mychiptime.com

1A BOYS

11/04/2017

Round Rock, TX

1A BOYS

Cross Country


Back to UIL State Cross Country Championships Main


UIL Texas State XC Championships

UIL Texas State XC Championships

November 04, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - UIL STATE - 1A BOYS - 1A
Team Detail - Boys - UIL STATE - 1A BOYS - 1A
Top

Overall Finish List - Boys

UIL STATE - 1A BOYS

1A

O'All Place Adj Place Bib No Name Team 1 MILE 2 MILE FINISH Time Pace Year  
1 (< 5) 1219 Austin Zirkel Medina 5:00 10:05 15:34 15:34.85 4:59/M 12  
2 (< 5) 1286 Dustin Dominey Spur 4:55 10:05 15:52 15:52.22 5:05/M 12  
3 (< 5) 1157 Klay Howard Covington 4:56 10:09 16:00 16:00.07 5:08/M 11  
4 1 1197 Alejandro Chavez Hartley 4:56 10:05 16:03 16:03.18 5:09/M 11  
5 (< 5) 1295 Jake Merrell Turkey Valley 4:56 10:23 16:32 16:32.06 5:18/M 12  
6 2 1169 Kobe Robertson Cumby Miller Grove 5:02 10:33 16:36 16:36.41 5:19/M 9  
7 3 1170 Albert Serrano Cumby Miller Grove 4:57 10:19 16:42 16:42.29 5:21/M 12  
8 4 1233 Brady Robb Nazareth 4:57 10:29 16:46 16:46.74 5:22/M 11  
9 5 1166 Luke Brignon Cumby Miller Grove 5:01 10:40 16:53 16:53.04 5:25/M 12  
10 6 1183 Mathew Cruz Earth Springlake 5:11 10:44 16:55 16:55.16 5:25/M 10  
11 7 1193 Isaih Garzon Goodrich     16:58 16:58.28 5:26/M 11  
12 8 1292 Turner South Sulphur Bluff 5:08 10:43 16:59 16:59.92 5:27/M 12  
13 (< 5) 1172 Marcos Reyes Darrouzett 5:20 11:01 17:06 17:06.71 5:29/M 12  
14 (< 5) 1294 Justin Rodriguez Tioga 5:01 10:46 17:15 17:15.09 5:32/M 12  
15 (< 5) 1257 Christopher Flores Rocksprings 5:07 10:55 17:18 17:18.37 5:33/M 9  
16 9 1180 Cesar Amador Earth Springlake 5:21 11:07 17:24 17:24.48 5:35/M 12  
17 10 1168 Grant Earp Cumby Miller Grove 5:18 11:01 17:29 17:29.39 5:36/M 11  
18 (< 5) 1152 Ryan Ozymy Avalon 5:17 11:10 17:31 17:31.67 5:37/M 12  
19 11 1267 Trevor Moore Saltillo 5:18   17:32 17:32.34 5:37/M 12  
20 (< 5) 1259 Mason Helms Rule 5:16 11:08 17:34 17:34.18 5:38/M 12  
21 12 1171 Grant Sharp Cumby Miller Grove 5:16 11:05 17:34 17:34.31 5:38/M 11  
22 (< 5) 1156 Gerardo Cipres Covington 5:10 10:56 17:35 17:35.36 5:38/M 11  
23 (< 5) 1188 Jake Guthrie Fort Davis 5:07 11:01 17:39 17:39.22 5:39/M 11  
24 13 1248 Chandler Hurst Priddy 5:14 11:15 17:44 17:44.51 5:41/M 11  
25 14 1266 Walker McGill Saltillo 5:24 11:16 17:46 17:46.71 5:42/M 12  
26 15 1283 Alex Wilson Shamrock 5:16 11:04 17:47 17:47.55 5:42/M 10  
27 16 1268 Hendrick Rios Saltillo 5:23 11:13 17:48 17:48.02 5:42/M 12  
28 (< 5) 1276 Domanic Enriquez Santa Anna 5:07 11:08 17:48 17:48.17 5:42/M 11  
29 (< 5) 1187 Justin Neal Elkhart Slocum 5:18 11:03 17:49 17:49.15 5:43/M 10  
30 (< 5) 1297 Brodey Yates Wellman-Union 5:19 11:19 17:55 17:55.39 5:45/M 11  
31 (< 5) 1220 Joseph Orndorff Milford 5:36 11:23 17:57 17:57.04 5:45/M 10  
32 17 1265 Branson McGill Saltillo 5:28 11:22 17:57 17:57.61 5:45/M 12  
33 18 1191 Javorius Garrett Goodrich 5:14 11:23 17:59 17:59.34 5:46/M 10  
34 19 1269 Justin Alvarez Sanderson 5:33 11:25 18:00 18:00.09 5:46/M 11  
35 (< 5) 1285 Zage Barron Spur 5:30 11:27 18:01 18:01.85 5:46/M 10  
36 20 1262 Dillon Beadle Saltillo 5:32 11:24 18:02 18:02.47 5:47/M 10  
37 (< 5) 1284 Hunter Horner Slidell 5:23 11:13 18:02 18:02.69 5:47/M 11  
38 21 1185 Diego Sanchez Earth Springlake 5:35 11:28 18:04 18:04.44 5:47/M 10  
39 22 1275 Wyatt Mills Sanderson 5:15 11:22 18:06 18:06.83 5:48/M 11  
40 23 1263 Lyle Bench Saltillo 5:26 11:22 18:07 18:07.56 5:48/M 12  
41 (< 5) 1287 Jorden Zarate Spur 5:30 11:27 18:08 18:08.25 5:49/M 9  
42 (< 5) 1203 Bryam Caballero Imperial Buena Vista 5:33 11:29 18:08 18:08.58 5:49/M 11  
43 24 1201 Kholten Ellis Hartley 5:29 11:32 18:09 18:09.66 5:49/M 9  
44 25 1289 Montana Hurley Sulphur Bluff 5:25 11:24 18:10 18:10.73 5:49/M 9  
45 26 1246 Trinton Herron Priddy 5:35 11:30 18:12 18:12.34 5:50/M 11  
46 27 1238 Caden Harlow Paint Rock 5:34 11:30 18:19 18:19.57 5:52/M 10  
47 28 1237 Kasey Cooper Paint Rock 5:22 11:25 18:19 18:19.67 5:52/M 12  
48 29 1251 Carlos Cura Rankin 5:32 11:41 18:23 18:23.03 5:54/M 9  
49 (< 5) 1150 Nathan Galuppo Abbott 5:30 11:46 18:24 18:24.44 5:54/M 10  
50 (< 5) 1298 Nicholas Moody Zephyr 5:24 11:24 18:25 18:25.15 5:54/M 12  
51 (< 5) 1261 Logan Morman Saint Jo 5:28 11:33 18:27 18:27.32 5:55/M 10  
52 30 1293 Ishmeal Wade Sulphur Bluff 5:32 11:44 18:28 18:28.13 5:55/M 11  
53 (< 5) 1210 Santana Martinez Lipan 5:41 11:51 18:28 18:28.36 5:55/M 12  
54 (< 5) 1207 James Pargas Knippa 5:33 11:37 18:28 18:28.59 5:55/M 11  
55 31 1167 Matthew Brignon Cumby Miller Grove 5:32 11:37 18:31 18:31.10 5:56/M 9  
56 32 1245 Joseph Hall Priddy 5:37 11:50 18:32 18:32.84 5:56/M 9  
57 (< 5) 1153 Garret Birdsong Channing 5:21 11:24 18:33 18:33.16 5:57/M 11  
58 (< 5) 1258 Christian Montoya Rocksprings 5:29 11:36 18:33 18:33.66 5:57/M 9  
59 (< 5) 1205 Isaac Cabrera Ira 5:29 11:29 18:34 18:34.54 5:57/M 11  
60 (< 5) 1209 Jaden Smart Knox City 5:37 11:47 18:36 18:36.26 5:58/M 9  
61 33 1158 Eddy Calvagna Cross Plains 5:25 11:39 18:38 18:38.67 5:58/M 11  
62 34 1264 Matthew Gurley Saltillo 5:40 11:50 18:39 18:39.41 5:59/M 11  
63 (< 5) 1155 Robert Pequeno Comstock 5:24 11:47 18:39 18:39.98 5:59/M 12  
64 35 1182 Brandon Casares Earth Springlake 5:31 11:45 18:40 18:40.84 5:59/M 11  
65 (< 5) 1204 Carlos Malagon Imperial Buena Vista 5:26 11:44 18:41 18:41.56 5:59/M 12  
66 36 1242 Pato Ponce Paint Rock 5:50 11:51 18:44 18:44.73 6:00/M 9  
67 (< 5) 1208 Christian Rattler Knippa 5:38 12:00 18:45 18:45.07 6:01/M 9  
68 37 1274 Sean Lopez Sanderson 5:44 11:55 18:45 18:45.95 6:01/M 12  
69 38 1173 James Anderson Dime Box 5:30 11:39 18:48 18:48.75 6:02/M 12  
70 39 1231 Tristan McLain Nazareth 5:32 11:45 18:49 18:49.33 6:02/M 12  
71 40 1162 Roby Odom Cross Plains 5:40 11:53 18:50 18:50.41 6:02/M 9  
72 41 1282 Hayden Stroope Shamrock 5:53 12:06 18:50 18:50.87 6:02/M 9  
73 42 1222 Conor Blahuta Moulton 5:26 11:47 18:50 18:50.92 6:02/M 12  
74 (< 5) 1154 Dane Barnes Chester 5:37 11:50 18:51 18:51.03 6:03/M 12  
75 43 1212 Blake Enloe Martinsville 5:41 11:46 18:51 18:51.99 6:03/M 12  
76 44 1176 Jer'Perion Gilbert Dime Box 5:35 11:51 18:52 18:52.34 6:03/M 9  
77 45 1215 Joshua James Martinsville 5:39 11:53 18:52 18:52.80 6:03/M 10  
78 46 1230 Ryan Heitschmidt Nazareth 5:39 11:56 18:54 18:54.96 6:03/M 9  
79 47 1291 Trayton South Sulphur Bluff 5:38 11:54 18:57 18:57.00 6:04/M 10  
80 48 1252 Calen Fouts Rankin 5:46 12:07 18:58 18:58.07 6:05/M 11  
81 (< 5) 1196 Preston Tabor Graford 5:54 12:14 18:58 18:58.50 6:05/M 11  
82 49 1249 Louis Shimmel Priddy 5:38 11:52 18:59 18:59.02 6:05/M 11  
83 (< 5) 1151 Jaxon White Afton Patton Springs 5:27 11:48 18:59 18:59.39 6:05/M 10  
84 50 1253 Hayden Loftin Rankin 5:48 12:13 19:02 19:02.73 6:06/M 9  
85 51 1184 Robert Mendoza Earth Springlake 5:44 12:02 19:03 19:03.95 6:06/M 10  
86 (< 5) 1235 William Winkler Nocona Prairie Valley 5:36 12:05 19:04 19:04.11 6:07/M 11  
87 52 1256 Cody Wyatt Rankin 5:33 12:04 19:04 19:04.58 6:07/M 12  
88 (< 5) 1206 Hunter McCowen Ira 5:38 11:59 19:09 19:09.56 6:08/M 11  
89 53 1229 Slade Gerber Nazareth 5:38 12:03 19:14 19:14.04 6:10/M 11  
90 54 1228 Brayden Dyer Nazareth 5:44 12:05 19:15 19:15.72 6:10/M 10  
91 (< 5) 1260 Chase Thompson Rule 5:26 11:48 19:16 19:16.33 6:11/M 11  
92 (< 5) 1218 Boone Allen May 5:41 12:08 19:21 19:21.34 6:12/M 11  
93 (< 5) 1299 Thomas Terpening Zephyr 5:38 12:14 19:23 19:23.14 6:13/M 11  
94 55 1221 Candido Barbosa Moulton 5:36 12:04 19:23 19:23.97 6:13/M 10  
95 56 1163 Jevon Tillery Cross Plains 5:41 12:05 19:24 19:24.73 6:13/M 11  
96 57 1161 Dawson McWilliams Cross Plains 5:40 12:11 19:27 19:27.49 6:14/M 12  
97 58 1290 Shane Johnson Sulphur Bluff 5:52 12:32 19:34 19:34.13 6:16/M 9  
98 59 1189 Micheal Bunting Goodrich 5:52   19:35 19:35.63 6:17/M 11  
99 60 1254 Kamren Shelton Rankin 5:48   19:38 19:38.37 6:18/M 12  
100 61 1194 Joaxi Garzon Goodrich 5:44 12:21 19:38 19:38.49 6:18/M 9  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team 1 MILE 2 MILE FINISH Time Pace Year  
101 62 1225 Jaydon Pustejovsky Moulton 5:54 12:20 19:39 19:39.78 6:18/M 9  
102 63 1192 Chistian Garzon Goodrich 5:54 12:26 19:39 19:39.85 6:18/M 12  
103 64 1216 Lane Manchack Martinsville 5:57 12:37 19:43 19:43.19 6:19/M 11  
104 65 1195 Alexis MacHuca Goodrich 5:42 12:13 19:43 19:43.33 6:19/M 10  
105 66 1174 Shaver Cotton Dime Box 5:56 12:41 19:47 19:47.03 6:20/M 11  
106 67 1247 Chance Hodges Priddy 5:44 12:18 19:48 19:48.92 6:21/M 9  
107 68 1177 Kendrick Gilbert Dime Box 5:40 12:22 19:49 19:49.80 6:21/M 12  
108 69 1160 Cody McWilliams Cross Plains 6:06 12:46 19:50 19:50.94 6:21/M 9  
109 70 1270 Jacobi Campos Sanderson 5:54 12:29 19:51 19:51.96 6:22/M 10  
110 71 1165 ANDRE TREYTON Cumby Miller Grove 5:52 12:41 19:53 19:53.24 6:22/M 12  
111 72 1199 Jorge Chavira Hartley 5:57 12:36 19:54 19:54.39 6:23/M 9  
112 73 1273 Jose Lopez Sanderson 6:04 12:43 19:55 19:55.17 6:23/M 9  
113 (< 5) 1296 Hunter Neill Wellman-Union 5:36 12:12 19:58 19:58.68 6:24/M 12  
114 74 1288 Jonathon Brown Sulphur Bluff 5:56 12:39 20:01 20:01.09 6:25/M 11  
115 75 1226 John Wenske Moulton 5:59 12:33 20:04 20:04.69 6:26/M 10  
116 76 1279 Payton Garza Shamrock 6:13 12:53 20:07 20:07.23 6:27/M 12  
117 77 1271 Dylan Carrasco Sanderson 5:55 12:35 20:07 20:07.40 6:27/M 11  
118 78 1164 Larson Walker Cross Plains 5:50 12:40 20:17 20:17.02 6:30/M 12  
119 79 1181 Rolando Arenas Earth Springlake 5:58 12:35 20:17 20:17.88 6:30/M 11  
120 80 1241 Colton Packer Paint Rock 6:10 12:48 20:18 20:18.06 6:30/M 12  
121 81 1255 Matthew Watson Rankin 5:59 12:45 20:23 20:23.98 6:32/M 12  
122 82 1224 Braden Kram Moulton 5:58 12:48 20:24 20:24.91 6:32/M 11  
123 83 1227 Luis Zuniga Moulton 6:19 13:13 20:25 20:25.33 6:33/M 10  
124 84 1200 Michael Clark Hartley 6:13 12:57 20:27 20:27.02 6:33/M 9  
125 85 1179 Kalep Toney Dime Box 5:55 12:47 20:27 20:27.87 6:33/M 10  
126 86 1178 Josh Spitzenberger Dime Box 6:03 12:51 20:29 20:29.13 6:34/M 11  
127 87 1243 Dominic Goehmann Priddy 6:04 12:54 20:31 20:31.90 6:35/M 11  
128 88 1272 Jacob Cleveland Sanderson 6:05 13:03 20:31 20:31.93 6:35/M 11  
129 89 1240 Jerren Holmstrom Paint Rock 6:12 12:47 20:33 20:33.65 6:35/M 10  
130 90 1213 Marshall Halls Martinsville 6:06 12:58 20:35 20:35.17 6:36/M 10  
131 91 1202 Aiden Weber Hartley 6:00 12:52 20:39 20:39.97 6:37/M 11  
132 92 1280 Raj Patel Shamrock 6:13 12:58 20:43 20:43.04 6:38/M 10  
133 93 1232 Tristan Nelson Nazareth 6:08 13:08 20:43 20:43.14 6:38/M 11  
134 94 1244 Isaac Goehmann Priddy 6:17 13:13 20:48 20:48.82 6:40/M 10  
135 95 1214 Jaren James Martinsville 6:05 13:07 20:54 20:54.61 6:42/M 11  
136 96 1159 Kolby McKinney Cross Plains 6:02 13:09 20:59 20:59.28 6:44/M 9  
137 97 1281 Kade Stambaugh Shamrock 6:13 13:02 21:17 21:17.67 6:49/M 12  
138 98 1250 Markus Black Rankin 6:20 13:30 21:22 21:22.04 6:51/M 12  
139 99 1234 Tate Schulte Nazareth 6:13 13:06 21:23 21:23.26 6:51/M 12  
140 100 1198 Edgar Chavira Hartley 6:08 13:13 21:25 21:25.08 6:52/M 11  
141 101 1236 Raben Holmstrom Paint Rock 6:20 13:25 21:32 21:32.93 6:54/M  
142 102 1217 James Reppond Martinsville 6:10 13:19 21:38 21:38.84 6:56/M 9  
143 103 1223 Anthony Guzman Moulton 6:21 13:40 21:38 21:38.85 6:56/M 10  
144 104 1211 Morgan Bass Martinsville 6:11 13:33 21:57 21:57.49 7:02/M 9  
145 105 1190 Joaquin Flores Goodrich 6:22 13:50 22:01 22:01.58 7:03/M 9  
146 106 1239 Jacob Martinez Paint Rock 6:38 14:02 22:15 22:15.00 7:08/M  
147 107 1277 Zach Azzazi Shamrock 6:42 14:22 23:09 23:09.69 7:25/M 12  
148 108 1278 Kris Bourland Shamrock 6:50 14:37 23:32 23:32.30 7:33/M 12  
Top

Final Team Results - Boys

UIL STATE - 1A BOYS - FINISH Split

1A

Team - Cumby Miller Grove

Finish Position - 1

Team Score (places): 32

Team Score (times): 1:25:15.44

Ave Time:17:03.09

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1169 Kobe Robertson 9 2 2 16:36.41 16:36.41 1:01.56
2 1170 Albert Serrano 12 3 5 16:42.29 33:18.70 1:07.44
3 1166 Luke Brignon 12 5 10 16:53.04 50:11.74 1:18.19
4 1168 Grant Earp 11 10 20 17:29.39 1:07:41.13 1:54.54
5 1171 Grant Sharp 11 12 32 17:34.31 1:25:15.44 1:59.46
6 1167 Matthew Brignon 9 (31) (63) 18:31.10 1:43:46.54 2:56.25
7 1165 ANDRE TREYTON 12 (71) (134) 19:53.24 2:03:39.78 4:18.39

Team - Saltillo

Finish Position - 2

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:29:07.15

Ave Time:17:49.43

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1267 Trevor Moore 12 11 11 17:32.34 17:32.34 1:57.49
2 1266 Walker McGill 12 14 25 17:46.71 35:19.05 2:11.86
3 1268 Hendrick Rios 12 16 41 17:48.02 53:07.07 2:13.17
4 1265 Branson McGill 12 17 58 17:57.61 1:11:04.68 2:22.76
5 1262 Dillon Beadle 10 20 78 18:02.47 1:29:07.15 2:27.62
6 1263 Lyle Bench 12 (23) (101) 18:07.56 1:47:14.71 2:32.71
7 1264 Matthew Gurley 11 (34) (135) 18:39.41 2:05:54.12 3:04.56

Team - Earth Springlake

Finish Position - 3

Team Score (places): 122

Team Score (times): 1:30:08.87

Ave Time:18:01.77

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1183 Mathew Cruz 10 6 6 16:55.16 16:55.16 1:20.31
2 1180 Cesar Amador 12 9 15 17:24.48 34:19.64 1:49.63
3 1185 Diego Sanchez 10 21 36 18:04.44 52:24.08 2:29.59
4 1182 Brandon Casares 11 35 71 18:40.84 1:11:04.92 3:05.99
5 1184 Robert Mendoza 10 51 122 19:03.95 1:30:08.87 3:29.10
6 1181 Rolando Arenas 11 (79) (201) 20:17.88 1:50:26.75 4:43.03

Team - Sulphur Bluff

Finish Position - 4

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:32:09.91

Ave Time:18:25.98

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1292 Turner South 12 8 8 16:59.92 16:59.92 1:25.07
2 1289 Montana Hurley 9 25 33 18:10.73 35:10.65 2:35.88
3 1293 Ishmeal Wade 11 30 63 18:28.13 53:38.78 2:53.28
4 1291 Trayton South 10 47 110 18:57.00 1:12:35.78 3:22.15
5 1290 Shane Johnson 9 58 168 19:34.13 1:32:09.91 3:59.28
6 1288 Jonathon Brown 11 (74) (242) 20:01.09 1:52:11.00 4:26.24

Team - Priddy

Finish Position - 5

Team Score (places): 187

Team Score (times): 1:33:17.63

Ave Time:18:39.53

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1248 Chandler Hurst 11 13 13 17:44.51 17:44.51 2:09.66
2 1246 Trinton Herron 11 26 39 18:12.34 35:56.85 2:37.49
3 1245 Joseph Hall 9 32 71 18:32.84 54:29.69 2:57.99
4 1249 Louis Shimmel 11 49 120 18:59.02 1:13:28.71 3:24.17
5 1247 Chance Hodges 9 67 187 19:48.92 1:33:17.63 4:14.07
6 1243 Dominic Goehmann 11 (87) (274) 20:31.90 1:53:49.53 4:57.05
7 1244 Isaac Goehmann 10 (94) (368) 20:48.82 2:14:38.35 5:13.97

Team - Nazareth

Finish Position - 6

Team Score (places): 196

Team Score (times): 1:33:00.79

Ave Time:18:36.16

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1233 Brady Robb 11 4 4 16:46.74 16:46.74 1:11.89
2 1231 Tristan McLain 12 39 43 18:49.33 35:36.07 3:14.48
3 1230 Ryan Heitschmidt 9 46 89 18:54.96 54:31.03 3:20.11
4 1229 Slade Gerber 11 53 142 19:14.04 1:13:45.07 3:39.19
5 1228 Brayden Dyer 10 54 196 19:15.72 1:33:00.79 3:40.87
6 1232 Tristan Nelson 11 (93) (289) 20:43.14 1:53:43.93 5:08.29
7 1234 Tate Schulte 12 (99) (388) 21:23.26 2:15:07.19 5:48.41

Team - Goodrich

Finish Position - 7

Team Score (places): 208

Team Score (times): 1:33:51.59

Ave Time:18:46.32

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1193 Isaih Garzon 11 7 7 16:58.28 16:58.28 1:23.43
2 1191 Javorius Garrett 10 18 25 17:59.34 34:57.62 2:24.49
3 1189 Micheal Bunting 11 59 84 19:35.63 54:33.25 4:00.78
4 1194 Joaxi Garzon 9 61 145 19:38.49 1:14:11.74 4:03.64
5 1192 Chistian Garzon 12 63 208 19:39.85 1:33:51.59 4:05.00
6 1195 Alexis MacHuca 10 (65) (273) 19:43.33 1:53:34.92 4:08.48
7 1190 Joaquin Flores 9 (105) (378) 22:01.58 2:15:36.50 6:26.73

Team - Sanderson

Finish Position - 8

Team Score (places): 221

Team Score (times): 1:34:40.00

Ave Time:18:56.00

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1269 Justin Alvarez 11 19 19 18:00.09 18:00.09 2:25.24
2 1275 Wyatt Mills 11 22 41 18:06.83 36:06.92 2:31.98
3 1274 Sean Lopez 12 37 78 18:45.95 54:52.87 3:11.10
4 1270 Jacobi Campos 10 70 148 19:51.96 1:14:44.83 4:17.11
5 1273 Jose Lopez 9 73 221 19:55.17 1:34:40.00 4:20.32
6 1271 Dylan Carrasco 11 (77) (298) 20:07.40 1:54:47.40 4:32.55
7 1272 Jacob Cleveland 11 (88) (386) 20:31.93 2:15:19.33 4:57.08

Team - Rankin

Finish Position - 9

Team Score (places): 239

Team Score (times): 1:35:06.78

Ave Time:19:01.36

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1251 Carlos Cura 9 29 29 18:23.03 18:23.03 2:48.18
2 1252 Calen Fouts 11 48 77 18:58.07 37:21.10 3:23.22
3 1253 Hayden Loftin 9 50 127 19:02.73 56:23.83 3:27.88
4 1256 Cody Wyatt 12 52 179 19:04.58 1:15:28.41 3:29.73
5 1254 Kamren Shelton 12 60 239 19:38.37 1:35:06.78 4:03.52
6 1255 Matthew Watson 12 (81) (320) 20:23.98 1:55:30.76 4:49.13
7 1250 Markus Black 12 (98) (418) 21:22.04 2:16:52.80 5:47.19

Team - Cross Plains

Finish Position - 10

Team Score (places): 255

Team Score (times): 1:36:12.24

Ave Time:19:14.45

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1158 Eddy Calvagna 11 33 33 18:38.67 18:38.67 3:03.82
2 1162 Roby Odom 9 40 73 18:50.41 37:29.08 3:15.56
3 1163 Jevon Tillery 11 56 129 19:24.73 56:53.81 3:49.88
4 1161 Dawson McWilliams 12 57 186 19:27.49 1:16:21.30 3:52.64
5 1160 Cody McWilliams 9 69 255 19:50.94 1:36:12.24 4:16.09
6 1164 Larson Walker 12 (78) (333) 20:17.02 1:56:29.26 4:42.17
7 1159 Kolby McKinney 9 (96) (429) 20:59.28 2:17:28.54 5:24.43

Team - Paint Rock

Finish Position - 11

Team Score (places): 260

Team Score (times): 1:36:15.68

Ave Time:19:15.14

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1238 Caden Harlow 10 27 27 18:19.57 18:19.57 2:44.72
2 1237 Kasey Cooper 12 28 55 18:19.67 36:39.24 2:44.82
3 1242 Pato Ponce 9 36 91 18:44.73 55:23.97 3:09.88
4 1241 Colton Packer 12 80 171 20:18.06 1:15:42.03 4:43.21
5 1240 Jerren Holmstrom 10 89 260 20:33.65 1:36:15.68 4:58.80
6 1236 Raben Holmstrom (101) (361) 21:32.93 1:57:48.61 5:58.08
7 1239 Jacob Martinez (106) (467) 22:15.00 2:20:03.61 6:40.15

Team - Hartley

Finish Position - 12

Team Score (places): 272

Team Score (times): 1:35:14.22

Ave Time:19:02.84

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1197 Alejandro Chavez 11 1 1 16:03.18 16:03.18 0:28.33
2 1201 Kholten Ellis 9 24 25 18:09.66 34:12.84 2:34.81
3 1199 Jorge Chavira 9 72 97 19:54.39 54:07.23 4:19.54
4 1200 Michael Clark 9 84 181 20:27.02 1:14:34.25 4:52.17
5 1202 Aiden Weber 11 91 272 20:39.97 1:35:14.22 5:05.12
6 1198 Edgar Chavira 11 (100) (372) 21:25.08 1:56:39.30 5:50.23

Team - Dime Box

Finish Position - 13

Team Score (places): 301

Team Score (times): 1:37:45.79

Ave Time:19:33.16

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1173 James Anderson 12 38 38 18:48.75 18:48.75 3:13.90
2 1176 Jer'Perion Gilbert 9 44 82 18:52.34 37:41.09 3:17.49
3 1174 Shaver Cotton 11 66 148 19:47.03 57:28.12 4:12.18
4 1177 Kendrick Gilbert 12 68 216 19:49.80 1:17:17.92 4:14.95
5 1179 Kalep Toney 10 85 301 20:27.87 1:37:45.79 4:53.02
6 1178 Josh Spitzenberger 11 (86) (387) 20:29.13 1:58:14.92 4:54.28

Team - Moulton

Finish Position - 14

Team Score (places): 316

Team Score (times): 1:38:24.27

Ave Time:19:40.85

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1222 Conor Blahuta 12 42 42 18:50.92 18:50.92 3:16.07
2 1221 Candido Barbosa 10 55 97 19:23.97 38:14.89 3:49.12
3 1225 Jaydon Pustejovsky 9 62 159 19:39.78 57:54.67 4:04.93
4 1226 John Wenske 10 75 234 20:04.69 1:17:59.36 4:29.84
5 1224 Braden Kram 11 82 316 20:24.91 1:38:24.27 4:50.06
6 1227 Luis Zuniga 10 (83) (399) 20:25.33 1:58:49.60 4:50.48
7 1223 Anthony Guzman 10 (103) (502) 21:38.85 2:20:28.45 6:04.00

Team - Shamrock

Finish Position - 15

Team Score (places): 321

Team Score (times): 1:38:46.36

Ave Time:19:45.27

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1283 Alex Wilson 10 15 15 17:47.55 17:47.55 2:12.70
2 1282 Hayden Stroope 9 41 56 18:50.87 36:38.42 3:16.02
3 1279 Payton Garza 12 76 132 20:07.23 56:45.65 4:32.38
4 1280 Raj Patel 10 92 224 20:43.04 1:17:28.69 5:08.19
5 1281 Kade Stambaugh 12 97 321 21:17.67 1:38:46.36 5:42.82
6 1277 Zach Azzazi 12 (107) (428) 23:09.69 2:01:56.05 7:34.84
7 1278 Kris Bourland 12 (108) (536) 23:32.30 2:25:28.35 7:57.45

Team - Martinsville

Finish Position - 16

Team Score (places): 337

Team Score (times): 1:38:57.76

Ave Time:19:47.55

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1212 Blake Enloe 12 43 43 18:51.99 18:51.99 3:17.14
2 1215 Joshua James 10 45 88 18:52.80 37:44.79 3:17.95
3 1216 Lane Manchack 11 64 152 19:43.19 57:27.98 4:08.34
4 1213 Marshall Halls 10 90 242 20:35.17 1:18:03.15 5:00.32
5 1214 Jaren James 11 95 337 20:54.61 1:38:57.76 5:19.76
6 1217 James Reppond 9 (102) (439) 21:38.84 2:00:36.60 6:03.99
7 1211 Morgan Bass 9 (104) (543) 21:57.49 2:22:34.09 6:22.64

Team - Abbott

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1150 Nathan Galuppo 10 Less Than 5   18:24.44 18:24.44 2:49.59

Team - Avalon

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1152 Ryan Ozymy 12 Less Than 5   17:31.67 17:31.67 1:56.82

Team - Chester

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1154 Dane Barnes 12 Less Than 5   18:51.03 18:51.03 3:16.18

Team - Elkhart Slocum

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1187 Justin Neal 10 Less Than 5   17:49.15 17:49.15 2:14.30

Team - Fort Davis

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1188 Jake Guthrie 11 Less Than 5   17:39.22 17:39.22 2:04.37

Team - Lipan

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1210 Santana Martinez 12 Less Than 5   18:28.36 18:28.36 2:53.51

Team - Medina

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1219 Austin Zirkel 12 Less Than 5   15:34.85 15:34.85 0:00.00

Team - Rocksprings

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1257 Christopher Flores 9 Less Than 5   17:18.37 17:18.37 1:43.52
2 1258 Christian Montoya 9 Less Than 5   18:33.66 35:52.03 2:58.81

Team - Spur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1286 Dustin Dominey 12 Less Than 5   15:52.22 15:52.22 0:17.37
2 1285 Zage Barron 10 Less Than 5   18:01.85 33:54.07 2:27.00
3 1287 Jorden Zarate 9 Less Than 5   18:08.25 52:02.32 2:33.40

Team - Turkey Valley

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1295 Jake Merrell 12 Less Than 5   16:32.06 16:32.06 0:57.21

Team - Zephyr

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1298 Nicholas Moody 12 Less Than 5   18:25.15 18:25.15 2:50.30
2 1299 Thomas Terpening 11 Less Than 5   19:23.14 37:48.29 3:48.29

Team - Afton Patton Springs

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1151 Jaxon White 10 Less Than 5   18:59.39 18:59.39 3:24.54

Team - Channing

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1153 Garret Birdsong 11 Less Than 5   18:33.16 18:33.16 2:58.31

Team - Comstock

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1155 Robert Pequeno 12 Less Than 5   18:39.98 18:39.98 3:05.13

Team - Covington

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1157 Klay Howard 11 Less Than 5   16:00.07 16:00.07 0:25.22
2 1156 Gerardo Cipres 11 Less Than 5   17:35.36 33:35.43 2:00.51

Team - Darrouzett

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1172 Marcos Reyes 12 Less Than 5   17:06.71 17:06.71 1:31.86

Team - Graford

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1196 Preston Tabor 11 Less Than 5   18:58.50 18:58.50 3:23.65

Team - Imperial Buena Vista

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1203 Bryam Caballero 11 Less Than 5   18:08.58 18:08.58 2:33.73
2 1204 Carlos Malagon 12 Less Than 5   18:41.56 36:50.14 3:06.71

Team - Ira

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1205 Isaac Cabrera 11 Less Than 5   18:34.54 18:34.54 2:59.69
2 1206 Hunter McCowen 11 Less Than 5   19:09.56 37:44.10 3:34.71

Team - Knippa

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1207 James Pargas 11 Less Than 5   18:28.59 18:28.59 2:53.74
2 1208 Christian Rattler 9 Less Than 5   18:45.07 37:13.66 3:10.22

Team - Knox City

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1209 Jaden Smart 9 Less Than 5   18:36.26 18:36.26 3:01.41

Team - May

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1218 Boone Allen 11 Less Than 5   19:21.34 19:21.34 3:46.49

Team - Milford

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1220 Joseph Orndorff 10 Less Than 5   17:57.04 17:57.04 2:22.19

Team - Nocona Prairie Valley

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1235 William Winkler 11 Less Than 5   19:04.11 19:04.11 3:29.26

Team - Rule

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1259 Mason Helms 12 Less Than 5   17:34.18 17:34.18 1:59.33
2 1260 Chase Thompson 11 Less Than 5   19:16.33 36:50.51 3:41.48

Team - Saint Jo

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1261 Logan Morman 10 Less Than 5   18:27.32 18:27.32 2:52.47

Team - Santa Anna

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1276 Domanic Enriquez 11 Less Than 5   17:48.17 17:48.17 2:13.32

Team - Slidell

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1284 Hunter Horner 11 Less Than 5   18:02.69 18:02.69 2:27.84

Team - Tioga

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1294 Justin Rodriguez 12 Less Than 5   17:15.09 17:15.09 1:40.24

Team - Wellman-Union

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1297 Brodey Yates 11 Less Than 5   17:55.39 17:55.39 2:20.54
2 1296 Hunter Neill 12 Less Than 5   19:58.68 37:54.07 4:23.83

Results Question | Race Website

Results Powered By: