mychiptime.com

5-6 BOYS

11/11/2017

Austin, TX

5-6 BOYS

Cross Country


Back to AIPL Championship Meet Main


AIPL Championship Meet

AIPL Championship Meet

November 11, 2017


Results By RunFAR Racing Sevices, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - 5/6 Boys - Teams
Team Detail - Boys - 5/6 Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

5/6 Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 6114 Colton McClain Brentwood Christian 11:24.4 5:42/M 6  
2 2 6110 Renne Cooper Brentwood Christian 11:26.5 5:43/M 6  
3 3 6104 Andrew Teeter Austin Hill Country Christian 11:26.6 5:43/M 6  
4 4 6171 Sam Marsh St Andrews Episcopal (Austin) 11:32.3 5:46/M 6  
5 5 6122 Jake Espinoza Holy Family Catholic Austin 11:41.2 5:51/M 6  
6 6 6127 Kyle Simmons Holy Family Catholic Austin 11:50.9 5:55/M 6  
7 7 6232 Andersson Ford St. Gabriel's Catholic 12:16.7 6:08/M 5  
8 8 6173 John Henry McLean St Andrews Episcopal (Austin) 12:22.7 6:11/M 6  
9 9 6118 Matthew Blood Holy Family Catholic Austin 12:32.4 6:16/M 6  
10 (< 5) 6141 Josh Kincheloe Hyde Park 12:45.6 6:23/M 6  
11 10 6244 Gabriel Zorrilla St. Gabriel's Catholic 12:49.7 6:25/M 5  
12 11 6175 Grant Northway St Andrews Episcopal (Austin) 12:51.3 6:26/M 6  
13 12 6238 Davin Mortellaro St. Gabriel's Catholic 12:52.1 6:26/M 6  
14 13 6121 Ryan Dobbelaere Holy Family Catholic Austin 12:56.3 6:28/M 6  
15 (< 5) 6282 Niven Zhang Texas School for the Deaf 12:59.2 6:30/M 5  
16 14 6120 Jack Casey Holy Family Catholic Austin 12:59.8 6:30/M 6  
17 15 6222 Liam Jobe St. Francis 13:02.1 6:31/M 6  
18 16 6096 Kyler Cline Austin Hill Country Christian 13:03.3 6:32/M 6  
19 17 6169 Christopher Jarrett St Andrews Episcopal (Austin) 13:03.6 6:32/M 6  
20 18 6227 Nicolas Urquidez St. Francis 13:04.2 6:32/M 6  
21 19 6105 Zane Thompson Austin Hill Country Christian 13:05.0 6:33/M 6  
22 20 6181 Ben Stapleton St Andrews Episcopal (Austin) 13:14.2 6:37/M 6  
23 (< 5) 6142 Rocco Longi Hyde Park 13:24.1 6:42/M 5  
24 21 6292 Harrison Knight Trinity Episcopal 13:34.9 6:47/M 5  
25 22 6156 Jack Blaha St Andrews Episcopal (Austin) 13:34.9 6:47/M 6  
26 23 6271 Jack Queralt St. Theresa's 13:37.7 6:49/M 5  
27 (< 5) 6187 Christopher Aung St Stephen's Episcopal 13:39.4 6:50/M 6  
28 24 6177 Luke Paddock St Andrews Episcopal (Austin) 13:41.4 6:51/M 5  
29 25 6262 Ben Wallis St. Louis Catholic (Austin) 13:41.5 6:51/M 6  
30 26 6116 Griffin Smith Brentwood Christian 13:41.8 6:51/M 5  
31 (> 7) 6158 Charlie Cahoon St Andrews Episcopal (Austin) 13:42.3 6:51/M 6  
32 27 6270 Blake Prevost St. Theresa's 13:48.7 6:54/M 6  
33 (> 7) 6164 Pruett Fedorowicz St Andrews Episcopal (Austin) 13:49.1 6:55/M 6  
34 (< 5) 6213 Harrison Simms St Stephen's Episcopal 13:49.1 6:55/M 6  
35 28 6225 Owen Lucente St. Francis 13:51.2 6:56/M 6  
36 29 6119 Matthew Burkhart Holy Family Catholic Austin 13:51.8 6:56/M 6  
37 30 6242 Xander Vancorenland St. Gabriel's Catholic 13:52.5 6:56/M 5  
38 31 6264 Cade Boullion St. Theresa's 13:52.8 6:56/M 5  
39 (> 7) 6180 Diego Ruiz St Andrews Episcopal (Austin) 13:53.4 6:57/M 6  
40 32 6296 Felipe Moreno Trinity Episcopal 14:00.2 7:00/M 5  
41 33 6274 Sam Sweeney St. Theresa's 14:03.8 7:02/M 6  
42 34 6288 Carter Foster Trinity Episcopal 14:05.1 7:03/M 6  
43 35 6284 Nathan Avant Trinity Episcopal 14:08.2 7:04/M 6  
44 36 6113 Brinton Loftis Brentwood Christian 14:17.2 7:09/M 6  
45 37 6125 Matthew Pena Holy Family Catholic Austin 14:27.5 7:14/M 6  
46 38 6259 Jonathan Riley St. Louis Catholic (Austin) 14:32.4 7:16/M 5  
47 39 6261 Michael Speirs St. Louis Catholic (Austin) 14:36.2 7:18/M 5  
48 40 6275 Isaac Swoyer St. Theresa's 14:37.4 7:19/M 6  
49 41 6255 David Garcia-Gonzalez St. Louis Catholic (Austin) 14:48.3 7:24/M 6  
50 (< 5) 6106 Levi Abrahams Austin Jewish Academy 15:09.0 7:35/M 5  
51 42 6290 Gustavo Hochman Trinity Episcopal 15:17.2 7:39/M 6  
52 43 6103 Andrew Prescott Austin Hill Country Christian 15:18.7 7:39/M 6  
53 44 6101 Mason Mattox Austin Hill Country Christian 15:20.5 7:40/M 6  
54 45 6248 Logan Gomez St. Ignatius Catholic 15:27.9 7:44/M 6  
55 46 6249 Owen Gomez St. Ignatius Catholic 15:34.3 7:47/M 5  
56 47 6229 Cody Caciola St. Gabriel's Catholic 15:38.6 7:49/M 5  
57 48 6272 Andrew Rosen St. Theresa's 16:59.7 8:30/M 5  
58 (< 5) 6280 Alen Rubinshteyn Texas School for the Deaf 17:19.5 8:40/M 5  
59 49 6269 Ryan McDonald St. Theresa's 17:26.6 8:43/M 5  
60 (< 5) 6189 Cale Chappelear St Stephen's Episcopal 17:39.0 8:50/M 6  
61 50 6235 William Hancock St. Gabriel's Catholic 18:18.3 9:09/M 6  
62 (< 5) 6279 Logan Kelley Texas School for the Deaf 18:51.8 9:26/M 5  
63 51 6252 Joaquin Campos St. Louis Catholic (Austin) 19:09.6 9:35/M 6  
64 52 6109 Chase Allen Brentwood Christian 19:20.3 9:40/M 6  
65 53 6224 Jackson Kline St. Francis 19:31.8 9:46/M 6  
66 54 6220 Sam Crowson St. Francis 19:32.8 9:46/M 6  
67 55 6239 Caden Rhodes St. Gabriel's Catholic 22:34.3 11:17/M 5  
68 (> 7) 6241 Walter Smith St. Gabriel's Catholic 22:34.6 11:17/M 5  
69 56 6301 Scout Tuttle Trinity Episcopal 22:35.8 11:18/M 6  
70 57 6246 Jereme Castro St. Ignatius Catholic 23:19.3 11:40/M 5  
71 58 6247 Noah Fuentes St. Ignatius Catholic 23:20.0 11:40/M 6  
72 59 6251 Mark McElhaney St. Ignatius Catholic 24:46.7 12:23/M 5  
Top

Final Team Results - Boys

5/6 Boys

Team - Holy Family Catholic Austin

Finish Position - 1

Team Score (places): 47

Team Score (times): 1:02:00.8

Ave Time:12:24.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6122 Jake Espinoza 6 5 5 11:41.2 11:41.2 0:00.0
2 6127 Kyle Simmons 6 6 11 11:50.9 23:32.2 0:09.6
3 6118 Matthew Blood 6 9 20 12:32.4 36:04.6 0:51.2
4 6121 Ryan Dobbelaere 6 13 33 12:56.3 49:01.0 1:15.0
5 6120 Jack Casey 6 14 47 12:59.8 1:02:00.8 1:18.5
6 6119 Matthew Burkhart 6 (29) (76) 13:51.8 1:15:52.7 2:10.5
7 6125 Matthew Pena 6 (37) (113) 14:27.5 1:30:20.2 2:46.2

Team - St Andrews Episcopal (Austin)

Finish Position - 2

Team Score (places): 60

Team Score (times): 1:03:04.3

Ave Time:12:36.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6171 Sam Marsh 6 4 4 11:32.3 11:32.3 0:00.0
2 6173 John Henry McLean 6 8 12 12:22.7 23:55.1 0:50.4
3 6175 Grant Northway 6 11 23 12:51.3 36:46.4 1:18.9
4 6169 Christopher Jarrett 6 17 40 13:03.6 49:50.0 1:31.3
5 6181 Ben Stapleton 6 20 60 13:14.2 1:03:04.3 1:41.9
6 6156 Jack Blaha 6 (22) (82) 13:34.9 1:16:39.3 2:02.6
7 6177 Luke Paddock 5 (24) (106) 13:41.4 1:30:20.8 2:09.1
8 6158 Charlie Cahoon 6 More Than 7   13:42.3 1:44:03.1 2:10.0
9 6164 Pruett Fedorowicz 6 More Than 7   13:49.1 1:57:52.2 2:16.8
10 6180 Diego Ruiz 6 More Than 7   13:53.4 2:11:45.6 2:21.0

Team - St. Gabriel's Catholic

Finish Position - 3

Team Score (places): 106

Team Score (times): 1:07:29.7

Ave Time:13:29.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6232 Andersson Ford 5 7 7 12:16.7 12:16.7 0:00.0
2 6244 Gabriel Zorrilla 5 10 17 12:49.7 25:06.4 0:33.0
3 6238 Davin Mortellaro 6 12 29 12:52.1 37:58.5 0:35.4
4 6242 Xander Vancorenland 5 30 59 13:52.5 51:51.1 1:35.8
5 6229 Cody Caciola 5 47 106 15:38.6 1:07:29.7 3:21.9
6 6235 William Hancock 6 (50) (156) 18:18.3 1:25:48.1 6:01.6
7 6239 Caden Rhodes 5 (55) (211) 22:34.3 1:48:22.4 10:17.6
8 6241 Walter Smith 5 More Than 7   22:34.6 2:10:57.0 10:17.9

Team - Brentwood Christian

Finish Position - 4

Team Score (places): 117

Team Score (times): 1:10:10.4

Ave Time:14:02.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6114 Colton McClain 6 1 1 11:24.4 11:24.4 0:00.0
2 6110 Renne Cooper 6 2 3 11:26.5 22:51.0 0:02.1
3 6116 Griffin Smith 5 26 29 13:41.8 36:32.8 2:17.4
4 6113 Brinton Loftis 6 36 65 14:17.2 50:50.1 2:52.8
5 6109 Chase Allen 6 52 117 19:20.3 1:10:10.4 7:55.8

Team - Austin Hill Country Christian

Finish Position - 5

Team Score (places): 125

Team Score (times): 1:08:14.3

Ave Time:13:38.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6104 Andrew Teeter 6 3 3 11:26.6 11:26.6 0:00.0
2 6096 Kyler Cline 6 16 19 13:03.3 24:29.9 1:36.6
3 6105 Zane Thompson 6 19 38 13:05.0 37:34.9 1:38.4
4 6103 Andrew Prescott 6 43 81 15:18.7 52:53.7 3:52.1
5 6101 Mason Mattox 6 44 125 15:20.5 1:08:14.3 3:53.9

Team - St. Theresa's

Finish Position - 6

Team Score (places): 154

Team Score (times): 1:10:00.6

Ave Time:14:00.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6271 Jack Queralt 5 23 23 13:37.7 13:37.7 0:00.0
2 6270 Blake Prevost 6 27 50 13:48.7 27:26.5 0:11.0
3 6264 Cade Boullion 5 31 81 13:52.8 41:19.4 0:15.1
4 6274 Sam Sweeney 6 33 114 14:03.8 55:23.2 0:26.0
5 6275 Isaac Swoyer 6 40 154 14:37.4 1:10:00.6 0:59.6
6 6272 Andrew Rosen 5 (48) (202) 16:59.7 1:27:00.3 3:21.9
7 6269 Ryan McDonald 5 (49) (251) 17:26.6 1:44:27.0 3:48.9

Team - Trinity Episcopal

Finish Position - 7

Team Score (places): 164

Team Score (times): 1:11:05.7

Ave Time:14:13.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6292 Harrison Knight 5 21 21 13:34.9 13:34.9 0:00.0
2 6296 Felipe Moreno 5 32 53 14:00.2 27:35.1 0:25.3
3 6288 Carter Foster 6 34 87 14:05.1 41:40.2 0:30.2
4 6284 Nathan Avant 6 35 122 14:08.2 55:48.5 0:33.3
5 6290 Gustavo Hochman 6 42 164 15:17.2 1:11:05.7 1:42.2
6 6301 Scout Tuttle 6 (56) (220) 22:35.8 1:33:41.5 9:00.9

Team - St. Francis

Finish Position - 8

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:19:02.2

Ave Time:15:48.4

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6222 Liam Jobe 6 15 15 13:02.1 13:02.1 0:00.0
2 6227 Nicolas Urquidez 6 18 33 13:04.2 26:06.3 0:02.1
3 6225 Owen Lucente 6 28 61 13:51.2 39:57.5 0:49.1
4 6224 Jackson Kline 6 53 114 19:31.8 59:29.4 6:29.7
5 6220 Sam Crowson 6 54 168 19:32.8 1:19:02.2 6:30.7

Team - St. Louis Catholic (Austin)

Finish Position - 9

Team Score (places): 194

Team Score (times): 1:16:48.2

Ave Time:15:21.6

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6262 Ben Wallis 6 25 25 13:41.5 13:41.5 0:00.0
2 6259 Jonathan Riley 5 38 63 14:32.4 28:14.0 0:50.8
3 6261 Michael Speirs 5 39 102 14:36.2 42:50.2 0:54.6
4 6255 David Garcia-Gonzalez 6 41 143 14:48.3 57:38.6 1:06.7
5 6252 Joaquin Campos 6 51 194 19:09.6 1:16:48.2 5:28.1

Team - St. Ignatius Catholic

Finish Position - 10

Team Score (places): 265

Team Score (times): 1:42:28.4

Ave Time:20:29.6

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6248 Logan Gomez 6 45 45 15:27.9 15:27.9 0:00.0
2 6249 Owen Gomez 5 46 91 15:34.3 31:02.3 0:06.4
3 6246 Jereme Castro 5 57 148 23:19.3 54:21.6 7:51.4
4 6247 Noah Fuentes 6 58 206 23:20.0 1:17:41.6 7:52.0
5 6251 Mark McElhaney 5 59 265 24:46.7 1:42:28.4 9:18.7

Team - Hyde Park

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6141 Josh Kincheloe 6 Less Than 5   12:45.6 12:45.6 0:00.0
2 6142 Rocco Longi 5 Less Than 5   13:24.1 26:09.8 0:38.5

Team - St Stephen's Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6187 Christopher Aung 6 Less Than 5   13:39.4 13:39.4 0:00.0
2 6213 Harrison Simms 6 Less Than 5   13:49.1 27:28.6 0:09.7
3 6189 Cale Chappelear 6 Less Than 5   17:39.0 45:07.7 3:59.6

Team - Texas School for the Deaf

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6282 Niven Zhang 5 Less Than 5   12:59.2 12:59.2 0:00.0
2 6280 Alen Rubinshteyn 5 Less Than 5   17:19.5 30:18.8 4:20.2
3 6279 Logan Kelley 5 Less Than 5   18:51.8 49:10.6 5:52.5

Team - Austin Jewish Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 6106 Levi Abrahams 5 Less Than 5   15:09.0 15:09.0 0:00.0

Results Question | Race Website

Results Powered By: