mychiptime.com

REGION 1 - 6A BOYS

10/23/2017

Lubbock, TX

REGION 1 - 6A BOYS

XC


Back to UIL Region I Cross Country Championships Main


UIL Region I XC Championships

UIL Region I XC Championships

October 23, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - 6A Boys - 6A
Team Detail - Boys - 6A Boys - 6A
Top

Overall Finish List - Boys

6A Boys

6A

Qualifying Teams: 4 Individuals: 10

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
1 1 2039 Alexander Maier Lewisville Flower Mound 14:19.48 4:28/M 11 TM
2 2 1939 Wes McPhail Amarillo Tascosa 14:28.19 4:31/M 12 IND
3 3 2038 Jarrett Kirk Lewisville Flower Mound 14:56.04 4:40/M 10 TM
4 4 1986 Anthony Molina El Paso Eastwood 15:03.64 4:42/M 12 TM
5 5 2043 Adam Dayani Lewisville Hebron 15:09.62 4:44/M 12 IND
6 6 1983 Gabe Armijo El Paso Eastwood 15:10.21 4:44/M 12 TM
7 7 1982 Liam Walsh El Paso Coronado 15:11.36 4:45/M 11 IND
8 8 2024 Braden Lange Keller Timber Creek 15:11.99 4:45/M 11 IND
9 (< 5) 2057 Eric Peacock McKinney Boyd 15:13.64 4:45/M 12 IND
10 9 1993 Whit Dennis Fort Worth Paschal 15:13.69 4:45/M 10 IND
11 10 1988 Elias Perez El Paso Eastwood 15:15.77 4:46/M 10 TM
12 11 2049 Myles Richter Lewisville Hebron 15:16.39 4:46/M 11 IND
13 (< 5) 2068 Spencer Hataway Northwest Nelson 15:18.43 4:47/M 12 IND
14 12 2120 Dylan Pitts Wylie 15:22.47 4:48/M 10 TM
15 13 2099 Juan Arcila Southlake Carroll 15:23.62 4:48/M 12 TM
16 14 2106 Cal Johnston Waco Midway 15:26.05 4:49/M 12 IND
17 15 2080 Devin Vallejo Plano East 15:27.32 4:50/M 12 IND
18 16 2036 Payton Ash Lewisville Flower Mound 15:29.29 4:50/M 12 TM
19 17 1987 Juan Olmos El Paso Eastwood 15:32.07 4:51/M 10 TM
20 18 1984 Eddie Gallegos El Paso Eastwood 15:32.48 4:51/M 11 TM
21 19 1946 Davon Rodriguez Arlington Bowie 15:34.16 4:52/M 12
22 20 2040 Carter Moates Lewisville Flower Mound 15:34.91 4:52/M 12 TM
23 21 2089 Preston Wilschetz Plano West 15:37.55 4:53/M 11
24 22 1973 Tyler Rodriguez El Paso Americas 15:37.71 4:53/M 11
25 23 2114 Samuel Abdellatif Wylie 15:40.21 4:54/M 11 TM
26 24 1989 Kayn Quinones El Paso Eastwood 15:40.66 4:54/M 11 TM
27 25 2062 Lorenzo Mendez Midland 15:40.70 4:54/M 12
28 (< 5) 2067 Caleb Bouchard Northwest Nelson 15:40.75 4:54/M 12
29 26 2103 Jack Myers Southlake Carroll 15:40.84 4:54/M 11 TM
30 27 2105 Connor Rutledge Southlake Carroll 15:41.18 4:54/M 12 TM
31 28 2102 Enzo Mortimer Southlake Carroll 15:42.00 4:54/M 12 TM
32 29 2115 Shimeles Abdellatif Wylie 15:42.43 4:54/M 10 TM
33 30 2012 Logan Mitchell Keller 15:44.03 4:55/M 11
34 31 1994 Patrick Estes Fort Worth Paschal 15:44.52 4:55/M 10
35 32 2100 Drew Bliss Southlake Carroll 15:45.88 4:55/M 11 TM
36 (< 5) 1952 Jayce Turner Arlington Martin 15:45.98 4:55/M 11
37 (< 5) 1951 Cristian Sanchez Arlington Houston 15:46.14 4:56/M 11
38 (< 5) 2058 Teddy Radtke McKinney Boyd 15:47.50 4:56/M 11
39 (< 5) 2091 Tyler Milford San Angelo Central 15:49.73 4:57/M 12
40 33 1977 Nick Gonzalez El Paso Coronado 15:49.75 4:57/M 10
41 34 1971 Isaac Flores El Paso Americas 15:50.46 4:57/M 12
42 35 1974 Hector Sanchez El Paso Americas 15:51.61 4:57/M 10
43 36 2042 Nathanael Villalon Lewisville Flower Mound 15:52.02 4:58/M 11 TM
44 37 2082 Grant Wilcox Plano East 15:52.45 4:58/M 10
45 38 2116 Gardiner Aidan Wylie 15:53.47 4:58/M 11 TM
46 39 2104 Vishnu Nair Southlake Carroll 15:54.10 4:58/M 11 TM
47 40 2009 Trevor Chapman Keller 15:54.85 4:58/M 10
48 41 2086 John Santine Plano West 15:55.51 4:58/M 12
49 42 2088 Cole Wilschetz Plano West 15:57.92 4:59/M 11
50 43 2072 Joshua Garcia Odessa Permian 15:58.16 4:59/M 10
51 (< 5) 2113 Austin Christmas Weatherford 15:59.06 5:00/M 12
52 44 1976 Alan Alba El Paso Coronado 16:00.10 5:00/M 10
53 45 2101 Jackson Felkins Southlake Carroll 16:02.05 5:01/M 12 TM
54 46 1985 Pedro Guerra El Paso Eastwood 16:02.05 5:01/M 12 TM
55 47 2027 Walter Reed Keller Timber Creek 16:02.67 5:01/M 12
56 48 2048 Ross McKee Lewisville Hebron 16:03.02 5:01/M 10
57 49 2071 Jose Carrasco Odessa Permian 16:03.19 5:01/M 12
58 50 2045 Grant Goodrich Lewisville Hebron 16:03.28 5:01/M 11
59 51 2041 Edward Marcoe Lewisville Flower Mound 16:06.12 5:02/M 11 TM
60 52 2037 Johnathan Flint Lewisville Flower Mound 16:07.18 5:02/M 10 TM
61 53 2011 Cameron Klein Keller 16:10.78 5:03/M 12
62 (< 5) 2066 Chance Ziemann Midland Lee 16:11.15 5:03/M 12
63 54 2010 Henry Dodds Keller 16:11.55 5:03/M 11
64 55 2028 Robert Whitaker Keller Timber Creek 16:12.42 5:04/M 10
65 56 2118 Samuel Espinosa Wylie 16:13.06 5:04/M 10 TM
66 57 2013 Michael Signo Keller 16:13.22 5:04/M 12
67 (< 5) 1991 Jacobo Wedemeyer El Paso Franklin 16:16.51 5:05/M 11
68 58 1947 Devin Rodriguez Arlington Bowie 16:17.39 5:05/M 12
69 59 2050 Colby Adler Mansfield 16:17.42 5:05/M 12
70 60 2074 Antonio Herrera Odessa Permian 16:17.88 5:05/M 12
71 61 2023 Richard Gonzalez Keller Timber Creek 16:17.97 5:05/M 11
72 62 2076 Oscar Sotelo Torres Odessa Permian 16:18.07 5:06/M 11
73 63 1975 Jacob Ye El Paso Americas 16:18.44 5:06/M 10
74 64 2046 Austin Lorenzo Lewisville Hebron 16:18.49 5:06/M 11
75 65 2025 Maxwell Murphy Keller Timber Creek 16:18.74 5:06/M 12
76 66 2022 Esteban Garza Keller Timber Creek 16:19.02 5:06/M 12
77 67 1969 Seth Andrade El Paso Americas 16:19.34 5:06/M 10
78 68 1968 Isiaha Price Duncanville 16:20.66 5:06/M 11
79 69 2005 Jacob Ozuna Irving MacArthur 16:21.24 5:07/M 10
80 (< 5) 1960 Nathaniel Williams Crowley North Crowley 16:21.61 5:07/M
81 70 2081 Ben Walker Plano East 16:22.72 5:07/M 11
82 71 2055 Max Ramirez Mansfield 16:24.72 5:08/M 12
83 72 2078 Travis Jasper Plano East 16:25.16 5:08/M 9
84 73 2014 Colin Torrey Keller 16:26.20 5:08/M 11
85 74 1970 Alek Duran El Paso Americas 16:26.89 5:08/M 11
86 75 2047 Dylan Lowe Lewisville Hebron 16:26.96 5:08/M 11
87 76 2008 Timothy Chapman Keller 16:28.65 5:09/M 12
88 77 1937 Joe Clarke Amarillo Tascosa 16:29.68 5:09/M 11
89 78 2034 Jeremiah Tomlin Killeen Ellison 16:29.79 5:09/M 10
90 79 2031 Ikel Hernandez Killeen Ellison 16:30.03 5:09/M 10
91 80 1972 Gage Garcia El Paso Americas 16:31.72 5:10/M 9
92 81 2119 Luke Lambert Wylie 16:32.26 5:10/M 9 TM
93 82 2098 Fabian Vargas South Grand Prairie 16:32.36 5:10/M 12
94 83 2085 Brian McKeown Plano West 16:34.94 5:11/M 9
95 84 2030 Reggie Evelyn Killeen Ellison 16:35.39 5:11/M 12
96 85 2052 Leighton Fast Mansfield 16:37.43 5:12/M 11
97 (< 5) 1950 Kevin Martinez Arlington Houston 16:37.69 5:12/M 10
98 (< 5) 1990 Ethan Delgado El Paso El Dorado 16:40.04 5:13/M 12
99 86 2001 Marquetin Barnes Irving MacArthur 16:41.67 5:13/M 11
100 87 2083 Hudson Yarborough Plano East 16:43.56 5:13/M 10

Qualifying Teams: 4 Individuals: 10

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
101 88 2075 Sebastian Mancha Odessa Permian 16:44.44 5:14/M 12
102 89 2070 Jose Arauja Odessa Permian 16:47.08 5:15/M 12
103 90 1938 Kaden McMurry Amarillo Tascosa 16:50.40 5:16/M 9
104 91 1957 Spencer Liles Belton 16:50.41 5:16/M 12
105 92 1958 Brysin Minosky Belton 16:50.77 5:16/M 10
106 93 2073 Unberto Gonzalez Odessa Permian 16:51.70 5:16/M 9
107 94 2056 Cody Tecklenburg Mansfield 16:53.56 5:17/M 11
108 95 2097 Ben Stadthagen South Grand Prairie 16:54.70 5:17/M 12
109 96 2090 Carson Wright Plano West 16:59.28 5:18/M 11
110 97 1949 Joshua Santoyo Arlington Bowie 17:00.11 5:19/M 10
111 98 1978 Nicolas Kraynick El Paso Coronado 17:01.09 5:19/M 11
112 99 2061 Joeandy Lujan Midland 17:03.44 5:20/M 11
113 100 1940 Mauricio Villanueva Amarillo Tascosa 17:03.61 5:20/M 9
114 101 2054 Adrian Lopez Mansfield 17:04.44 5:20/M 10
115 102 2019 Dylan Miller Keller Central 17:05.36 5:20/M 11
116 103 2087 George Shupe Plano West 17:06.37 5:21/M 11
117 (< 5) 2000 Eduardo Martinez Moran Irving 17:06.46 5:21/M 9
118 104 1941 Hayden Wrinkle Amarillo Tascosa 17:07.47 5:21/M 10
119 105 2079 Jeffrey Sillers Plano East 17:09.08 5:22/M 11
120 106 1992 James Barham Fort Worth Paschal 17:09.32 5:22/M 9
121 107 2117 Aidan Carter Wylie 17:09.41 5:22/M 10 TM
122 108 1979 Dominic Lara El Paso Coronado 17:11.19 5:22/M 10
123 (< 5) 1999 Jose Mares Irving 17:11.24 5:22/M 11
124 109 2065 Jacob Phiffer Midland 17:11.57 5:22/M 10
125 110 2017 Kyle Drzka Keller Central 17:11.76 5:22/M 12
126 111 2035 Isayah Williams Killeen Ellison 17:12.80 5:23/M 12
127 112 1953 Asa Cable Belton 17:14.55 5:23/M 12
128 113 2053 Payson Hart Mansfield 17:15.96 5:23/M 9
129 (< 5) 2069 Dru Taylor Odessa 17:18.65 5:24/M 12
130 114 1959 Zane Thompson Belton 17:19.75 5:25/M 11
131 115 2095 Eduardo Saenz South Grand Prairie 17:22.30 5:26/M 10
132 116 1995 William Marshall Fort Worth Paschal 17:22.77 5:26/M 9
133 117 2044 Miguel Garcia Lewisville Hebron 17:22.99 5:26/M 10
134 118 1944 Isaiah Patterson Arlington Bowie 17:23.35 5:26/M 12
135 119 2077 Timothy Averill Plano East 17:25.31 5:27/M 10
136 120 1964 Samuel Giles Duncanville 17:26.03 5:27/M 11
137 121 2094 Julius Luna South Grand Prairie 17:26.38 5:27/M 10
138 122 1963 Ivan Garcia Duncanville 17:27.40 5:27/M 10
139 123 2007 Fernando Valle Irving MacArthur 17:29.30 5:28/M 10
140 124 2029 Domonique Bacon Killeen Ellison 17:30.10 5:28/M 12
141 125 2051 Cobb Caleb Mansfield 17:31.52 5:28/M 11
142 126 2064 Nathaniel Muniz Midland 17:31.56 5:28/M 12
143 127 2018 Austin Kobiske Keller Central 17:37.12 5:30/M 11
144 128 2110 Hunter Martinez Waco Midway 17:38.13 5:31/M 11
145 129 2096 Jamon Smith South Grand Prairie 17:38.94 5:31/M 10
146 130 1996 Charlie Schwartz Fort Worth Paschal 17:38.97 5:31/M 10
147 131 2002 Jose Cobarrubias Irving MacArthur 17:39.31 5:31/M 11
148 132 1948 Dominic Rodriguez Arlington Bowie 17:40.61 5:31/M 10
149 133 1942 Hector Casanova Amarillo Tascosa 17:43.96 5:32/M 12
150 134 1966 Adam Jasso Duncanville 17:45.27 5:33/M 11
151 135 2015 Tyler Bales Keller Central 17:48.97 5:34/M 9
152 136 2109 Andrew Majors Waco Midway 17:49.52 5:34/M 12
153 137 2004 Cristian Henriquez Irving MacArthur 17:52.47 5:35/M 12
154 138 1954 Eli Cable Belton 17:52.63 5:35/M 10
155 139 1936 Dallas Anderson Amarillo Tascosa 17:53.41 5:35/M 12
156 140 1981 Dylan Saunders El Paso Coronado 17:53.60 5:35/M 10
157 141 2112 Chris Taylor Waco Midway 17:54.35 5:36/M 12
158 142 1955 Ben Davis Belton 17:55.73 5:36/M 12
159 143 2032 Julian Marcovitch Killeen Ellison 17:55.84 5:36/M 11
160 144 2016 Luke Clinton Keller Central 17:58.91 5:37/M 11
161 145 2107 Tigabu Larson Waco Midway 18:01.03 5:38/M 10
162 146 2021 Lawson Sanders Keller Central 18:01.35 5:38/M 9
163 147 2033 Phillip Saucedo Killeen Ellison 18:03.22 5:38/M 9
164 148 2003 Jesus Delgado Irving MacArthur 18:04.69 5:39/M 11
165 149 1965 Abubakar Jalloh Duncanville 18:05.08 5:39/M 11
166 150 1962 Ruben Diaz Duncanville 18:12.23 5:41/M 11
167 151 1998 Reid Smith Fort Worth Paschal 18:13.34 5:42/M 10
168 152 2111 Jacob Meek Waco Midway 18:14.44 5:42/M 11
169 153 2092 Seth Dennis South Grand Prairie 18:15.31 5:42/M 12
170 (< 5) 1961 Dylan Gordon DeSoto 18:16.39 5:43/M 12
171 154 1980 Gunnar Moffitt El Paso Coronado 18:16.56 5:43/M 12
172 155 2108 Kase Lerow Waco Midway 18:17.73 5:43/M 10
173 156 1956 Jamison Schilling Belton 18:19.32 5:43/M
174 157 1967 Allen Price Duncanville 18:19.83 5:43/M 10
175 158 2093 Jeremy Furnace South Grand Prairie 18:25.39 5:45/M 12
176 159 2060 Cole Carriger Midland 18:34.51 5:48/M 11
177 160 2006 Daniel Ude Irving MacArthur 18:42.74 5:51/M 11
178 161 2063 Jackson Martin Midland 18:45.57 5:52/M 9
179 162 2020 Brycen Salazar Keller Central 18:52.91 5:54/M 11
180 (< 5) 2122 Ronnie Ramthum Killeen Harker Heights 18:55.16 5:55/M
181 163 1943 Carlos Hernandez Arlington Bowie 19:04.97 5:58/M 11
182 164 1945 Creighton Peltier Arlington Bowie 19:18.05 6:02/M 10
183 165 2059 Caden Carson Midland 19:38.84 6:08/M 11
184 166 1997 Thomas Jolin Fort Worth Paschal 20:21.39 6:22/M
Top

Final Team Results - Boys

6A Boys

6A

Team - El Paso Eastwood

Finish Position - 1

Team Score (places): 55

Team Score (times): 1:16:34.17

Ave Time:15:18.83

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1986 Anthony Molina 12 4 4 15:03.64 15:03.64 0:44.16
2 1983 Gabe Armijo 12 6 10 15:10.21 30:13.85 0:50.73
3 1988 Elias Perez 10 10 20 15:15.77 45:29.62 0:56.29
4 1987 Juan Olmos 10 17 37 15:32.07 1:01:01.69 1:12.59
5 1984 Eddie Gallegos 11 18 55 15:32.48 1:16:34.17 1:13.00
6 1989 Kayn Quinones 11 (24) (79) 15:40.66 1:32:14.83 1:21.18
7 1985 Pedro Guerra 12 (46) (125) 16:02.05 1:48:16.88 1:42.57

Team - Lewisville Flower Mound

Finish Position - 2

Team Score (places): 76

Team Score (times): 1:16:11.74

Ave Time:15:14.35

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2039 Alexander Maier 11 1 1 14:19.48 14:19.48 0:00.00
2 2038 Jarrett Kirk 10 3 4 14:56.04 29:15.52 0:36.56
3 2036 Payton Ash 12 16 20 15:29.29 44:44.81 1:09.81
4 2040 Carter Moates 12 20 40 15:34.91 1:00:19.72 1:15.43
5 2042 Nathanael Villalon 11 36 76 15:52.02 1:16:11.74 1:32.54
6 2041 Edward Marcoe 11 (51) (127) 16:06.12 1:32:17.86 1:46.64
7 2037 Johnathan Flint 10 (52) (179) 16:07.18 1:48:25.04 1:47.70

Team - Southlake Carroll

Finish Position - 3

Team Score (places): 126

Team Score (times): 1:18:13.52

Ave Time:15:38.70

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2099 Juan Arcila 12 13 13 15:23.62 15:23.62 1:04.14
2 2103 Jack Myers 11 26 39 15:40.84 31:04.46 1:21.36
3 2105 Connor Rutledge 12 27 66 15:41.18 46:45.64 1:21.70
4 2102 Enzo Mortimer 12 28 94 15:42.00 1:02:27.64 1:22.52
5 2100 Drew Bliss 11 32 126 15:45.88 1:18:13.52 1:26.40
6 2104 Vishnu Nair 11 (39) (165) 15:54.10 1:34:07.62 1:34.62
7 2101 Jackson Felkins 12 (45) (210) 16:02.05 1:50:09.67 1:42.57

Team - Wylie

Finish Position - 4

Team Score (places): 158

Team Score (times): 1:18:51.64

Ave Time:15:46.33

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2120 Dylan Pitts 10 12 12 15:22.47 15:22.47 1:02.99
2 2114 Samuel Abdellatif 11 23 35 15:40.21 31:02.68 1:20.73
3 2115 Shimeles Abdellatif 10 29 64 15:42.43 46:45.11 1:22.95
4 2116 Gardiner Aidan 11 38 102 15:53.47 1:02:38.58 1:33.99
5 2118 Samuel Espinosa 10 56 158 16:13.06 1:18:51.64 1:53.58
6 2119 Luke Lambert 9 (81) (239) 16:32.26 1:35:23.90 2:12.78
7 2117 Aidan Carter 10 (107) (346) 17:09.41 1:52:33.31 2:49.93

Team - Lewisville Hebron

Finish Position - 5

Team Score (places): 178

Team Score (times): 1:18:50.80

Ave Time:15:46.16

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2043 Adam Dayani 12 5 5 15:09.62 15:09.62 0:50.14
2 2049 Myles Richter 11 11 16 15:16.39 30:26.01 0:56.91
3 2048 Ross McKee 10 48 64 16:03.02 46:29.03 1:43.54
4 2045 Grant Goodrich 11 50 114 16:03.28 1:02:32.31 1:43.80
5 2046 Austin Lorenzo 11 64 178 16:18.49 1:18:50.80 1:59.01
6 2047 Dylan Lowe 11 (75) (253) 16:26.96 1:35:17.76 2:07.48
7 2044 Miguel Garcia 10 (117) (370) 17:22.99 1:52:40.75 3:03.51

Team - El Paso Americas

Finish Position - 6

Team Score (places): 221

Team Score (times): 1:19:57.56

Ave Time:15:59.51

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1973 Tyler Rodriguez 11 22 22 15:37.71 15:37.71 1:18.23
2 1971 Isaac Flores 12 34 56 15:50.46 31:28.17 1:30.98
3 1974 Hector Sanchez 10 35 91 15:51.61 47:19.78 1:32.13
4 1975 Jacob Ye 10 63 154 16:18.44 1:03:38.22 1:58.96
5 1969 Seth Andrade 10 67 221 16:19.34 1:19:57.56 1:59.86
6 1970 Alek Duran 11 (74) (295) 16:26.89 1:36:24.45 2:07.41
7 1972 Gage Garcia 9 (80) (375) 16:31.72 1:52:56.17 2:12.24

Team - Keller

Finish Position - 7

Team Score (places): 234

Team Score (times): 1:20:14.43

Ave Time:16:02.89

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2012 Logan Mitchell 11 30 30 15:44.03 15:44.03 1:24.55
2 2009 Trevor Chapman 10 40 70 15:54.85 31:38.88 1:35.37
3 2011 Cameron Klein 12 53 123 16:10.78 47:49.66 1:51.30
4 2010 Henry Dodds 11 54 177 16:11.55 1:04:01.21 1:52.07
5 2013 Michael Signo 12 57 234 16:13.22 1:20:14.43 1:53.74
6 2014 Colin Torrey 11 (73) (307) 16:26.20 1:36:40.63 2:06.72
7 2008 Timothy Chapman 12 (76) (383) 16:28.65 1:53:09.28 2:09.17

Team - Keller Timber Creek

Finish Position - 8

Team Score (places): 236

Team Score (times): 1:20:03.79

Ave Time:16:00.76

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2024 Braden Lange 11 8 8 15:11.99 15:11.99 0:52.51
2 2027 Walter Reed 12 47 55 16:02.67 31:14.66 1:43.19
3 2028 Robert Whitaker 10 55 110 16:12.42 47:27.08 1:52.94
4 2023 Richard Gonzalez 11 61 171 16:17.97 1:03:45.05 1:58.49
5 2025 Maxwell Murphy 12 65 236 16:18.74 1:20:03.79 1:59.26
6 2022 Esteban Garza 12 (66) (302) 16:19.02 1:36:22.81 1:59.54

Team - Plano East

Finish Position - 9

Team Score (places): 281

Team Score (times): 1:20:51.21

Ave Time:16:10.24

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2080 Devin Vallejo 12 15 15 15:27.32 15:27.32 1:07.84
2 2082 Grant Wilcox 10 37 52 15:52.45 31:19.77 1:32.97
3 2081 Ben Walker 11 70 122 16:22.72 47:42.49 2:03.24
4 2078 Travis Jasper 9 72 194 16:25.16 1:04:07.65 2:05.68
5 2083 Hudson Yarborough 10 87 281 16:43.56 1:20:51.21 2:24.08
6 2079 Jeffrey Sillers 11 (105) (386) 17:09.08 1:38:00.29 2:49.60
7 2077 Timothy Averill 10 (119) (505) 17:25.31 1:55:25.60 3:05.83

Team - Plano West

Finish Position - 10

Team Score (places): 283

Team Score (times): 1:21:05.20

Ave Time:16:13.04

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2089 Preston Wilschetz 11 21 21 15:37.55 15:37.55 1:18.07
2 2086 John Santine 12 41 62 15:55.51 31:33.06 1:36.03
3 2088 Cole Wilschetz 11 42 104 15:57.92 47:30.98 1:38.44
4 2085 Brian McKeown 9 83 187 16:34.94 1:04:05.92 2:15.46
5 2090 Carson Wright 11 96 283 16:59.28 1:21:05.20 2:39.80
6 2087 George Shupe 11 (103) (386) 17:06.37 1:38:11.57 2:46.89

Team - El Paso Coronado

Finish Position - 11

Team Score (places): 290

Team Score (times): 1:21:13.49

Ave Time:16:14.70

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1982 Liam Walsh 11 7 7 15:11.36 15:11.36 0:51.88
2 1977 Nick Gonzalez 10 33 40 15:49.75 31:01.11 1:30.27
3 1976 Alan Alba 10 44 84 16:00.10 47:01.21 1:40.62
4 1978 Nicolas Kraynick 11 98 182 17:01.09 1:04:02.30 2:41.61
5 1979 Dominic Lara 10 108 290 17:11.19 1:21:13.49 2:51.71
6 1981 Dylan Saunders 10 (140) (430) 17:53.60 1:39:07.09 3:34.12
7 1980 Gunnar Moffitt 12 (154) (584) 18:16.56 1:57:23.65 3:57.08

Team - Odessa Permian

Finish Position - 12

Team Score (places): 302

Team Score (times): 1:21:21.74

Ave Time:16:16.35

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2072 Joshua Garcia 10 43 43 15:58.16 15:58.16 1:38.68
2 2071 Jose Carrasco 12 49 92 16:03.19 32:01.35 1:43.71
3 2074 Antonio Herrera 12 60 152 16:17.88 48:19.23 1:58.40
4 2076 Oscar Sotelo Torres 11 62 214 16:18.07 1:04:37.30 1:58.59
5 2075 Sebastian Mancha 12 88 302 16:44.44 1:21:21.74 2:24.96
6 2070 Jose Arauja 12 (89) (391) 16:47.08 1:38:08.82 2:27.60
7 2073 Unberto Gonzalez 9 (93) (484) 16:51.70 1:55:00.52 2:32.22

Team - Amarillo Tascosa

Finish Position - 13

Team Score (places): 373

Team Score (times): 1:21:59.35

Ave Time:16:23.87

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1939 Wes McPhail 12 2 2 14:28.19 14:28.19 0:08.71
2 1937 Joe Clarke 11 77 79 16:29.68 30:57.87 2:10.20
3 1938 Kaden McMurry 9 90 169 16:50.40 47:48.27 2:30.92
4 1940 Mauricio Villanueva 9 100 269 17:03.61 1:04:51.88 2:44.13
5 1941 Hayden Wrinkle 10 104 373 17:07.47 1:21:59.35 2:47.99
6 1942 Hector Casanova 12 (133) (506) 17:43.96 1:39:43.31 3:24.48
7 1936 Dallas Anderson 12 (139) (645) 17:53.41 1:57:36.72 3:33.93

Team - Fort Worth Paschal

Finish Position - 14

Team Score (places): 392

Team Score (times): 1:23:09.27

Ave Time:16:37.85

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1993 Whit Dennis 10 9 9 15:13.69 15:13.69 0:54.21
2 1994 Patrick Estes 10 31 40 15:44.52 30:58.21 1:25.04
3 1992 James Barham 9 106 146 17:09.32 48:07.53 2:49.84
4 1995 William Marshall 9 116 262 17:22.77 1:05:30.30 3:03.29
5 1996 Charlie Schwartz 10 130 392 17:38.97 1:23:09.27 3:19.49
6 1998 Reid Smith 10 (151) (543) 18:13.34 1:41:22.61 3:53.86
7 1997 Thomas Jolin (166) (709) 20:21.39 2:01:44.00 6:01.91

Team - Mansfield

Finish Position - 15

Team Score (places): 410

Team Score (times): 1:23:17.57

Ave Time:16:39.51

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2050 Colby Adler 12 59 59 16:17.42 16:17.42 1:57.94
2 2055 Max Ramirez 12 71 130 16:24.72 32:42.14 2:05.24
3 2052 Leighton Fast 11 85 215 16:37.43 49:19.57 2:17.95
4 2056 Cody Tecklenburg 11 94 309 16:53.56 1:06:13.13 2:34.08
5 2054 Adrian Lopez 10 101 410 17:04.44 1:23:17.57 2:44.96
6 2053 Payson Hart 9 (113) (523) 17:15.96 1:40:33.53 2:56.48
7 2051 Cobb Caleb 11 (125) (648) 17:31.52 1:58:05.05 3:12.04

Team - Arlington Bowie

Finish Position - 16

Team Score (places): 424

Team Score (times): 1:23:55.62

Ave Time:16:47.12

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1946 Davon Rodriguez 12 19 19 15:34.16 15:34.16 1:14.68
2 1947 Devin Rodriguez 12 58 77 16:17.39 31:51.55 1:57.91
3 1949 Joshua Santoyo 10 97 174 17:00.11 48:51.66 2:40.63
4 1944 Isaiah Patterson 12 118 292 17:23.35 1:06:15.01 3:03.87
5 1948 Dominic Rodriguez 10 132 424 17:40.61 1:23:55.62 3:21.13
6 1943 Carlos Hernandez 11 (163) (587) 19:04.97 1:43:00.59 4:45.49
7 1945 Creighton Peltier 10 (164) (751) 19:18.05 2:02:18.64 4:58.57

Team - Killeen Ellison

Finish Position - 17

Team Score (places): 476

Team Score (times): 1:24:18.11

Ave Time:16:51.62

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2034 Jeremiah Tomlin 10 78 78 16:29.79 16:29.79 2:10.31
2 2031 Ikel Hernandez 10 79 157 16:30.03 32:59.82 2:10.55
3 2030 Reggie Evelyn 12 84 241 16:35.39 49:35.21 2:15.91
4 2035 Isayah Williams 12 111 352 17:12.80 1:06:48.01 2:53.32
5 2029 Domonique Bacon 12 124 476 17:30.10 1:24:18.11 3:10.62
6 2032 Julian Marcovitch 11 (143) (619) 17:55.84 1:42:13.95 3:36.36
7 2033 Phillip Saucedo 9 (147) (766) 18:03.22 2:00:17.17 3:43.74

Team - Midland

Finish Position - 18

Team Score (places): 518

Team Score (times): 1:26:01.78

Ave Time:17:12.36

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2062 Lorenzo Mendez 12 25 25 15:40.70 15:40.70 1:21.22
2 2061 Joeandy Lujan 11 99 124 17:03.44 32:44.14 2:43.96
3 2065 Jacob Phiffer 10 109 233 17:11.57 49:55.71 2:52.09
4 2064 Nathaniel Muniz 12 126 359 17:31.56 1:07:27.27 3:12.08
5 2060 Cole Carriger 11 159 518 18:34.51 1:26:01.78 4:15.03
6 2063 Jackson Martin 9 (161) (679) 18:45.57 1:44:47.35 4:26.09
7 2059 Caden Carson 11 (165) (844) 19:38.84 2:04:26.19 5:19.36

Team - South Grand Prairie

Finish Position - 19

Team Score (places): 542

Team Score (times): 1:25:54.68

Ave Time:17:10.94

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2098 Fabian Vargas 12 82 82 16:32.36 16:32.36 2:12.88
2 2097 Ben Stadthagen 12 95 177 16:54.70 33:27.06 2:35.22
3 2095 Eduardo Saenz 10 115 292 17:22.30 50:49.36 3:02.82
4 2094 Julius Luna 10 121 413 17:26.38 1:08:15.74 3:06.90
5 2096 Jamon Smith 10 129 542 17:38.94 1:25:54.68 3:19.46
6 2092 Seth Dennis 12 (153) (695) 18:15.31 1:44:09.99 3:55.83
7 2093 Jeremy Furnace 12 (158) (853) 18:25.39 2:02:35.38 4:05.91

Team - Irving MacArthur

Finish Position - 20

Team Score (places): 546

Team Score (times): 1:26:03.99

Ave Time:17:12.80

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2005 Jacob Ozuna 10 69 69 16:21.24 16:21.24 2:01.76
2 2001 Marquetin Barnes 11 86 155 16:41.67 33:02.91 2:22.19
3 2007 Fernando Valle 10 123 278 17:29.30 50:32.21 3:09.82
4 2002 Jose Cobarrubias 11 131 409 17:39.31 1:08:11.52 3:19.83
5 2004 Cristian Henriquez 12 137 546 17:52.47 1:26:03.99 3:32.99
6 2003 Jesus Delgado 11 (148) (694) 18:04.69 1:44:08.68 3:45.21
7 2006 Daniel Ude 11 (160) (854) 18:42.74 2:02:51.42 4:23.26

Team - Belton

Finish Position - 21

Team Score (places): 547

Team Score (times): 1:26:08.11

Ave Time:17:13.62

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1957 Spencer Liles 12 91 91 16:50.41 16:50.41 2:30.93
2 1958 Brysin Minosky 10 92 183 16:50.77 33:41.18 2:31.29
3 1953 Asa Cable 12 112 295 17:14.55 50:55.73 2:55.07
4 1959 Zane Thompson 11 114 409 17:19.75 1:08:15.48 3:00.27
5 1954 Eli Cable 10 138 547 17:52.63 1:26:08.11 3:33.15
6 1955 Ben Davis 12 (142) (689) 17:55.73 1:44:03.84 3:36.25
7 1956 Jamison Schilling (156) (845) 18:19.32 2:02:23.16 3:59.84

Team - Waco Midway

Finish Position - 22

Team Score (places): 564

Team Score (times): 1:26:49.08

Ave Time:17:21.82

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2106 Cal Johnston 12 14 14 15:26.05 15:26.05 1:06.57
2 2110 Hunter Martinez 11 128 142 17:38.13 33:04.18 3:18.65
3 2109 Andrew Majors 12 136 278 17:49.52 50:53.70 3:30.04
4 2112 Chris Taylor 12 141 419 17:54.35 1:08:48.05 3:34.87
5 2107 Tigabu Larson 10 145 564 18:01.03 1:26:49.08 3:41.55
6 2111 Jacob Meek 11 (152) (716) 18:14.44 1:45:03.52 3:54.96
7 2108 Kase Lerow 10 (155) (871) 18:17.73 2:03:21.25 3:58.25

Team - Duncanville

Finish Position - 23

Team Score (places): 593

Team Score (times): 1:27:04.44

Ave Time:17:24.89

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1968 Isiaha Price 11 68 68 16:20.66 16:20.66 2:01.18
2 1964 Samuel Giles 11 120 188 17:26.03 33:46.69 3:06.55
3 1963 Ivan Garcia 10 122 310 17:27.40 51:14.09 3:07.92
4 1966 Adam Jasso 11 134 444 17:45.27 1:08:59.36 3:25.79
5 1965 Abubakar Jalloh 11 149 593 18:05.08 1:27:04.44 3:45.60
6 1962 Ruben Diaz 11 (150) (743) 18:12.23 1:45:16.67 3:52.75
7 1967 Allen Price 10 (157) (900) 18:19.83 2:03:36.50 4:00.35

Team - Keller Central

Finish Position - 24

Team Score (places): 618

Team Score (times): 1:27:42.12

Ave Time:17:32.42

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2019 Dylan Miller 11 102 102 17:05.36 17:05.36 2:45.88
2 2017 Kyle Drzka 12 110 212 17:11.76 34:17.12 2:52.28
3 2018 Austin Kobiske 11 127 339 17:37.12 51:54.24 3:17.64
4 2015 Tyler Bales 9 135 474 17:48.97 1:09:43.21 3:29.49
5 2016 Luke Clinton 11 144 618 17:58.91 1:27:42.12 3:39.43
6 2021 Lawson Sanders 9 (146) (764) 18:01.35 1:45:43.47 3:41.87
7 2020 Brycen Salazar 11 (162) (926) 18:52.91 2:04:36.38 4:33.43

Team - Arlington Martin

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1952 Jayce Turner 11 Less Than 5   15:45.98 15:45.98 1:26.50

Team - DeSoto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1961 Dylan Gordon 12 Less Than 5   18:16.39 18:16.39 3:56.91

Team - El Paso El Dorado

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1990 Ethan Delgado 12 Less Than 5   16:40.04 16:40.04 2:20.56

Team - El Paso Franklin

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1991 Jacobo Wedemeyer 11 Less Than 5   16:16.51 16:16.51 1:57.03

Team - Killeen Harker Heights

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2122 Ronnie Ramthum Less Than 5   18:55.16 18:55.16 4:35.68

Team - McKinney Boyd

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2057 Eric Peacock 12 Less Than 5   15:13.64 15:13.64 0:54.16
2 2058 Teddy Radtke 11 Less Than 5   15:47.50 31:01.14 1:28.02

Team - Midland Lee

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2066 Chance Ziemann 12 Less Than 5   16:11.15 16:11.15 1:51.67

Team - Northwest Nelson

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2068 Spencer Hataway 12 Less Than 5   15:18.43 15:18.43 0:58.95
2 2067 Caleb Bouchard 12 Less Than 5   15:40.75 30:59.18 1:21.27

Team - Odessa

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2069 Dru Taylor 12 Less Than 5   17:18.65 17:18.65 2:59.17

Team - San Angelo Central

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2091 Tyler Milford 12 Less Than 5   15:49.73 15:49.73 1:30.25

Team - Weatherford

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2113 Austin Christmas 12 Less Than 5   15:59.06 15:59.06 1:39.58

Team - Arlington Houston

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1951 Cristian Sanchez 11 Less Than 5   15:46.14 15:46.14 1:26.66
2 1950 Kevin Martinez 10 Less Than 5   16:37.69 32:23.83 2:18.21

Team - Crowley North Crowley

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1960 Nathaniel Williams Less Than 5   16:21.61 16:21.61 2:02.13

Team - Irving

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2000 Eduardo Martinez Moran 9 Less Than 5   17:06.46 17:06.46 2:46.98
2 1999 Jose Mares 11 Less Than 5   17:11.24 34:17.70 2:51.76

Results Question | Race Website

Results Powered By: