mychiptime.com

D1-Varsity Boys

09/08/2017

Pflugerville, TX

D1-Varsity Boys

XC


Back to Pflugerville XC Invite Main


8th Annual Pflugerville ISD XC Invite

8th Annual Pflugerville ISD XC Invite

September 08, 2017


Results By RunFAR Racing Sevices, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - VARSITY BOYS 1A-6A - D1 Teams
Finish List - Boys - VARSITY BOYS 1A-6A - D2 Teams
Team Detail - Boys - VARSITY BOYS 1A-6A - D1 Teams
Team Detail - Boys - VARSITY BOYS 1A-6A - D2 Teams
Top

Overall Finish List - Boys

VARSITY BOYS 1A-6A

D1 Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1762 Dereck Elkins Round Rock Stony Point 15:04.05 4:50/M    
2 (< 5) 1667 James Tisdale Leander Rouse 15:40.40 5:01/M    
3 2 1588 Jose Cano Kyle Lehman 15:41.12 5:02/M    
4 3 1838 Anthony Lopez San Marcos 15:45.56 5:03/M    
5 4 1753 Noah Perez Pflugerville Hendrickson 15:46.84 5:03/M    
6 (< 5) 1657 Danny Madrid Leander Rouse 15:51.47 5:05/M    
7 5 1778 Denzel Vilsaint Round Rock Stony Point 15:55.40 5:06/M    
8 6 1741 Spencer Boykin Pflugerville Hendrickson 15:59.69 5:07/M    
9 7 1761 Daniel Delgado Round Rock Stony Point 16:06.77 5:10/M    
10 8 1776 Caleb Varnador Round Rock Stony Point 16:18.10 5:13/M    
11 9 1880 Jesse Chuey Hernandez Temple 16:19.43 5:14/M    
12 10 1496 Nick Alfaro CP Vista Ridge 16:26.55 5:16/M    
13 11 1504 Sasha Longmire CP Vista Ridge 16:30.83 5:17/M    
14 12 1887 Luis Rojas Temple 16:32.11 5:18/M    
15 13 1770 Gordon Parkhurst Round Rock Stony Point 16:35.70 5:19/M    
16 14 1702 Eli McWilliams Pflugerville 16:36.95 5:19/M    
17 15 1739 Ernest Bogart Pflugerville Hendrickson 16:40.47 5:21/M    
18 16 1446 Cassius Roberts Austin Akins 16:40.88 5:21/M    
19 (< 5) 1695 Devonte Torns Marble Falls 16:55.23 5:25/M    
20 (< 5) 1654 Ian Hoffmann Leander Rouse 16:56.86 5:26/M    
21 (< 5) 1660 Andrew Padilla Leander Rouse 16:59.52 5:27/M    
22 17 1821 Zach Shrull Round Rock Westwood 17:01.01 5:27/M    
23 18 1555 Ricardo Araujo-Reyes Elgin 17:03.35 5:28/M    
24 (< 5) 1688 Bryer Atkinson Marble Falls 17:06.95 5:29/M    
25 (< 5) 1689 Alex Castelan Marble Falls 17:12.43 5:31/M    
26 19 1570 Mario Ruiz Elgin 17:15.90 5:32/M    
27 20 1488 Jaime Palacios Austin Travis 17:16.56 5:32/M    
28 21 1878 Kamron Gossett Temple 17:20.99 5:33/M    
29 22 1550 Kevin Vazquez-Arredondo Del Valle 17:21.67 5:34/M    
30 23 1844 Travis Rounds San Marcos 17:28.42 5:36/M    
31 24 1445 Matthew Quiroz Austin Akins 17:28.47 5:36/M    
32 25 1771 Julian Devin Pedraza Round Rock Stony Point 17:29.72 5:36/M    
33 26 1598 David Robinson Kyle Lehman 17:32.27 5:37/M    
34 27 1511 Santiago Soto CP Vista Ridge 17:32.33 5:37/M    
35 28 1836 Shaun Haley San Marcos 17:33.18 5:38/M    
36 29 1096 Victor Sanchez Hutto HS 17:33.73 5:38/M    
37 30 1678 Isaac Mireles Manor 17:35.88 5:38/M    
38 31 1596 Jesus Meza Kyle Lehman 17:36.02 5:38/M    
39 32 1509 Manny Rullan CP Vista Ridge 17:36.11 5:38/M    
40 33 1751 Eric Embry Pflugerville Hendrickson 17:38.05 5:39/M    
41 34 1464 Keshawn Cantrell Austin Reagan 17:45.02 5:41/M    
42 35 1759 Marcus Arroyo Round Rock Stony Point 17:45.36 5:41/M    
43 36 1813 Pablo Lomeli Lluis Round Rock Westwood 17:45.92 5:41/M    
44 37 1502 Cristian Jaimes CP Vista Ridge 17:50.52 5:43/M    
45 (> 7) 1772 Omar Rodriguez Round Rock Stony Point 17:50.91 5:43/M    
46 38 1841 Whitaker Reid San Marcos 17:52.59 5:44/M    
47 39 1531 Noe Enciso Del Valle 17:54.03 5:44/M    
48 40 1874 Chris Cadavid Temple 17:55.38 5:45/M    
49 41 1708 James Urbina Pflugerville 17:57.81 5:45/M    
50 42 1592 Santos Hernandez Kyle Lehman 17:58.83 5:46/M    
51 43 1823 Gavin Thomas Round Rock Westwood 18:00.28 5:46/M    
52 (< 5) 1459 Carlos Ramirez Austin Crockett 18:04.17 5:47/M    
53 44 1679 Miguel Olguin Manor 18:06.21 5:48/M    
54 45 1437 Dennis Hernandez Austin Akins 18:07.05 5:48/M    
55 46 1543 Bryan Nieto Del Valle 18:07.82 5:48/M    
56 (< 5) 1691 Ty Gibson Marble Falls 18:08.04 5:49/M    
57 47 1527 Misael Cervantes Del Valle 18:09.79 5:49/M    
58 48 1594 Thomas Lawlor Kyle Lehman 18:12.29 5:50/M    
59 49 1605 Liam Woods Kyle Lehman 18:14.47 5:51/M    
60 50 1749 Jorden Edwards Pflugerville Hendrickson 18:14.80 5:51/M    
61 51 1476 Ranferi Perez Austin Reagan 18:17.41 5:52/M    
62 52 1567 Jose Reyes Ceron Elgin 18:18.91 5:52/M    
63 53 1809 Coleman Hewett Round Rock Westwood 18:19.18 5:52/M    
64 54 1591 Edson Hernandez Kyle Lehman 18:20.27 5:53/M    
65 55 1478 Tristan Thomas Austin Reagan 18:20.50 5:53/M    
66 56 1881 Seth Little Temple 18:24.85 5:54/M    
67 57 1568 Jonathan Rivera-Camargo Elgin 18:25.78 5:54/M    
68 (> 7) 1601 Damien Roney Kyle Lehman 18:27.41 5:55/M    
69 58 1449 Andy Zamora Austin Akins 18:27.68 5:55/M    
70 59 1822 Zach Siegel Round Rock Westwood 18:29.32 5:55/M    
71 60 1684 Christian Salaza Manor 18:29.92 5:55/M    
72 61 1438 Franklin Hovey Austin Akins 18:32.64 5:56/M    
73 (< 5) 1462 James Nkurunziza Austin Eastside 18:33.32 5:57/M    
74 62 1532 Jose Escobar Del Valle 18:33.74 5:57/M    
75 63 1473 Kenizhe Johnson Austin Reagan 18:38.31 5:58/M    
76 (> 7) 1603 Joshua Torres-Whitmer Kyle Lehman 18:38.78 5:58/M    
77 64 1468 Cooper Evans Austin Reagan 18:42.38 6:00/M    
78 65 1564 Jovan Ortiz Elgin 18:43.01 6:00/M    
79 66 1072 Luis Lopez Austin Lanier 18:43.60 6:00/M    
80 67 1701 Connor Garrett Pflugerville 18:46.69 6:01/M    
81 68 1535 Luis Guerrero Del Valle 18:51.32 6:03/M    
82 (< 5) 1451 Juan Camacho Austin Crockett 18:51.33 6:03/M    
83 69 1669 Nicolas Darilek Manor 18:51.85 6:03/M    
84 70 1475 Brandon Melo Austin Reagan 18:52.08 6:03/M    
85 71 1801 Skylar Cupit Round Rock Westwood 18:52.36 6:03/M    
86 72 1800 Kyle Clements Round Rock Westwood 18:52.94 6:03/M    
87 73 1972 Miko Maxwell Hutto HS 18:53.05 6:03/M    
88 74 1541 Lambert Marquez Del Valle 18:53.30 6:03/M    
89 (> 7) 1534 Hugo Grangeno Del Valle 18:54.13 6:03/M    
90 75 1559 Timothy Eubanks Elgin 18:55.19 6:04/M    
91 76 1875 Caleb Cook Temple 18:55.45 6:04/M    
92 77 1554 Richard Aguirre Elgin 18:56.95 6:04/M    
93 78 1490 Adrian Sevilla Austin Travis 18:57.05 6:04/M    
94 (> 7) 1815 Satyavan Malpani Round Rock Westwood 18:58.30 6:05/M    
95 79 1971 Trendon Mace Hutto HS 18:58.49 6:05/M    
96 80 1705 Zane Redd Pflugerville 18:59.05 6:05/M    
97 81 1837 Carlos Hernandez San Marcos 18:59.07 6:05/M    
98 82 1885 Bryce Richardson Temple 19:02.32 6:06/M    
99 83 1742 Eric Brackelsberg Pflugerville Hendrickson 19:03.18 6:06/M    
100 84 1738 August Ashlock Pflugerville Hendrickson 19:05.32 6:07/M    
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
101 (> 7) 1816 Neil Panwalker Round Rock Westwood 19:07.55 6:08/M    
102 85 1736 Lincoln Wieck Pflugerville Connally 19:13.92 6:10/M    
103 (> 7) 1571 Julio Villa Elgin 19:15.28 6:10/M    
104 86 1722 Jesse Lopez Pflugerville Connally 19:21.24 6:12/M    
105 (> 7) 1886 Avery Rodriguez Temple 19:24.61 6:13/M    
106 87 1508 Hans Roman CP Vista Ridge 19:24.66 6:13/M    
107 88 1436 Jacob Hannon Austin Akins 19:26.03 6:14/M    
108 89 1500 Jacob Giboney CP Vista Ridge 19:31.01 6:15/M    
109 (< 5) 1450 Erick Bernal Austin Crockett 19:32.53 6:16/M    
110 90 1706 Joseph Spinhirne Pflugerville 19:34.67 6:16/M    
111 (> 7) 1506 Ethan Niedzwiedz CP Vista Ridge 19:37.07 6:17/M    
112 91 1718 Kenny Garcia Pflugerville Connally 19:39.33 6:18/M    
113 92 1973 Caleb Morgan Hutto HS 19:40.40 6:18/M    
114 93 1967 Dylan Calhoun Hutto HS 19:41.22 6:19/M    
115 94 1675 Jonathan Jimenez Manor 19:47.66 6:20/M    
116 (> 7) 1548 Gilberto Sustaita Del Valle 19:48.39 6:21/M    
117 (> 7) 1530 Eudolfo Diaz Del Valle 19:51.98 6:22/M    
118 95 1097 Brady Shipman Hutto HS 19:56.72 6:23/M    
119 96 1673 Juan Garcia Manor 19:59.14 6:24/M    
120 (> 7) 1820 Colton Roberts Round Rock Westwood 20:00.33 6:25/M    
121 97 1465 Clinton Cooper Austin Reagan 20:01.21 6:25/M    
122 (> 7) 1565 Rufino Osorio Elgin 20:01.53 6:25/M    
123 98 1492 Caleb Tan Austin Travis 20:05.18 6:26/M    
124 99 1969 Mario Guitierrez Hutto HS 20:14.30 6:29/M    
125 (> 7) 1095 Matthew Riggan Hutto HS 20:16.56 6:30/M    
126 100 1671 Kevin Frias Manor 20:22.64 6:32/M    
127 (> 7) 1686 Jesus Silva Manor 20:23.47 6:32/M    
128 101 1494 David Tobias Austin Travis 20:25.47 6:33/M    
129 (> 7) 1965 Bryant Bailey Hutto HS 20:30.33 6:34/M    
130 102 1485 Adan Dominguez Austin Travis 20:34.69 6:36/M    
131 (> 7) 1975 Jonathon Riggan Hutto HS 20:36.91 6:36/M    
132 103 1737 Merhawi Woldegebriel Pflugerville Connally 20:37.52 6:36/M    
133 (> 7) 1471 Printess Harper Austin Reagan 20:38.41 6:37/M    
134 104 1070 Maung Cho Austin Lanier 20:38.65 6:37/M    
135 (> 7) 1682 Uzziel Rogel Manor 21:02.38 6:44/M    
136 (> 7) 1668 Andres Arzola Manor 21:02.48 6:44/M    
137 (> 7) 1505 Donald Newvahner CP Vista Ridge 21:18.11 6:50/M    
138 105 1071 Cristopher Solorzano Austin Lanier 21:18.37 6:50/M    
139 106 2560 Keonus Moore Pflugerville Connally 21:26.77 6:52/M    
140 107 1709 Cameron Balandran Pflugerville Connally 21:28.48 6:53/M    
141 108 1710 Dinesh Bhatt Pflugerville Connally 21:30.34 6:53/M    
142 109 1073 Jesus Ortiz Austin Lanier 22:03.59 7:04/M    
143 (< 5) 1463 Diego Rodriguez Austin Eastside 22:18.42 7:09/M    
144 110 1075 Jose Vazquez Austin Lanier 22:23.09 7:10/M    
Top

Overall Finish List - Boys

VARSITY BOYS 1A-6A

D2 Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1865 Eli Ortiz Taylor 16:08.07 5:10/M    
2 2 1582 Cristian Montelongo Giddings 16:31.51 5:18/M    
3 3 1578 Fernando Herrera Giddings 16:43.35 5:21/M    
4 4 1579 Oscar Laris Giddings 16:46.45 5:22/M    
5 5 1619 Nathan Herrin Lampasas 16:49.56 5:23/M    
6 6 1859 Derek Martinez Taylor 17:24.43 5:35/M    
7 7 1581 Teegan MacKey Giddings 17:25.21 5:35/M    
8 8 1584 Kyle Schatte Giddings 17:30.21 5:37/M    
9 (< 5) 1899 Rafael Garcia Weiss 17:31.86 5:37/M    
10 9 1639 Jason Huerta Leander Glenn 17:31.87 5:37/M    
11 10 1960 Leonel Sanchez Ugarte Cedar Creek HS 17:45.67 5:41/M    
12 11 1575 Thomas Davis Giddings 17:49.72 5:43/M    
13 12 1574 Diego Campos Giddings 18:04.97 5:47/M    
14 13 1631 Qadir Tolliver Lampasas 18:05.55 5:48/M    
15 14 1613 Jon Davis Lampasas 18:14.54 5:51/M    
16 15 1854 Darrian Duncan Taylor 18:21.35 5:53/M    
17 (> 7) 1583 Hunter Pleasant Giddings 18:21.94 5:53/M    
18 16 1963 Daniel Valles Cedar Creek HS 18:23.09 5:54/M    
19 (< 5) 1900 Daniel Morales Weiss 18:25.97 5:54/M    
20 17 1610 Kirby Berry Lampasas 18:34.97 5:57/M    
21 18 1648 Jaylen Thompson Leander Glenn 18:36.66 5:58/M    
22 19 1868 Ben Roberts Taylor 18:37.29 5:58/M    
23 20 1615 Jared Garza Lampasas 18:38.50 5:58/M    
24 21 1620 Cody Hinson Lampasas 18:43.02 6:00/M    
25 22 1953 Jacob Garcia Sanchez Cedar Creek HS 18:43.28 6:00/M    
26 23 1626 Luke Palacios Lampasas 18:48.95 6:02/M    
27 (> 7) 1614 Eric Flores Lampasas 18:57.81 6:04/M    
28 24 1636 Geovanni Cruz Leander Glenn 18:58.09 6:05/M    
29 25 1642 Darrin Redford Leander Glenn 19:11.05 6:09/M    
30 26 1954 Henry Jones Cedar Creek HS 19:11.68 6:09/M    
31 (< 5) 1901 Micah Wiginton Weiss 19:22.03 6:12/M    
32 27 1848 Joshua Matura Smithville 19:23.49 6:13/M    
33 28 1650 Matthew Winkley Leander Glenn 19:24.24 6:13/M    
34 29 1638 Brett Haden Leander Glenn 19:29.60 6:15/M    
35 (> 7) 1608 Izaiah Andrade Lampasas 19:31.99 6:15/M    
36 30 1870 Anthony Salazar Taylor 19:45.87 6:20/M    
37 31 1956 Dominic Mojica Cedar Creek HS 19:51.65 6:22/M    
38 32 1867 Robert Ramirez Taylor 19:55.19 6:23/M    
39 33 1640 Jeffrey Korioth Leander Glenn 20:02.53 6:25/M    
40 (< 5) 1902 Gabriel Wilson Weiss 20:04.43 6:26/M    
41 34 1863 Miguel Ochoa Taylor 20:05.64 6:26/M    
42 (> 7) 1857 Jose Lopez Taylor 20:11.11 6:28/M    
43 (> 7) 1632 Cody Woods Lampasas 20:22.60 6:32/M    
44 35 1850 Blaine Sherrill Smithville 20:28.83 6:34/M    
45 (> 7) 1869 Jackson Rohlack Taylor 20:32.48 6:35/M    
46 36 1950 Oswaldo Fortanel Benitez Cedar Creek HS 20:46.66 6:39/M    
47 37 1849 Kordel Rohde Smithville 20:54.79 6:42/M    
48 38 1920 Rason Burkett Smithville 21:07.08 6:46/M    
49 39 1851 Graham Sherrill Smithville 21:20.16 6:50/M    
50 (> 7) 1860 Francisco Martinez Taylor 21:33.64 6:54/M    
51 40 1847 Matthew Edwards Smithville 22:17.82 7:09/M    
Top

Final Team Results - Boys

VARSITY BOYS 1A-6A

D1 Teams

Team - Round Rock Stony Point

Finish Position - 1

Team Score (places): 34

Team Score (times): 1:20:00.02

Ave Time:16:00.00

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1762 Dereck Elkins   1 1 15:04.05 15:04.05 0:00.00
2 1778 Denzel Vilsaint   5 6 15:55.40 30:59.45 0:51.35
3 1761 Daniel Delgado   7 13 16:06.77 47:06.22 1:02.72
4 1776 Caleb Varnador   8 21 16:18.10 1:03:24.32 1:14.05
5 1770 Gordon Parkhurst   13 34 16:35.70 1:20:00.02 1:31.65
6 1771 Julian Devin Pedraza   (25) (59) 17:29.72 1:37:29.74 2:25.67
7 1759 Marcus Arroyo   (35) (94) 17:45.36 1:55:15.10 2:41.31
8 1772 Omar Rodriguez   More Than 7   17:50.91 2:13:06.01 2:46.86

Team - Pflugerville Hendrickson

Finish Position - 2

Team Score (places): 108

Team Score (times): 1:24:19.85

Ave Time:16:51.97

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1753 Noah Perez   4 4 15:46.84 15:46.84 0:00.00
2 1741 Spencer Boykin   6 10 15:59.69 31:46.53 0:12.85
3 1739 Ernest Bogart   15 25 16:40.47 48:27.00 0:53.63
4 1751 Eric Embry   33 58 17:38.05 1:06:05.05 1:51.21
5 1749 Jorden Edwards   50 108 18:14.80 1:24:19.85 2:27.96
6 1742 Eric Brackelsberg   (83) (191) 19:03.18 1:43:23.03 3:16.34
7 1738 August Ashlock   (84) (275) 19:05.32 2:02:28.35 3:18.48

Team - CP Vista Ridge

Finish Position - 3

Team Score (places): 117

Team Score (times): 1:25:56.34

Ave Time:17:11.27

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1496 Nick Alfaro   10 10 16:26.55 16:26.55 0:00.00
2 1504 Sasha Longmire   11 21 16:30.83 32:57.38 0:04.28
3 1511 Santiago Soto   27 48 17:32.33 50:29.71 1:05.78
4 1509 Manny Rullan   32 80 17:36.11 1:08:05.82 1:09.56
5 1502 Cristian Jaimes   37 117 17:50.52 1:25:56.34 1:23.97
6 1508 Hans Roman   (87) (204) 19:24.66 1:45:21.00 2:58.11
7 1500 Jacob Giboney   (89) (293) 19:31.01 2:04:52.01 3:04.46
8 1506 Ethan Niedzwiedz   More Than 7   19:37.07 2:24:29.08 3:10.52
9 1505 Donald Newvahner   More Than 7   21:18.11 2:45:47.19 4:51.56

Team - Temple

Finish Position - 4

Team Score (places): 138

Team Score (times): 1:26:32.76

Ave Time:17:18.55

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1880 Jesse Chuey Hernandez   9 9 16:19.43 16:19.43 0:00.00
2 1887 Luis Rojas   12 21 16:32.11 32:51.54 0:12.68
3 1878 Kamron Gossett   21 42 17:20.99 50:12.53 1:01.56
4 1874 Chris Cadavid   40 82 17:55.38 1:08:07.91 1:35.95
5 1881 Seth Little   56 138 18:24.85 1:26:32.76 2:05.42
6 1875 Caleb Cook   (76) (214) 18:55.45 1:45:28.21 2:36.02
7 1885 Bryce Richardson   (82) (296) 19:02.32 2:04:30.53 2:42.89
8 1886 Avery Rodriguez   More Than 7   19:24.61 2:23:55.14 3:05.18

Team - Kyle Lehman

Finish Position - 5

Team Score (places): 149

Team Score (times): 1:27:00.53

Ave Time:17:24.11

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1588 Jose Cano   2 2 15:41.12 15:41.12 0:00.00
2 1598 David Robinson   26 28 17:32.27 33:13.39 1:51.15
3 1596 Jesus Meza   31 59 17:36.02 50:49.41 1:54.90
4 1592 Santos Hernandez   42 101 17:58.83 1:08:48.24 2:17.71
5 1594 Thomas Lawlor   48 149 18:12.29 1:27:00.53 2:31.17
6 1605 Liam Woods   (49) (198) 18:14.47 1:45:15.00 2:33.35
7 1591 Edson Hernandez   (54) (252) 18:20.27 2:03:35.27 2:39.15
8 1601 Damien Roney   More Than 7   18:27.41 2:22:02.68 2:46.29
9 1603 Joshua Torres-Whitmer   More Than 7   18:38.78 2:40:41.46 2:57.66

Team - San Marcos

Finish Position - 6

Team Score (places): 173

Team Score (times): 1:27:38.82

Ave Time:17:31.76

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1838 Anthony Lopez   3 3 15:45.56 15:45.56 0:00.00
2 1844 Travis Rounds   23 26 17:28.42 33:13.98 1:42.86
3 1836 Shaun Haley   28 54 17:33.18 50:47.16 1:47.62
4 1841 Whitaker Reid   38 92 17:52.59 1:08:39.75 2:07.03
5 1837 Carlos Hernandez   81 173 18:59.07 1:27:38.82 3:13.51

Team - Austin Akins

Finish Position - 7

Team Score (places): 204

Team Score (times): 1:29:16.72

Ave Time:17:51.34

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1446 Cassius Roberts   16 16 16:40.88 16:40.88 0:00.00
2 1445 Matthew Quiroz   24 40 17:28.47 34:09.35 0:47.59
3 1437 Dennis Hernandez   45 85 18:07.05 52:16.40 1:26.17
4 1449 Andy Zamora   58 143 18:27.68 1:10:44.08 1:46.80
5 1438 Franklin Hovey   61 204 18:32.64 1:29:16.72 1:51.76
6 1436 Jacob Hannon   (88) (292) 19:26.03 1:48:42.75 2:45.15

Team - Round Rock Westwood

Finish Position - 8

Team Score (places): 208

Team Score (times): 1:29:35.71

Ave Time:17:55.14

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1821 Zach Shrull   17 17 17:01.01 17:01.01 0:00.00
2 1813 Pablo Lomeli Lluis   36 53 17:45.92 34:46.93 0:44.91
3 1823 Gavin Thomas   43 96 18:00.28 52:47.21 0:59.27
4 1809 Coleman Hewett   53 149 18:19.18 1:11:06.39 1:18.17
5 1822 Zach Siegel   59 208 18:29.32 1:29:35.71 1:28.31
6 1801 Skylar Cupit   (71) (279) 18:52.36 1:48:28.07 1:51.35
7 1800 Kyle Clements   (72) (351) 18:52.94 2:07:21.01 1:51.93
8 1815 Satyavan Malpani   More Than 7   18:58.30 2:26:19.31 1:57.29
9 1816 Neil Panwalker   More Than 7   19:07.55 2:45:26.86 2:06.54
10 1820 Colton Roberts   More Than 7   20:00.33 3:05:27.19 2:59.32

Team - Elgin

Finish Position - 9

Team Score (places): 211

Team Score (times): 1:29:46.95

Ave Time:17:57.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1555 Ricardo Araujo-Reyes   18 18 17:03.35 17:03.35 0:00.00
2 1570 Mario Ruiz   19 37 17:15.90 34:19.25 0:12.55
3 1567 Jose Reyes Ceron   52 89 18:18.91 52:38.16 1:15.56
4 1568 Jonathan Rivera-Camargo   57 146 18:25.78 1:11:03.94 1:22.43
5 1564 Jovan Ortiz   65 211 18:43.01 1:29:46.95 1:39.66
6 1559 Timothy Eubanks   (75) (286) 18:55.19 1:48:42.14 1:51.84
7 1554 Richard Aguirre   (77) (363) 18:56.95 2:07:39.09 1:53.60
8 1571 Julio Villa   More Than 7   19:15.28 2:26:54.37 2:11.93
9 1565 Rufino Osorio   More Than 7   20:01.53 2:46:55.90 2:58.18

Team - Del Valle

Finish Position - 10

Team Score (places): 216

Team Score (times): 1:30:07.05

Ave Time:18:01.41

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1550 Kevin Vazquez-Arredondo   22 22 17:21.67 17:21.67 0:00.00
2 1531 Noe Enciso   39 61 17:54.03 35:15.70 0:32.36
3 1543 Bryan Nieto   46 107 18:07.82 53:23.52 0:46.15
4 1527 Misael Cervantes   47 154 18:09.79 1:11:33.31 0:48.12
5 1532 Jose Escobar   62 216 18:33.74 1:30:07.05 1:12.07
6 1535 Luis Guerrero   (68) (284) 18:51.32 1:48:58.37 1:29.65
7 1541 Lambert Marquez   (74) (358) 18:53.30 2:07:51.67 1:31.63
8 1534 Hugo Grangeno   More Than 7   18:54.13 2:26:45.80 1:32.46
9 1548 Gilberto Sustaita   More Than 7   19:48.39 2:46:34.19 2:26.72
10 1530 Eudolfo Diaz   More Than 7   19:51.98 3:06:26.17 2:30.31

Team - Austin Reagan

Finish Position - 11

Team Score (places): 267

Team Score (times): 1:31:43.62

Ave Time:18:20.72

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1464 Keshawn Cantrell   34 34 17:45.02 17:45.02 0:00.00
2 1476 Ranferi Perez   51 85 18:17.41 36:02.43 0:32.39
3 1478 Tristan Thomas   55 140 18:20.50 54:22.93 0:35.48
4 1473 Kenizhe Johnson   63 203 18:38.31 1:13:01.24 0:53.29
5 1468 Cooper Evans   64 267 18:42.38 1:31:43.62 0:57.36
6 1475 Brandon Melo   (70) (337) 18:52.08 1:50:35.70 1:07.06
7 1465 Clinton Cooper   (97) (434) 20:01.21 2:10:36.91 2:16.19
8 1471 Printess Harper   More Than 7   20:38.41 2:31:15.32 2:53.39

Team - Pflugerville

Finish Position - 12

Team Score (places): 292

Team Score (times): 1:31:55.17

Ave Time:18:23.03

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1702 Eli McWilliams   14 14 16:36.95 16:36.95 0:00.00
2 1708 James Urbina   41 55 17:57.81 34:34.76 1:20.86
3 1701 Connor Garrett   67 122 18:46.69 53:21.45 2:09.74
4 1705 Zane Redd   80 202 18:59.05 1:12:20.50 2:22.10
5 1706 Joseph Spinhirne   90 292 19:34.67 1:31:55.17 2:57.72

Team - Manor

Finish Position - 13

Team Score (places): 297

Team Score (times): 1:32:51.52

Ave Time:18:34.30

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1678 Isaac Mireles   30 30 17:35.88 17:35.88 0:00.00
2 1679 Miguel Olguin   44 74 18:06.21 35:42.09 0:30.33
3 1684 Christian Salaza   60 134 18:29.92 54:12.01 0:54.04
4 1669 Nicolas Darilek   69 203 18:51.85 1:13:03.86 1:15.97
5 1675 Jonathan Jimenez   94 297 19:47.66 1:32:51.52 2:11.78
6 1673 Juan Garcia   (96) (393) 19:59.14 1:52:50.66 2:23.26
7 1671 Kevin Frias   (100) (493) 20:22.64 2:13:13.30 2:46.76
8 1686 Jesus Silva   More Than 7   20:23.47 2:33:36.77 2:47.59
9 1682 Uzziel Rogel   More Than 7   21:02.38 2:54:39.15 3:26.50
10 1668 Andres Arzola   More Than 7   21:02.48 3:15:41.63 3:26.60

Team - Hutto HS

Finish Position - 14

Team Score (places): 366

Team Score (times): 1:34:46.89

Ave Time:18:57.38

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1096 Victor Sanchez   29 29 17:33.73 17:33.73 0:00.00
2 1972 Miko Maxwell   73 102 18:53.05 36:26.78 1:19.32
3 1971 Trendon Mace   79 181 18:58.49 55:25.27 1:24.76
4 1973 Caleb Morgan   92 273 19:40.40 1:15:05.67 2:06.67
5 1967 Dylan Calhoun   93 366 19:41.22 1:34:46.89 2:07.49
6 1097 Brady Shipman   (95) (461) 19:56.72 1:54:43.61 2:22.99
7 1969 Mario Guitierrez   (99) (560) 20:14.30 2:14:57.91 2:40.57
8 1095 Matthew Riggan   More Than 7   20:16.56 2:35:14.47 2:42.83
9 1965 Bryant Bailey   More Than 7   20:30.33 2:55:44.80 2:56.60
10 1975 Jonathon Riggan   More Than 7   20:36.91 3:16:21.71 3:03.18

Team - Austin Travis

Finish Position - 15

Team Score (places): 399

Team Score (times): 1:37:18.95

Ave Time:19:27.79

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1488 Jaime Palacios   20 20 17:16.56 17:16.56 0:00.00
2 1490 Adrian Sevilla   78 98 18:57.05 36:13.61 1:40.49
3 1492 Caleb Tan   98 196 20:05.18 56:18.79 2:48.62
4 1494 David Tobias   101 297 20:25.47 1:16:44.26 3:08.91
5 1485 Adan Dominguez   102 399 20:34.69 1:37:18.95 3:18.13

Team - Pflugerville Connally

Finish Position - 16

Team Score (places): 471

Team Score (times): 1:40:18.78

Ave Time:20:03.76

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1736 Lincoln Wieck   85 85 19:13.92 19:13.92 0:00.00
2 1722 Jesse Lopez   86 171 19:21.24 38:35.16 0:07.32
3 1718 Kenny Garcia   91 262 19:39.33 58:14.49 0:25.41
4 1737 Merhawi Woldegebriel   103 365 20:37.52 1:18:52.01 1:23.60
5 2560 Keonus Moore   106 471 21:26.77 1:40:18.78 2:12.85
6 1709 Cameron Balandran   (107) (578) 21:28.48 2:01:47.26 2:14.56
7 1710 Dinesh Bhatt   (108) (686) 21:30.34 2:23:17.60 2:16.42

Team - Austin Lanier

Finish Position - 17

Team Score (places): 494

Team Score (times): 1:45:07.30

Ave Time:21:01.46

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1072 Luis Lopez   66 66 18:43.60 18:43.60 0:00.00
2 1070 Maung Cho   104 170 20:38.65 39:22.25 1:55.05
3 1071 Cristopher Solorzano   105 275 21:18.37 1:00:40.62 2:34.77
4 1073 Jesus Ortiz   109 384 22:03.59 1:22:44.21 3:19.99
5 1075 Jose Vazquez   110 494 22:23.09 1:45:07.30 3:39.49

Team - Austin Crockett

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1459 Carlos Ramirez   Less Than 5   18:04.17 18:04.17 0:00.00
2 1451 Juan Camacho   Less Than 5   18:51.33 36:55.50 0:47.16
3 1450 Erick Bernal   Less Than 5   19:32.53 56:28.03 1:28.36

Team - Austin Eastside

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1462 James Nkurunziza   Less Than 5   18:33.32 18:33.32 0:00.00
2 1463 Diego Rodriguez   Less Than 5   22:18.42 40:51.74 3:45.10

Team - Leander Rouse

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1667 James Tisdale   Less Than 5   15:40.40 15:40.40 0:00.00
2 1657 Danny Madrid   Less Than 5   15:51.47 31:31.87 0:11.07
3 1654 Ian Hoffmann   Less Than 5   16:56.86 48:28.73 1:16.46
4 1660 Andrew Padilla   Less Than 5   16:59.52 1:05:28.25 1:19.12

Team - Marble Falls

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1695 Devonte Torns   Less Than 5   16:55.23 16:55.23 0:00.00
2 1688 Bryer Atkinson   Less Than 5   17:06.95 34:02.18 0:11.72
3 1689 Alex Castelan   Less Than 5   17:12.43 51:14.61 0:17.20
4 1691 Ty Gibson   Less Than 5   18:08.04 1:09:22.65 1:12.81
Top

Final Team Results - Boys

VARSITY BOYS 1A-6A

D2 Teams

Team - Giddings

Finish Position - 1

Team Score (places): 24

Team Score (times): 1:24:56.73

Ave Time:16:59.35

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1582 Cristian Montelongo   2 2 16:31.51 16:31.51 0:00.00
2 1578 Fernando Herrera   3 5 16:43.35 33:14.86 0:11.84
3 1579 Oscar Laris   4 9 16:46.45 50:01.31 0:14.94
4 1581 Teegan MacKey   7 16 17:25.21 1:07:26.52 0:53.70
5 1584 Kyle Schatte   8 24 17:30.21 1:24:56.73 0:58.70
6 1575 Thomas Davis   (11) (35) 17:49.72 1:42:46.45 1:18.21
7 1574 Diego Campos   (12) (47) 18:04.97 2:00:51.42 1:33.46
8 1583 Hunter Pleasant   More Than 7   18:21.94 2:19:13.36 1:50.43

Team - Lampasas

Finish Position - 2

Team Score (places): 69

Team Score (times): 1:30:23.12

Ave Time:18:04.62

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1619 Nathan Herrin   5 5 16:49.56 16:49.56 0:00.00
2 1631 Qadir Tolliver   13 18 18:05.55 34:55.11 1:15.99
3 1613 Jon Davis   14 32 18:14.54 53:09.65 1:24.98
4 1610 Kirby Berry   17 49 18:34.97 1:11:44.62 1:45.41
5 1615 Jared Garza   20 69 18:38.50 1:30:23.12 1:48.94
6 1620 Cody Hinson   (21) (90) 18:43.02 1:49:06.14 1:53.46
7 1626 Luke Palacios   (23) (113) 18:48.95 2:07:55.09 1:59.39
8 1614 Eric Flores   More Than 7   18:57.81 2:26:52.90 2:08.25
9 1608 Izaiah Andrade   More Than 7   19:31.99 2:46:24.89 2:42.43
10 1632 Cody Woods   More Than 7   20:22.60 3:06:47.49 3:33.04

Team - Taylor

Finish Position - 3

Team Score (places): 71

Team Score (times): 1:30:17.01

Ave Time:18:03.40

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1865 Eli Ortiz   1 1 16:08.07 16:08.07 0:00.00
2 1859 Derek Martinez   6 7 17:24.43 33:32.50 1:16.36
3 1854 Darrian Duncan   15 22 18:21.35 51:53.85 2:13.28
4 1868 Ben Roberts   19 41 18:37.29 1:10:31.14 2:29.22
5 1870 Anthony Salazar   30 71 19:45.87 1:30:17.01 3:37.80
6 1867 Robert Ramirez   (32) (103) 19:55.19 1:50:12.20 3:47.12
7 1863 Miguel Ochoa   (34) (137) 20:05.64 2:10:17.84 3:57.57
8 1857 Jose Lopez   More Than 7   20:11.11 2:30:28.95 4:03.04
9 1869 Jackson Rohlack   More Than 7   20:32.48 2:51:01.43 4:24.41
10 1860 Francisco Martinez   More Than 7   21:33.64 3:12:35.07 5:25.57

Team - Leander Glenn

Finish Position - 4

Team Score (places): 104

Team Score (times): 1:33:41.91

Ave Time:18:44.38

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1639 Jason Huerta   9 9 17:31.87 17:31.87 0:00.00
2 1648 Jaylen Thompson   18 27 18:36.66 36:08.53 1:04.79
3 1636 Geovanni Cruz   24 51 18:58.09 55:06.62 1:26.22
4 1642 Darrin Redford   25 76 19:11.05 1:14:17.67 1:39.18
5 1650 Matthew Winkley   28 104 19:24.24 1:33:41.91 1:52.37
6 1638 Brett Haden   (29) (133) 19:29.60 1:53:11.51 1:57.73
7 1640 Jeffrey Korioth   (33) (166) 20:02.53 2:13:14.04 2:30.66

Team - Cedar Creek HS

Finish Position - 5

Team Score (places): 105

Team Score (times): 1:33:55.37

Ave Time:18:47.07

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1960 Leonel Sanchez Ugarte   10 10 17:45.67 17:45.67 0:00.00
2 1963 Daniel Valles   16 26 18:23.09 36:08.76 0:37.42
3 1953 Jacob Garcia Sanchez   22 48 18:43.28 54:52.04 0:57.61
4 1954 Henry Jones   26 74 19:11.68 1:14:03.72 1:26.01
5 1956 Dominic Mojica   31 105 19:51.65 1:33:55.37 2:05.98
6 1950 Oswaldo Fortanel Benitez   (36) (141) 20:46.66 1:54:42.03 3:00.99

Team - Smithville

Finish Position - 6

Team Score (places): 176

Team Score (times): 1:43:14.35

Ave Time:20:38.87

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1848 Joshua Matura   27 27 19:23.49 19:23.49 0:00.00
2 1850 Blaine Sherrill   35 62 20:28.83 39:52.32 1:05.34
3 1849 Kordel Rohde   37 99 20:54.79 1:00:47.11 1:31.30
4 1920 Rason Burkett   38 137 21:07.08 1:21:54.19 1:43.59
5 1851 Graham Sherrill   39 176 21:20.16 1:43:14.35 1:56.67
6 1847 Matthew Edwards   (40) (216) 22:17.82 2:05:32.17 2:54.33

Team - Weiss

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1899 Rafael Garcia   Less Than 5   17:31.86 17:31.86 0:00.00
2 1900 Daniel Morales   Less Than 5   18:25.97 35:57.83 0:54.11
3 1901 Micah Wiginton   Less Than 5   19:22.03 55:19.86 1:50.17
4 1902 Gabriel Wilson   Less Than 5   20:04.43 1:15:24.29 2:32.57

Results Question | Race Website

Results Powered By: