mychiptime.com

25-6A VARSITY BOYS

10/10/2017

Round Rock, TX

25-6A VARSITY BOYS

Cross Country


Back to UIL District 25-6A XC Championships Main


UIL District 25-6A XC Championships

UIL District 25-6A XC Championships

October 10, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys - UIL District 25-6A XC
Team Detail - Boys - Varsity Boys - UIL District 25-6A XC
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

UIL District 25-6A XC

Qualifying Teams: 3 Individuals: 10

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace year Qualifier
1 1 4045 Matthew Kearney Austin Westlake 15:42.5 5:02/M 12 IND
2 2 3940 Brendan Hebert Austin Lake Travis 15:53.3 5:05/M 12 TM
3 3 3939 Brady Grant Austin Lake Travis 16:04.3 5:09/M 12 TM
4 4 3998 Anthony Monte Austin Vandegrift 16:10.2 5:11/M 10 TM
5 5 3942 Jarrod Horan Austin Lake Travis 16:30.8 5:17/M 11 TM
6 6 4081 Daniel Garraway Buda Hays 16:32.2 5:18/M 11 TM
7 7 4102 Rj Navarro Buda Hays 16:35.2 5:19/M 12 TM
8 8 4136 Sasha Longmire CP Vista Ridge 16:38.2 5:20/M 11 IND
9 9 4150 Jose Cano Kyle Lehman 16:42.2 5:21/M 10 IND
10 10 3970 Alejandro Urista Austin Lake Travis 16:42.6 5:21/M 11 TM
11 11 3949 Dustyn Lewis Austin Lake Travis 16:44.5 5:22/M 10 TM
12 12 4051 Luke Marshall Austin Westlake 16:49.2 5:23/M 12
13 13 4192 Leonardo Zamora Leander 16:50.8 5:24/M 11
14 14 4009 Nick Schorn Austin Vandegrift 16:51.1 5:24/M 11 TM
15 15 3936 Charley Eagle Austin Lake Travis 16:54.0 5:25/M 9 TM
16 16 3978 Nathan Beasley Austin Vandegrift 16:57.7 5:26/M 12 TM
17 17 3999 Ryan Morreale Austin Vandegrift 17:00.8 5:27/M 11 TM
18 18 4111 Jaden Tumale Buda Hays 17:01.1 5:27/M 10 TM
19 19 3924 Emilio Aguilar Austin Lake Travis 17:03.6 5:28/M 10 TM
20 20 4103 Bailey Oswald Buda Hays 17:04.1 5:28/M 10 TM
21 21 4120 Nick Alfaro CP Vista Ridge 17:04.2 5:28/M 11
22 22 4023 Noah Wolk Austin Vandegrift 17:05.3 5:29/M 10 TM
23 23 4003 Josh Pikoff Austin Vandegrift 17:10.5 5:30/M 10 TM
24 24 4034 Charles Dawson Austin Westlake 17:13.8 5:31/M 9
25 25 4109 Declan Trevethan Buda Hays 17:16.8 5:32/M 10 TM
26 26 4025 Owen Anderson Austin Westlake 17:19.5 5:33/M 12
27 27 4178 Angel Jaimes Leander 17:20.3 5:33/M 11
28 28 4026 Andrew Auth Austin Westlake 17:28.8 5:36/M 11
29 29 4011 Alex Seybel Austin Vandegrift 17:29.0 5:36/M 12 TM
30 30 4155 Santos Hernandez Kyle Lehman 17:36.3 5:38/M 11
31 31 4117 Robbie Woodworth Buda Hays 17:40.8 5:40/M 12 TM
32 32 4182 Logan Patete Leander 17:45.0 5:41/M 9
33 33 4186 Cole Robinson Leander 17:49.6 5:43/M 10
34 34 4142 Manny Rullan CP Vista Ridge 17:54.8 5:44/M 11
35 35 4093 Preston Jones Buda Hays 17:58.3 5:46/M 11 TM
36 36 4184 Tyler Ratzman Leander 18:04.1 5:47/M 10
37 37 4176 Colton Heller Leander 18:04.4 5:47/M 11
38 38 4049 Jorge Marichalar Austin Westlake 18:08.4 5:49/M 11
39 39 4134 Cristian Jaimes CP Vista Ridge 18:12.9 5:50/M 12
40 40 4170 Liam Woods Kyle Lehman 18:21.7 5:53/M 12
41 41 4175 Juan Guerrero Leander 18:28.4 5:55/M 12
42 42 4144 Santiago Soto CP Vista Ridge 18:32.4 5:56/M 10
43 43 4162 David Robinson Kyle Lehman 18:34.3 5:57/M 9
44 44 4158 Thomas Lawlor Kyle Lehman 18:39.6 5:59/M 10
45 45 4160 Jesus Meza Kyle Lehman 19:05.9 6:07/M 11
46 46 4154 Edson Hernandez Kyle Lehman 19:11.1 6:09/M 11
47 47 4141 Hans Roman CP Vista Ridge 19:36.0 6:17/M 10
48 48 4132 Jacob Giboney CP Vista Ridge 20:09.9 6:28/M 11
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Austin Lake Travis

Finish Position - 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 1:21:55.7

Ave Time:16:23.1

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3940 Brendan Hebert 12 2 2 15:53.3 15:53.3 0:10.8
2 3939 Brady Grant 12 3 5 16:04.3 31:57.6 0:21.7
3 3942 Jarrod Horan 11 5 10 16:30.8 48:28.5 0:48.3
4 3970 Alejandro Urista 11 10 20 16:42.6 1:05:11.1 1:00.1
5 3949 Dustyn Lewis 10 11 31 16:44.5 1:21:55.7 1:02.0
6 3936 Charley Eagle 9 (15) (46) 16:54.0 1:38:49.7 1:11.4
7 3924 Emilio Aguilar 10 (19) (65) 17:03.6 1:55:53.4 1:21.1

Team - Austin Vandegrift

Finish Position - 2

Team Score (places): 73

Team Score (times): 1:24:05.3

Ave Time:16:49.0

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3998 Anthony Monte 10 4 4 16:10.2 16:10.2 0:27.6
2 4009 Nick Schorn 11 14 18 16:51.1 33:01.4 1:08.6
3 3978 Nathan Beasley 12 16 34 16:57.7 49:59.1 1:15.2
4 3999 Ryan Morreale 11 17 51 17:00.8 1:06:59.9 1:18.2
5 4023 Noah Wolk 10 22 73 17:05.3 1:24:05.3 1:22.8
6 4003 Josh Pikoff 10 (23) (96) 17:10.5 1:41:15.9 1:28.0
7 4011 Alex Seybel 12 (29) (125) 17:29.0 1:58:44.9 1:46.4

Team - Buda Hays

Finish Position - 3

Team Score (places): 76

Team Score (times): 1:24:29.6

Ave Time:16:53.9

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4081 Daniel Garraway 11 6 6 16:32.2 16:32.2 0:49.7
2 4102 Rj Navarro 12 7 13 16:35.2 33:07.5 0:52.7
3 4111 Jaden Tumale 10 18 31 17:01.1 50:08.6 1:18.6
4 4103 Bailey Oswald 10 20 51 17:04.1 1:07:12.8 1:21.5
5 4109 Declan Trevethan 10 25 76 17:16.8 1:24:29.6 1:34.2
6 4117 Robbie Woodworth 12 (31) (107) 17:40.8 1:42:10.5 1:58.3
7 4093 Preston Jones 11 (35) (142) 17:58.3 2:00:08.8 2:15.7

Team - Austin Westlake

Finish Position - 4

Team Score (places): 91

Team Score (times): 1:24:34.0

Ave Time:16:54.8

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4045 Matthew Kearney 12 1 1 15:42.5 15:42.5 0:00.0
2 4051 Luke Marshall 12 12 13 16:49.2 32:31.7 1:06.6
3 4034 Charles Dawson 9 24 37 17:13.8 49:45.5 1:31.2
4 4025 Owen Anderson 12 26 63 17:19.5 1:07:05.1 1:37.0
5 4026 Andrew Auth 11 28 91 17:28.8 1:24:34.0 1:46.3
6 4049 Jorge Marichalar 11 (38) (129) 18:08.4 1:42:42.4 2:25.8

Team - Leander

Finish Position - 5

Team Score (places): 141

Team Score (times): 1:27:49.9

Ave Time:17:34.0

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4192 Leonardo Zamora 11 13 13 16:50.8 16:50.8 1:08.3
2 4178 Angel Jaimes 11 27 40 17:20.3 34:11.2 1:37.7
3 4182 Logan Patete 9 32 72 17:45.0 51:56.2 2:02.4
4 4186 Cole Robinson 10 33 105 17:49.6 1:09:45.8 2:07.0
5 4184 Tyler Ratzman 10 36 141 18:04.1 1:27:49.9 2:21.6
6 4176 Colton Heller 11 (37) (178) 18:04.4 1:45:54.3 2:21.8
7 4175 Juan Guerrero 12 (41) (219) 18:28.4 2:04:22.8 2:45.9

Team - CP Vista Ridge

Finish Position - 6

Team Score (places): 144

Team Score (times): 1:28:22.8

Ave Time:17:40.5

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4136 Sasha Longmire 11 8 8 16:38.2 16:38.2 0:55.6
2 4120 Nick Alfaro 11 21 29 17:04.2 33:42.5 1:21.7
3 4142 Manny Rullan 11 34 63 17:54.8 51:37.3 2:12.3
4 4134 Cristian Jaimes 12 39 102 18:12.9 1:09:50.3 2:30.4
5 4144 Santiago Soto 10 42 144 18:32.4 1:28:22.8 2:49.9
6 4141 Hans Roman 10 (47) (191) 19:36.0 1:47:58.8 3:53.4
7 4132 Jacob Giboney 11 (48) (239) 20:09.9 2:08:08.7 4:27.3

Team - Kyle Lehman

Finish Position - 7

Team Score (places): 166

Team Score (times): 1:29:54.4

Ave Time:17:58.8

Pos Bib No Name year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4150 Jose Cano 10 9 9 16:42.2 16:42.2 0:59.7
2 4155 Santos Hernandez 11 30 39 17:36.3 34:18.6 1:53.8
3 4170 Liam Woods 12 40 79 18:21.7 52:40.3 2:39.2
4 4162 David Robinson 9 43 122 18:34.3 1:11:14.7 2:51.8
5 4158 Thomas Lawlor 10 44 166 18:39.6 1:29:54.4 2:57.1
6 4160 Jesus Meza 11 (45) (211) 19:05.9 1:49:00.4 3:23.4
7 4154 Edson Hernandez 11 (46) (257) 19:11.1 2:08:11.5 3:28.6

Results Question | Race Website

Results Powered By: