14 4:26.70

Team - Panther Elite A Distance Program

Finish Position - 11

Team Score (places): 296

Team Score (times): 1:35:06.96

Ave Time:19:01.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1688 Trey Clower   26 26 18:07.86 18:07.86 1:21.38
2 1687 Matthew Bayles   47 73 18:36.58 36:44.44 1:50.10
3 1690 Kory Ellis   64 137 18:58.97 55:43.41 2:12.49
4 1689 Thomas Eichelberger   79 216 19:38.74 1:15:22.15 2:52.26
5 1692 Jake Watson   80 296 19:44.81 1:35:06.96 2:58.33
6 1693 Keith Widener   (82) (378) 19:46.02 1:54:52.98 2:59.54
7 1691 Jaden Ngo   (88) (466) 20:12.08 2:15:05.06 3:25.60

Team - Carroll G XC Club

Finish Position - 12

Team Score (places): 301

Team Score (times): 1:34:44.86

Ave Time:18:56.97

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1096 Kieran Beirne   37 37 18:24.51 18:24.51 1:38.03
2 1095 Nile Barfield   53 90 18:40.80 37:05.31 1:54.32
3 1094 Devin Aydon   62 152 18:55.22 56:00.53 2:08.74
4 1099 Kirby Spraggins   73 225 19:17.26 1:15:17.79 2:30.78
5 1097 Dimitri Desjardins   76 301 19:27.07 1:34:44.86 2:40.59

Team - Bulldog Running Club

Finish Position - 13

Team Score (places): 302

Team Score (times): 1:35:33.00

Ave Time:19:06.60

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1052 Joseph Wittig   8 8 17:21.80 17:21.80 0:35.32
2 1049 Zachary Looper   41 49 18:30.69 35:52.49 1:44.21
3 1048 Nathaniel Gonzales   69 118 19:03.49 54:55.98 2:17.01
4 1047 Ryan Farr   90 208 20:14.56 1:15:10.54 3:28.08
5 1051 Noah Walker   94 302 20:22.46 1:35:33.00 3:35.98
6 1050 Parker Pitts   (95) (397) 20:23.01 1:55:56.01 3:36.53

Team - Keller C XC

Finish Position - 14

Team Score (places): 325

Team Score (times): 1:35:47.59

Ave Time:19:09.52

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1482 Seth Walker   20 20 17:49.80 17:49.80 1:03.32
2 1481 Carson Mathews   59 79 18:46.00 36:35.80 1:59.52
3 1480 Ryan Gerety   72 151 19:14.31 55:50.11 2:27.83
4 1478 Ross Dean   77 228 19:27.76 1:15:17.87 2:41.28
5 1479 Hagan Fromme   97 325 20:29.72 1:35:47.59 3:43.24

Team - Airline B XC

Finish Position - 15

Team Score (places): 407

Team Score (times): 1:38:54.80

Ave Time:19:46.96

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 959 Isaac Moore   63 63 18:57.88 18:57.88 2:11.40
2 956 Cade Andres   75 138 19:23.70 38:21.58 2:37.22
3 961 Keith Mueller   84 222 19:51.78 58:13.36 3:05.30
4 957 Josh Beard   92 314 20:19.57 1:18:32.93 3:33.09
5 958 Dakota Blackstock   93 407 20:21.87 1:38:54.80 3:35.39
6 960 Tyler Morgan   (99) (506) 20:41.59 1:59:36.39 3:55.11

Team - Kingwood C XC

Finish Position - 16

Team Score (places): 437

Team Score (times): 1:40:43.95

Ave Time:20:08.79

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1502 Brandon Russell   68 68 19:03.05 19:03.05 2:16.57
2 1501 Joesph Rosenwinkel   85 153 19:59.24 39:02.29 3:12.76
3 1497 Grant Allen   86 239 19:59.25 59:01.54 3:12.77
4 1498 Zach Hughes   98 337 20:35.56 1:19:37.10 3:49.08
5 1500 Kory McMillian   100 437 21:06.85 1:40:43.95 4:20.37

Team - Fulshear A Running Club

Finish Position - 17

Team Score (places): 483

Team Score (times): 1:44:48.05

Ave Time:20:57.61

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1345 Kam Kuhar   89 89 20:12.48 20:12.48 3:26.00
2 1347 Patrick McCann   91 180 20:16.57 40:29.05 3:30.09
3 1351 Ej Tongee   96 276 20:23.41 1:00:52.46 3:36.93
4 1349 Jorge Nava   103 379 21:55.71 1:22:48.17 5:09.23
5 1348 Jaryn Monroe   104 483 21:59.88 1:44:48.05 5:13.40
6 1350 Ashton Oxford   (106) (589) 22:10.29 2:06:58.34 5:23.81
7 1346 Mackenzie McBride   (110) (699) 25:28.65 2:32:26.99 8:42.17

Team - Panther Elite B Distance Program

Finish Position - 18

Team Score (places): 509

Team Score (times): 1:48:37.68

Ave Time:21:43.54

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1700 Matthew Speirs   87 87 20:08.76 20:08.76 3:22.28
2 1699 Cristian Perez   102 189 21:48.21 41:56.97 5:01.73
3 1697 Tai Jones   105 294 22:01.06 1:03:58.03 5:14.58
4 1698 Shahzaib Lalani   107 401 22:16.43 1:26:14.46 5:29.95
5 1696 Hayden Hutto   108 509 22:23.22 1:48:37.68 5:36.74
6 1694 Kevin Donovan   (111) (620) 25:36.24 2:14:13.92 8:49.76
7 1695 Martin Harris   (112) (732) 26:28.07 2:40:41.99 9:41.59

Team - Angels XC Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 976 James Puckett   Less Than 5   17:07.51 17:07.51 0:21.03
2 974 Preston Kimmel   Less Than 5   19:14.72 36:22.23 2:28.24
3 975 Brendan Olsen   Less Than 5   19:52.14 56:14.37 3:05.66

Team - Cedar Park XC Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1128 Josh Slobodnik   Less Than 5   18:12.27 18:12.27 1:25.79
2 1127 Liam Ballon   Less Than 5   18:44.67 36:56.94 1:58.19

Team - Cougars B XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1163 Peyton Foytik   Less Than 5   19:18.48 19:18.48 2:32.00

Team - Eastwood B Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1283 Isaiah Tinajero   Less Than 5   18:19.06 18:19.06 1:32.58
2 1282 Damian Pastran   Less Than 5   18:21.06 36:40.12 1:34.58
3 1280 Ian Murphy   Less Than 5   18:23.40 55:03.52 1:36.92
4 1279 Isaiah Morales   Less Than 5   19:17.68 1:14:21.20 2:31.20

Team - Hebron Cross Country Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1382 Joe Wales   Less Than 5   19:22.39 19:22.39 2:35.91
2 1381 Jonathan Herkimer   Less Than 5   21:11.09 40:33.48 4:24.61

Team - Holy Trinity

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1396 John Castro   Less Than 5   18:44.34 18:44.34 1:57.86

Team - Katy Red H

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1457 Robert Sanchez   Less Than 5   24:18.48 24:18.48 7:32.00

Team - Mustang Army

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1634 Ben Cleff   Less Than 5   17:46.10 17:46.10 0:59.62
2 1635 Alfredo Gallegos   Less Than 5   18:24.06 36:10.16 1:37.58

Team - Nolan Catholic B XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1663 Dayton Hisel   Less Than 5   21:03.35 21:03.35 4:16.87
2 1666 Jake Limosnero   Less Than 5   21:34.00 42:37.35 4:47.52
3 1664 Mason Holtz   Less Than 5   22:31.18 1:05:08.53 5:44.70
4 1665 Bernard Kloesel   Less Than 5   22:31.86 1:27:40.39 5:45.38

Team - Unattached

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2098 Alex Melcer   Do Not Score   17:09.06 17:09.06 0:22.58
2 2093 Bryson Gully   Do Not Score   18:05.59 35:14.65 1:19.11
3 2100 David Moreno   Do Not Score   18:12.04 53:26.69 1:25.56
4 2101 Nathan Stauber   Do Not Score   18:17.29 1:11:43.98 1:30.81
5 2090 Frederick Corona   Do Not Score   18:18.97 1:30:02.95 1:32.49
6 2091 Ian Dixon   Do Not Score   18:23.24 1:48:26.19 1:36.76
7 2095 Murtuza Khan   Do Not Score   18:34.24 2:07:00.43 1:47.76
8 2097 Alec McAndrew   Do Not Score   18:36.54 2:25:36.97 1:50.06
9 2089 Aidan Carter   Do Not Score   18:49.73 2:44:26.70 2:03.25
10 2102 Marius Streit   Do Not Score   19:10.88 3:03:37.58 2:24.40
11 2094 Aaron Guzman   Do Not Score   19:20.21 3:22:57.79 2:33.73
12 2096 Russ Lambert   Do Not Score   19:20.48 3:42:18.27 2:34.00
13 2092 Nathan Goble   Do Not Score   19:55.28 4:02:13.55 3:08.80
14 2103 Sebastian Vazquez   Do Not Score   21:50.00 4:24:03.55 5:03.52

Team - Crusader Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1215 Devin Davis   Less Than 5   18:56.73 18:56.73 2:10.25

Team - East Side C

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1268 Zain Naved   Less Than 5   20:56.87 20:56.87 4:10.39
2 1269 Eli Williams   Less Than 5   22:48.00 43:44.87 6:01.52

Team - Falcon Fast C XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1322 Benjamin Kloesel   Less Than 5   19:28.62 19:28.62 2:42.14
2 1321 Cooper Gibson   Less Than 5   21:53.40 41:22.02 5:06.92
3 1319 Michael Caire   Less Than 5   22:57.28 1:04:19.30 6:10.80
4 1320 Tyler Fowler   Less Than 5   23:58.17 1:28:17.47 7:11.69

Team - Fulshear B Running Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1354 Chris Runge   Less Than 5   21:25.21 21:25.21 4:38.73
2 1353 David Ruiz   Less Than 5   22:23.59 43:48.80 5:37.11
3 1352 Drake Musil   Less Than 5   25:54.76 1:09:43.56 9:08.28

Team - Giddings B

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1363 Kyle Schatte   Less Than 5   18:36.36 18:36.36 1:49.88
2 1362 Thomas Davis   Less Than 5   19:10.28 37:46.64 2:23.80

Team - Panthers

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1705 Parker Summerlin   Less Than 5   20:06.74 20:06.74 3:20.26
2 1703 Keiji Chan   Less Than 5   20:39.31 40:46.05 3:52.83
3 1704 Diego Miranda   Less Than 5   24:17.98 1:05:04.03 7:31.50

Team - Rayburn B RC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1807 Rafael Sanchez   Less Than 5   22:38.73 22:38.73 5:52.25
2 1806 Daniel Sanchez   Less Than 5   22:44.73 45:23.46 5:58.25

Team - Runnin' Cats

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1829 Austin McNair   Less Than 5   18:37.57 18:37.57 1:51.09
2 1828 Caleb Kenneke   Less Than 5   19:36.38 38:13.95 2:49.90

Team - Team Tribe A

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1935 John Pena   Less Than 5   17:31.48 17:31.48 0:45.00
2 1937 William Porter   Less Than 5   17:45.67 35:17.15 0:59.19
3 1936 Jeremy Pina   Less Than 5   19:48.94 55:06.09 3:02.46
4 1939 Quinton Stokes   Less Than 5   23:32.72 1:18:38.81 6:46.24

Team - Team Tribe B

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1940 Alex Wong   Less Than 5   23:31.49 23:31.49 6:45.01

Team - Venom B XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2208 Aidan Pyrcz   Less Than 5   18:55.42 18:55.42 2:08.94
2 2207 Adam Ledger   Less Than 5   20:06.47 39:01.89 3:19.99
3 2205 Josef Figueroa-Hooper   Less Than 5   21:38.89 1:00:40.78 4:52.41

Team - Cy Ranch XC

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2104 Michael Venegas   Less Than 5   18:47.59 18:47.59 2:01.11

Results Question | Race Website

Results Powered By: