mychiptime.com

FRESHMAN BOYS/GIRLS

09/01/2017

Austin, TX

FRESHMAN BOYS/GIRLS

XC


Back to Westlake Chaparral XC Invitational Main


Westlake Chaparral XC Invite

Westlake Chaparral XC Invite

September 01, 2017


Results by RunFAR Racing Services, Inc. RunFAR Racing Services, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - Freshman Boys/Girls - HS Teams
Team Summary - Girls - Freshman Boys/Girls - HS Teams
Finish List - Boys - Freshman Boys/Girls - HS Teams
Team Summary - Boys - Freshman Boys/Girls - HS Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Freshman Boys/Girls

HS Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 2270 Jack Marshal Austin Westlake 11:51.29 5:56/M 9  
2 2 2542 Jayan Nitzsche St. Stephens Episcopal School 11:51.43 5:56/M 9  
3 3 2192 Robert Delmark Austin Lake Travis 12:07.43 6:04/M 9  
4 4 2212 Jack Shelton Austin Lake Travis 12:10.57 6:05/M 9  
5 5 2356 Daniel Serna Carrillo Georgetown East View 12:28.90 6:14/M 9  
6 6 2545 Hunter Thu St. Stephens Episcopal School 12:32.05 6:16/M 9  
7 7 2217 Tyler Trzupek Austin Lake Travis 12:42.56 6:21/M 9  
8 8 2547 Nic Valdes St. Stephens Episcopal School 12:52.79 6:26/M 9  
9 9 2548 Sloan Wittliff St. Stephens Episcopal School 12:53.52 6:27/M 9  
10 (< 5) 2318 Nate Garza Georgetown 13:01.27 6:31/M 9  
11 10 2246 Nick Hartman Austin Westlake 13:06.19 6:33/M  
12 11 2206 Nicholas Orlowsky Austin Lake Travis 13:13.23 6:37/M 9  
13 12 2538 Matthew Kim St. Stephens Episcopal School 13:20.12 6:40/M 9  
14 13 2208 Dakota Qualls Austin Lake Travis 13:21.85 6:41/M 9  
15 14 2362 Greg Zavala Georgetown East View 13:31.62 6:46/M 9  
16 15 2273 Evan Yu Austin Westlake 13:31.96 6:46/M  
17 16 2238 Collin Clarke Austin Westlake 13:37.46 6:49/M  
18 17 2353 Tyler Ohman Georgetown East View 13:42.78 6:51/M 9  
19 18 2263 Parker Moon Austin Westlake 13:44.76 6:52/M  
20 19 2354 David Rodriguez Georgetown East View 13:45.55 6:53/M 9  
21 20 2196 Raul Higareda Austin Lake Travis 14:02.47 7:01/M 9  
22 21 2201 Jason Lauderdale Austin Lake Travis 14:04.28 7:02/M 9  
23 22 2454 Nguyen John Round Rock McNeil 14:07.46 7:04/M 9  
24 23 2549 Dylan Young St. Stephens Episcopal School 14:08.93 7:04/M 9  
25 (> 7) 2185 Joshua Bittok Austin Lake Travis 14:09.81 7:05/M 9  
26 24 2457 Nathan Luevano Round Rock McNeil 14:12.43 7:06/M 9  
27 25 2250 Walker Horne Austin Westlake 14:13.46 7:07/M 9  
28 (< 5) 2401 Wiiliam Rodriquez NYOS Charter 14:43.76 7:22/M 9  
29 26 2445 James Ahmann Round Rock McNeil 14:44.12 7:22/M 9  
30 (< 5) 2520 Max McDaniel St. Michaels Catholic 14:56.50 7:28/M 11  
31 27 2348 Diego Hueta Pitones Georgetown East View 14:59.36 7:30/M 9  
32 28 2466 Cascade Pierce-Shimomura Round Rock McNeil 15:02.34 7:31/M 9  
33 (> 7) 2213 Charles Simmons Austin Lake Travis 15:02.96 7:31/M 9  
34 (> 7) 2219 Shane West Austin Lake Travis 15:08.16 7:34/M 9  
35 (> 7) 2207 Brett Pettit Austin Lake Travis 15:12.58 7:36/M 9  
36 (> 7) 2184 Evan Bergstrom Austin Lake Travis 15:12.76 7:36/M 9  
37 (< 5) 2518 Matthias Mahoney St. Michaels Catholic 15:31.69 7:46/M 12  
38 (< 5) 2403 Reece Carlson Rawson Saunders 15:37.24 7:49/M 9  
39 (> 7) 2209 Mason Scott Austin Lake Travis 15:54.13 7:57/M 9  
40 29 2363 Andrew Zeleny Georgetown East View 15:57.27 7:59/M 9  
41 30 2473 Daniel Zuniga Round Rock McNeil 16:41.25 8:21/M 9  
42 (< 5) 2404 Owen Mielke Rawson Saunders 16:53.68 8:27/M 9  
43 (> 7) 2210 Harrison Shaw Austin Lake Travis 17:03.45 8:32/M 9  
44 31 2239 Andre Coetzee Austin Westlake 17:08.85 8:34/M 9  
45 32 2471 Titus Vaughn Round Rock McNeil 17:17.90 8:39/M 9  
46 (> 7) 2237 Josh Barua Austin Westlake 17:48.18 8:54/M 9  
47 (> 7) 2211 Shahir Sheikh Austin Lake Travis 19:11.30 9:36/M 9  
48 (< 5) 2402 Will Theurer NYOS Charter 19:29.89 9:45/M 9  
49 33 2446 John Alcozer Round Rock McNeil 19:37.74 9:49/M 9  
Top

Team Summary Report - Boys

Freshman Boys/Girls

HS Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 St. Stephens Episcopal School 37 2 6 8 9 12 23    
Top 5 Times: 1:03:29.91  
2 Austin Lake Travis 38 3 4 7 11 13 20 21    
Top 5 Times: 1:03:35.64  
3 Austin Westlake 60 1 10 15 16 18 25 31    
Top 5 Times: 1:05:51.66  
4 Georgetown East View 82 5 14 17 19 27 29    
Top 5 Times: 1:08:28.21  
5 Round Rock McNeil 130 22 24 26 28 30 32 33    
Top 5 Times: 1:14:47.60  
Inc. Georgetown 1 finishers    
Inc. NYOS Charter 2 finishers    
Inc. Rawson Saunders 2 finishers    
Inc. St. Michaels Catholic 2 finishers    
 
Top

Overall Finish List - Girls

Freshman Boys/Girls

HS Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 965 Kinsey Neas Austin Westlake 14:46.90 7:23/M 9  
2 2 2032 Ashlyn Valadez Georgetown East View 15:14.51 7:37/M 9  
3 (< 5) 2151 Penelope Cano St. Stephens Episcopal School 15:18.95 7:39/M 9  
4 3 984 Dilyn Weitzner Austin Westlake 15:22.30 7:41/M 9  
5 4 968 Lauren Ogilive Austin Westlake 15:24.70 7:42/M 9  
6 5 2087 Cassidy Avina Round Rock McNeil 15:28.20 7:44/M 9  
7 6 2023 Roselyn Padron Georgetown East View 15:30.98 7:45/M 9  
8 (< 5) 2161 Hattie White St. Stephens Episcopal School 15:35.29 7:48/M 9  
9 7 2016 Brooke Bullard Georgetown East View 15:42.86 7:51/M 9  
10 8 903 Tallie Kumar Austin Lake Travis 15:46.09 7:53/M 9  
11 (< 5) 2005 Erin Kunz Georgetown 16:05.99 8:03/M 9  
12 9 2018 Molly Dunham Georgetown East View 16:16.17 8:08/M 9  
13 10 2027 Patty Ruiz Georgetown East View 16:23.28 8:12/M 9  
14 (< 5) 2006 Janet MacIas Georgetown 16:36.66 8:18/M 9  
15 11 2021 Keiry Magdaleno Georgetown East View 16:38.84 8:19/M 9  
16 12 2024 Anna Richison Georgetown East View 16:40.79 8:20/M 9  
17 13 942 Seona Helmi Austin Westlake 16:58.16 8:29/M 9  
18 (< 5) 1997 Kennedy Bailey Georgetown 16:59.80 8:30/M 9  
19 14 900 Katherine Goclan Austin Lake Travis 17:06.99 8:33/M 9  
20 15 889 Evelyn Batchelor Austin Lake Travis 17:09.97 8:35/M 9  
21 16 892 Natalie Bladen Austin Lake Travis 17:20.93 8:40/M 9  
22 17 936 Ellie Dawson Austin Westlake 17:36.43 8:48/M 9  
23 18 2105 Cassandra Podnar Round Rock McNeil 17:39.37 8:50/M 9  
24 19 891 Kaitlyn Bingham Austin Lake Travis 17:49.33 8:55/M 9  
25 20 2107 Sharada Rao Round Rock McNeil 18:13.63 9:07/M 9  
26 21 955 Natalie Massaed Austin Westlake 18:22.62 9:11/M 9  
27 22 958 Meriel Medina Austin Westlake 18:29.05 9:15/M 10  
28 23 2090 Isabella Dennis Round Rock McNeil 18:30.57 9:15/M 9  
29 24 2095 Alaina Hart Round Rock McNeil 18:50.89 9:25/M 9  
30 25 893 Lucy Bradshaw Austin Lake Travis 18:56.94 9:28/M 9  
31 26 2091 Stella Ditore Round Rock McNeil 19:03.87 9:32/M 9  
32 (> 7) 964 Abby Murr Austin Westlake 20:11.62 10:06/M 9  
33 27 896 Skye Clancy Austin Lake Travis 22:33.12 11:17/M 9  
Top

Team Summary Report - Girls

Freshman Boys/Girls

HS Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Georgetown East View 34 2 6 7 9 10 11 12    
Top 5 Times: 1:19:07.80  
2 Austin Westlake 38 1 3 4 13 17 21 22    
Top 5 Times: 1:20:08.49  
3 Austin Lake Travis 72 8 14 15 16 19 25 27    
Top 5 Times: 1:25:13.31  
4 Round Rock McNeil 90 5 18 20 23 24 26    
Top 5 Times: 1:28:42.66  
Inc. Georgetown 3 finishers    
Inc. St. Stephens Episcopal School 2 finishers    
 

Results Question | Race Website

Results Powered By: